Cengiz İnşaatın Taş Ocağına Karşı İkizdere Halkı Çadır Nöbetine Başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) İkizdere, işkencedere vadisinde AKP yandaşı Cengiz inşaatın açacağı taş ocağına karşı direnişe geçiyor.

İDEF İkizdere halkını Cengiz inşaatın açacağı taş ocağına karşı 1 Nisan’da vadide toplanmaya çağırdı.

Rize‘nin İkizdere ilçesinde bulunan Gürdere ve Cevizlik köyleri arasında yer alan İşkencedere Vadisi‘nde Cengiz Holding tarafından İyidere de yapılması planlanan lojistik liman inşaatında ihtiyaç duyulan taş ocağı için, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle geçen hafta acele kamulaştırma kararı alınmış karar resmî gazetede yayımlanmıştı.

Vadide Çadır Nöbeti Başladı

AKP Genel başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından alınan acele kamulaştırma kararı sonrası İkizdere’li yurttaşlar kamulaştırma kararı alınan İşkencedere vadisinin hemen girişinde çadır kurarak nöbet tutmaya başladı.

Yurttaşların çadır nöbeti başlatmasının ardından İDEF bir açıklama yaparak İkizdere halkını 1 Nisan’da vadide gerçekleştirecekleri protesto eylemi ve dayanışmaya çağırdı.

‘Vadi İkizdere Halkına Aittir’

İkizdere Dernekler Federasyonu(İDEF)tarafından yapılan yazılı açıklamada’ Gürdere ve Cevizlik köyleri girişinde İkizdere florasıyla, ormanı yaban hayatıyla, deresi balığıyla, dedelerin ninelerin mezarlarıyla, köyleri meraları yaylalarıyla İkizdere halkına aittir.’ denildi.

‘Taş Ocağı Projesi Rant Ve Doğa Katliamı Projesidir’

‘Daha önce HES projelerinin vereceği zararları önceden görerek karşı çıkmıştık ve bugün haklılığımız ortaya çıkmıştır. Yeniden İkizdere’mize zarar verecek olan bir rant, çıkar ve doğa katliamı olan taş ocağı projesiyle karşı karşıyayız buradan yetkililere sesleniyoruz, yaşam alanlarımızı yok edecek olan bu projeden bir an önce vaz geçilmelidir. İkizdere de taş ocağı istemiyoruz ve izin vermeyeceğiz.’

‘İkizdere Halkını Seviyorsanız Bölgeyi Turizm Cenneti Yapalım’

İkizdere ve İkizderelileri çok seviyorsanız İkizdere’yi el birliğiyle turizm cenneti yapalım. Ovit yaylası hatta Anzer bile kayak için olağanüstü uygunluklara sahiptir yeter ki devlet ve yönetenler turizm amaçlı bölgeye değer versin bu hakikatleri görsün.

     Yine deremizde gerek Ovit deresin de gerek ta yukarı Anzerden başlayan dere üzerinde gerekse Cimilden başlayan dere üzerinde doğal alabalık üretim çiftlikleri oluşturma teşvikleriyle bölgeye çok büyük katkı sağlayabilirsiniz. İkizdere bitki örtüsüyle hayvancılık, Arıcılık ve yaylacılık yapmaya son derece elverişli toprağa ve iklim şartlarına sahiptir, Devlet ve devleti yönetenler bölge halkını bu yönde teşviklerle desteklemelidir. Bunların dışında LİKAPA ki her derde deva bir dağ meyvesi köylülerimiz teşvik edilirse olağan üstü bir gelir kaynağına dönüşebilir…

Yine kısıtlı topraklarımıza rağmen teşvik edildiği takdirde çay, Mısır, Karalahana, Fasulye ve salatalık üretimi de üst düzeyde yapılabilir. İkizdere ve halkına iyilik yapmak istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz özelliklere sahip bölgemize bu yatırımları yapmanızı öneriyoruz.

‘İkizdere Halkını Katliama Karşı 2 Nisan’da Dayanışmaya Çağırıyoruz’

İkizdere HES ve taş ocağı projelerine kurban edilemeyecek kadar değerlidir ve asla izin verilmeyecektir. Haydi İKİZDERE bu doğa katliamına son verelim tüm dünya da mutlak korunması gereken 53 vadiden biridir, bu vadinin yok edilmesine göz yummayalım rant ve çıkarcı zihniyete dur diyelim.01 NİSAN 2021 de tüm İkizderelileri bu doğa katliamına dur demeye dayanışmaya davet ediyoruz”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize’nin 200 ekolojik bölgeden biri ve koruma altına alınan en güzel vadilerden biri olan ilkencedere vadisinde projenin hayata geçmesi durumda, Şimşirli Köyü, Cevizli Köyü ve Gürdere Köyü‘nden yılda 31.448.000 ton dinamit patlatılarak taş çıkarılacak.

’75 Km Uzunluğundaki Vadide 26 HES Projesi Var’

Öte yandan Turizm bölgesi ilan edilen 75 km uzunluğunda ki İkizdere vadisinde 26 HES projesinin yapımı için çalışmalar başlatıldı bunlardan 6 tanesi aktif faaliyette. Ayrıca birçok şirketin Taş ocağı açmak istediği vadide 2 özel Taş ocağı ise aktif olarak faaliyetine devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cengiz İnşaatın Taş Ocağına Karşı İkizdere Halkı Çadır Nöbetine Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!