Artvin’deki HES projesi İl Genel Meclisinde AKP ve MHP oylarıyla onaylandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Artvin Yusufeli ilçesi Demirdöven ve Yaylalar köyünde yapılmak istenen HES projesi Artvin İl Genel Meclisinde AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi.

Artvin Yusufeli ilçesi Demirdöven ve Yaylalar köyünde yapılmak istenen Hidro Elektrik Santrali (HES) projesi için Artvin İl Genel Meclisinde yapılan imar oylaması AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Erari Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Taşeronu Nuryol İnşaat şirketinin Demirdöven ve Yaylalar Köyü’nde köylülerin tepkisi nedeniyle 6 yıldır yapamadığı HES inşaatı için koronavirüs salgınını fırsat bilerek geçen ay yeniden harekete geçti. Ancak yeniden köylülerin direnişiyle karşılaştı.

KÖYLÜLER 6 YIL DİRENDİ HES ŞİRKETİ BAŞARAMADI

Şirket kendisine ait olmayan bir belge ile bölgede demir direkler dikerek enerji hattı döşemek için beton dökmeye çalışırken yurttaşların tepkesiyle karşılaşmıştı.

Şirket beton mikserlerden yurttaşların üzerine beton dökmüş ardından tartışma yaşanmıştı. Jandarmanın olay yerine gelmesinin ardından şirket çalışma yapmak istediği alandan yurttaşlar tarafından 3 kez kovulmuştu.

AKP VE MHP ‘EVET’, CHP ‘HAYIR’ DEDİ

Yaşanan bu gelişmelerin ardından dün Artvin İl Genel Meclisinde HES projesi için imar izni oylaması yapıldı.

İl meclisinde yapılan oylamada AKP’li 11 üye ile MHP’li 1 üye evet oyu kullanırken CHP’li 8 üye ret oyu kullandı. 1 üye ise katılmadı.

Oylama sonucunda AKP ve MHP’nin 12 evet oyu ile il imar komisyonunda HES projesi için onay çıktı.

NE OLMUŞTU?

Artvin Yusufeli’nde Yaylalar (Hevek) ve Demirdöven (Zamman) köylerinin ortak merası olan arazide Hevek Çayı üzerinde HES yapmak isteyen Erari Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, köylerin tepkileri nedeniyle yıllardır yapamadığı santral için karantina günlerinde harekete geçti. Derede şantiye inşaatı faaliyetlerine başlayan şirkete köylüler tepki gösterirken, HES ile ilgili açılan davaların ise hâlâ sürdüğü öğrenildi. 

KÖYLÜLER 2015 YILINDA HES’E ENGEL OLMUŞTU 

Artvin ili Yusufeli ilçesi Demirdöven Köyü sınırları içerisinde yapımı planlanan Damla HES ve Regratörü projesine yörede yaşayan Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köyleri yıllardır karşı çıkıyorlar. 2014 yılında bölgeye gelen ve 2015 yılı Ocak ayında HES için şantiye kurma çalışmalarına başlayan Erari Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin çalışmaları köylülerin direnişi ile karşılaşmıştı. Şantiye alanında toplanan yaklaşık 500 köylü işletme binalarının yapımını engel olmuştu. Şirketin pasa sahası ile ilgili meraların kiralanmasına karşı köy muhtarlıkları tarafından davalar açılırken, pasaların dökümüne Yaylalar köylüleri kamyonları taşlayarak engel olmuşlardı. Köylülerin kararlı direnişi sonrası şirket yaz aylarında bölgeyi terk etmişti. Yaylalar köyünün HES’e karşı açtığı dava, yerel mahkemece reddedilmesine karşı Danıştay’a taşındı ve halen sürüyor.

ARTVİN’İN DÖRT BİR YANINDA TALAN

Doğu Karadeniz uzun yıllardır doğa talanı ve yaşanan sel felaketleriyle gündemde ve yaylaları, dereleri yok edilme noktasına getirildi. Üzerine onlarca Hidroelektrik Santralinin (HES) kurulması nedeniyle dereler kuruma noktasına gelirken, dağlarda devam eden taş ocağı, maden ve orman kesimleriyle bölgenin yeşil dokusu yok edildi.

Bölgenin en çok zarar gören ili olan Artvin’de aktif halde 32, yapımı devam eden 8, proje aşamasında olan 16 HES bulunuyor. Artvin’de siyanürlü altın aranan Cerattepe’nin dışında aktif 8 tane maden sahası bulunurken, yüzlerce alan da maden sahası olarak ilan edildi. Kentte bunların yanı sıra onlarca taş ocağı da var. Yine yapımı devam Yusufeli ilçesinde bulunan Yusufeli Barajı ile bölge tahrip ediliyor. 13 Temmuz’da yaşanan sel felaketinde baraj inşaatının bulunduğu bölge sular altında kaldı, 2 kişi yaşamını yitirdi.

BİN 12 MADEN RUHSATI

Eski Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 2016’da yaptığı bir açıklamada, Artvin, Gümüşhane, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize illerinde toplam bin 12 maden ruhsatı verildiğini söyledi. Bu sayı, söz konusu illerin toplam büyüklüğünün neredeyse yüzde 40’ının, yani 549 bin hektarının madenlere ayrıldığını gösteriyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Artvin’deki HES projesi İl Genel Meclisinde AKP ve MHP oylarıyla onaylandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!