ADD Samsun Şubesi : ”Andımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Haysiyeti Ve Onurudur”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi, Danıştay’ın ”Andımız” kararına yönelik bir açıklama yayınladı.

Dr. Işık Özkefeli imzası taşıyan açıklamada ”Andımızın Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Haysiyeti Ve Onuru” olduğu vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi :

”Andımız; Türküm, Doğruyum ve Çalışkanım diye başlar, Ne Mutlu Türküm Diye biter! Adı üzerinde bir ant yani bir yemindir. Hepimiz bu andımızla büyüdük, gururla göğsümüzü gere gere okuduk.

ANDIMIZ; milli haysiyetimiz ve milli namusumuzdur. Milli ve yerli olmak; Atatürkçü Düşünce ’ye sahip olmak demektir. O büyük destansı Ulusal Kurtuluş Mücadelesi, yokluk, direniş, yoktan varoluş, Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet ve Devrim demektir.

 Andımız bizlere Milli duruşu, ümmet yerine yurttaş olmayı, doğruluğu, çalışmayı; aklın ve bilimin ışığında aydınlık ve çağdaş bir gelecek için hedefimizi gösterir.

Atatürk Devrim ve İlkelerine, milliliğe vurgu yapan ANDIMIZ’dan kimler niçin rahatsızlık duyarlar? Milletimiz bu sorunun cevabını artık çok iyi bilmektedir ve bugün Andımız Milletimizin en büyük hassasiyetidir. Siyasi iktidarın, Büyük ATATÜRK’ün adına bile tahammül edemediğini ve Türk sözüne mesafeli durduğunu yıllardır vurguladık ve bugünde aynı şeyi söylemeye devam ediyoruz. Yıllardır her konuda millilik vurgusu yapan iktidar ve ortakları bugün ‘’Türküm’’ demekten itina ettiklerini bizlere göstermişlerdir.

Türk kelimesinden utananlar, başka etnik yapılarla eşitlemeye çalışanlar Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetemezler. Türk tanımı egemenliğimizin, Cumhuriyetimizin, geleceğimizin ve Anadolu’nun kilit noktasıdır.

Hepinizin bildiği gibi Andımız; 23 Nisan 1933 tarihinde dönemin Milli Eğitim Bakanı, cesur yüreği, doğruları söylemekten korkmayan Dr. Reşit Galip tarafından yazılmış,1972 ve 1997 yıllarında bazı değişikliklere uğrayarak, 2013 yılına kadar, tam 80 yıl her sabah ilköğretim okullarında okutulmuştur.

Fakat ırkçılık söylemleri olduğu ve pedagojik uygulamaya ters düştüğü gerekçesi ile 8 Ekim 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak,  her sabah ilköğretim okullarında okunan andımız kaldırılmıştır. Tam da bu süreç mevcut iktidarın PKK ile açılım sürecine denk gelen dönemdir. Kimlerin neyi nasıl istediği aşikârdır.

Eğitim Sendikaları bu kararın iptali için Danıştay’da dava açmış ve 24 Nisan 2018 tarihinde Danıştay 8. Dairesi andımızı kaldıran yönetmeliği oy çokluğu ile iptal etmişti. Ardından AKP’li Milli Eğitim Bakanı bu iptal kararını temyiz ederek Andımızın tekrar okunması kararına itiraz etmiştir.

Ve Tarih 12 Mart 2021; Temyiz dosyası Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na geldi, bir süre bekletildi, uygun şartlar hazırlandı ve inceleme sonucunda nihai karar verildi: ANDIMIZ ARTIK OKUTULMAYACAK!

Danıştay kararıyla, yetmezmiş gibi devlet madalyalarından, Atatürk kabartması da kaldırıldı.

Yani Danıştay, Andımızı kaldırarak, Milli Eğitim Bakanlığının dediğini onayladı ve egemenliğin siyasi bir tanımı olan “Türküm” kelimesini, etnik, ırkçı, bölücü olarak damgaladı!

Tek ve Ebedi Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk sayesinde vatan yapılan bu topraklarda, Biz Türkler; Türk olmaktan da Türküm demekten de onur duyduk ve hep duyacağız.

Kurucu liderinin Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olduğu  Türkiye Cumhuriyetinde bu akılsız, bu vicdansız, bu vefasız kararları anlamamız mümkün değildir.  Bu ülkenin her yurttaşının Mustafa Kemal Atatürk’e, Devrimlere ve Milli Mücadelenin kahramanlarına borcu vardır.

Bu topraklar üzerinde Emperyalizme karşı etnik kimliği gözetmeden kürdü, Türkü, Çerkezi, Lazı büyük bir kurtuluş mücadelesi vermiş ve dünyada ilk defa emperyalizmi dize getirmiştir. Bu destansı Ulusal Kurtuluş Mücadelesi, Türkiye Cumhuriyeti kurularak taçlanmıştır. Bugün Ülkemizde etnik ve mezhepsel çatışma bizi bölmek isteyen emperyalizmin bir oyunudur.

Yıllardan beri “Türk Milleti” ifadesinin, bir üst kimlik olduğunu ısrarla anlamak istemeyenlerin niyeti ortadadır. Andımızla ilgili ne yapıp ne edip bu siyasi kararı alanlar, Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir.” sözünü ve Anayasamızda yer alan “ Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes  Türk’tür.” Maddesini yok saymışlardır. Türk milleti, “çözüm süreci” diye parlatılan “yıkım süreci” doğrultusunda  Andımızın kaldırılmasının kimler tarafından talep edildiğini unutmamıştır.

Atatürk’e ve Cumhuriyete yıllardır yapılan talimatlı saldırılar, Atatürk isminin bu coğrafyada ifade ettiği Ulusal Üniter yapıya saldırıdır.

Artık Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığına bir an önce son verilmeli, bu toprakları vatan bilmiş herkes kucaklanmalıdır. Ayrı ve gayrlılığa tahammülümüz yoktur.  Ülkenin birçok problemi varken, ANDIMIZ üzerinden yaşanan gündeme son verilmelidir.

Türk Milleti adına karar almakla yetkili kurumlar, son kez ve daimi olarak bu yanlış karardan dönmelidir. Yazacağınız hiçbir gerekçe, ATATÜRK’ÜN ve ANDIMIZIN kaldırılmasını bizlere açıklayamaz. ANDIMIZ VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN ONURUDUR.

ANDIMIZ, Türk Milleti’nin varoluş metnidir. Türk Milleti, Atatürk Devrimi ve Atatürkçü Düşünce sayesinde onurlu bir ulus olarak yaşamını sürdürmektedir. ANDIMIZ’dan vazgeçenler aslında ulusal onurumuzdan vazgeçmektedir. Bu durumda kazanan, Türkiye düşmanı emperyalist güçler ve onların yerli işbirlikçileridir.

 ‘NE Mutlu Türküm Diyene’’ dedik ve demeye devam edeceğiz.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…

Bizler Oyunu görüyoruz, Biliyoruz, Kararlıyız ve Bu oyunu bozacağız…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ADD Samsun Şubesi : ”Andımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Haysiyeti Ve Onurudur”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!