”20 Adet öncelikli afet riskli bölge belirledik”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kenti depreme karşı daha dayanıklı hale getirmek için 39 ilçede kentsel dönüşüm sürecini yürütürken, 20 adet “öncelikli afet riskli bölgesi” belirleyerek, buralara yönelik çalışmalara başladığını duyurdu.

İBB’den yapılan açıklamada, kentte depreme yönelik çalışmaların hızlandırıldığı bildirildi. Açıklamaya göre, bu kapsamdaki çalışmalar İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ile İBB İmar A.Ş. tarafından birlikte yürütülüyor. 39 ilçede kentsel dönüşüm çalışmaları için vatandaşlarla temaslar başlatıldı. Vatandaşların kentsel dönüşüm konusunda farkındalıkları arttırılarak beklentileri tespit edildi. 

20 ADET MÜDAHALE ALANI BELİRLENDİ

Deprem riski taşıyan bölgelerde, yerinde ve nitelikli dönüşümün sağlanması amacıyla bütünleşik risk haritalarıyla oluşturulmuş öncelikli afet riskli alanlar tespit edildi. 20 adet öncelikli müdahale alanı belirlendi. Bu alanlarda, kentsel dönüşüm masaları ve bilgilendirme ofisleri kuruldu.

13 ADET OFİS AÇILDI

Vatandaşlara şeffaf, güvenilir, daha hızlı ve yerinde çözüm üretmek amacıyla 13 ayrı ilçede katılım ve çözüm ofisleri kuruldu. Böylece hem herkesin eşit ve kolay bilgiye erişimi sağlandı hem de istek ve taleplerin iletilmesine uygun ortam yaratıldı. Ofislerle vatandaşların plan ve projelere katılımının sağlanması, onlardan gelen talepler doğrultusunda mimari projelerin hazırlanması amaçlanıyor.

BAĞCILAR KATILIM VE ÇÖZÜM OFİSİ HİZMETE GİRDİ

Katılım ve çözüm ofislerinden biri de Bağcılar’da açıldı. Bağcılar Kentsel Dönüşüm Katılım ve Çözüm Ofisi’nin açılışında konuşan İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, İstanbul depremi yaşanmadan acil çözüm üretmek istediklerini belirtti. Kahraman şöyle konuştu:

“İstanbul’da yaklaşık 20 bölgede, riskin en yüksek olduğu tespit edilen alanlarda çalışmalara başladık. Tek tek ofislerimizi kurarak öncelikli olarak İstanbulluların beklentilerini tespit ediyoruz. Sonrasında da bu alanlarda projelendirmelerle birlikte bir an önce beklenen İstanbul depremi yaşanmadan burada çözüm yaratmak istiyoruz.”

“BAĞCILAR’DA ÇÖZÜM İÇİN BİZ HAZIRIZ”

İBB’nin çözüm için hazır olduğunu vurgulayan Kahraman, vatandaşlara ofislere gelme çağrısında bulundu. Kahraman, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımız hem teknik anlamda hem hukuki anlamda kendileriyle tüm verileri paylaşacaklar. Ve kendileriyle burada hep birlikte katılımcı bir süreçle birlikte deprem güvenliği açısından nasıl çözümler bulabiliriz bunları konuşacaklar. Bu anlamda ekiplerimiz hazır. Artık Bağcılar’da yaşayanları ofislerimize bekliyoruz ve Bağcılar’da çözüm için biz hazırız.”

“MODEL GELİŞTİRİLEREK ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK”

Bağcılar’da örnek bir alan belirlediklerin kaydeden İBB Kentsel Dönüşüm Müdürü Özlem Tut, “Bağcılar’da örnek olarak seçtiğimiz bir alanımız var. Bu alanın bütününde öncelikle saha ile ilgili tespitleri yaptık. Bina analizleri, doluluk, boşluk, mülkiyet analizleri ve bunların sonucunda da risk gördüğümüz alanlarda bir model geliştirerek çalışmaları başlatacağız” dedi.

“DEPREME DAYANIKLI EVLERDE OTURMAK İSTİYORUZ”

Bağcılar İnönü Mahallesi Muhtarı Saniye Doğan de “Vatandaşların sorunları olduğu zaman, bize sorduklarında direk buraya yönlendiriyoruz. Burada çözüm aramalarını istiyoruz” dedi.

Depreme dayanıklı evlerde oturmak istediklerini ifade eden vatandaşlar, ofisin açılmasıyla ilgili duygularını şöyle dile getirdiler:

“En son depremde ben dedim gittik, bittik dedim. Çünkü şu an bütün evlerin çoğu eski, hasar görmüş. Rahat bir evde oturmak isteriz, depreme dayanıklı, sağlıklı. Açılmışsa çok güzel. Gidip daha güzel iletişimde bulunuruz hem de fikrimizi söyleriz, taleplerimizi iletiriz.”

İBB, EYÜPSULTAN’DA VATANDAŞLARIN ÖNERİ VE BEKLENTİLERİNİ DİNLENDİ

Eyüpsultan Akşemsettin ve Çırçır Mahalleri Riskli Alanı Vatandaş Bilgilendirme toplantısında İBB İmar A.Ş. Genel Müdürü Onur Soytürk konuştu. Burada ruhsatsız yapılaşma, imar ve mülkiyet sorunları bulunduğuna dikkat çeken Soytürk, şunları söyledi:

“Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ile birlikte bu alanlarda hak sahiplerinin sorunlarının nasıl çözümlenebileceği yönünde onlarla istişare toplantıları yapıyoruz. En önemli konumuz şu; bölge yıllardan beri yaklaşık 45-50 yıldan beri hem ruhsatsız yapılaşma hem imar sorunları hem de mülkiyet sorunlarını beraberinde barındırıyor. Arsaların mülkiyetinin çok büyük bir kısmı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait.”

Toplantıda konuşan İBB Kentsel Dönüşüm Müdürü Özlem Tut ise “Bizim Eyüpsultan bölgesinde yürüttüğümüz en büyük kentsel dönüşüm projelerimizden biri bu. Projemizde temel aldığımız birinci şey, vatandaşların katılımını sağlamak ve onların beklentilerini önerilerini dinlemek” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
”20 Adet öncelikli afet riskli bölge belirledik”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!