ADD Samsun’dan 19 Mayıs Atatürk’e Saygı Yürüyüşü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi Milli Mücadelenin 102. Yılı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeni ile Elli altılar DSİ önünden başlayan ‘’19 Mayıs Atatürk’e Saygı Yürüyüşü’’ düzenledi.

19 Mayıs 2021 Çarşamba günü Saat:18.00 de başlayan yürüyüşe ADD Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Birol Yelekin, CHP Samsun İl başkanı Fatih Türker, CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, CHP Tekkeköy İlçe Başkanı Nihat Yurt, Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu üyesi Suat Özkolay, Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Onur Gündüz, Birleşik Kamu İş Samsun Temsilcisi Rüstem Kara, CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Yurttutan Güneysu, demokratik kitle örgütü temsilcileri ve coşkulu halk katılım sağladı.

Marşlarla türkülerle anıta kadar yürüyen coşkulu kalabalık burada ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli’nin yaptığı konuşma sonrası dağıldı.

Işık Özkefeli Konuşmasında:

‘’19 Mayıs Atatürk’e Saygı yürüyüşümüze katılan tüm gönül dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Salgın tedbirleri kapsamında sembolik olarak yaptığımız yürüyüşümüzde bizleri yalnız bırakmadınız. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız önce Samsun’umuza sonra tüm Ulusumuza kutlu olsun.

19 Mayıs; Büyük Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmasının 102. yıl dönümü, tüm Ulusumuza Kutlu olsun!

19 Mayıs 1919, Türk Tarihi’nin dönüm noktasıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün o günkü Samsun’a çıkış gerekçeleri, bugün de ulus olarak yaşadığımız sorunlardan kurtuluş stratejimiz olmalıdır.

19 Mayıs tarihi sadece Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna ayak bastığı tarih değildir.

19 Mayıs sokaklarında İngiliz askerlerinin, köylerinde Pontus çetelerinin terör estirildiği şehrimizin namusunun kurtarıldığı tarihtir.

19 Mayıs 1919 tarihi; 9 Eylül 1922 de Yunan işgalcilerini denize dökmek üzere yola çıkacak milli ordumuzun meydana getirildiği tarihtir.

19 Mayıs on milyonluk hasta, yorgun ve fakir halkın çöktüğü yerden kalktığı tarihtir.

19 Mayıs tarihi bir halkın kendi kaderini tayin etmek üzere işgalcilere, emperyalistlere, mandacılara, saltanata, din bezirgânlarına, azgın bozguncu çetelere, açlığa, cehalete kapitülasyonlara karşı tam bağımsızlık mücadelesinin adıdır.

19 Mayıs halka dayanan, mali imkânlarının bile halkça karşılandığı milli mücadelemizin tarihidir. Türk olmanın şuuruna erişecek bir milletin dirilişidir. . Bu tarih, yalnız Türk Ulusunun değil dünyadaki tüm emperyalist güçlere karşı mücadele eden mazlum ulusların direnişinin tarihi ve ışığıdır.

19 Mayıs; bir milletin esarete direnişinin, özgürlüğe koşuşunun, medeniyete erişmesinin, demokrasi ve cumhuriyet ile tanışmasının önemli başlangıç noktasıdır ve yanan ilk meşaledir.

19 Mayıs SAMSUN’DUR. Samsun 19 Mayıs’tır. 19 Mayıs sadece Atatürk’ün değil Türk milletinin doğum günüdür.

19 Mayıs ve Samsun kurtuluştur. 19 Mayıs ve Samsun bir umuttur, 19 Mayıs ve Samsun yeniden doğuştur. 19 Mayıs ve Samsun tek adamın değil, milletin egemenliğidir, Milletin kendi kaderini belirlemesidir.

Ulusça her türlü engellemeye rağmen daha nice yıllar ve yüzyıllar, Atamızı anacak, izleyecek, anlatacak ve ilkelerini savunacağız. Çağdaş uygarlık düzeyine Onun fikirleri ile erişeceğiz.

Bu cumhuriyet gençlere emanet edilmiştir ve Atatürk önderliğinde kurulmuş bu Cumhuriyetin nimetlerinden faydalananların saltanatlarına bırakılamaz.

Bizleri özgürlük ve egemenliğimize kavuşturan, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, aziz şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyor, minnetlerimizi sunuyoruz. Ruhları şad olsun’’ ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ADD Samsun’dan 19 Mayıs Atatürk’e Saygı Yürüyüşü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!