A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

CHP’li Aydoğan: Trabzon ve Gümüşhane’nin tepkisi haklıdır

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Turan Aydoğan, “Demiryolu güzergahını halkın çıkarı değil AKP’nin siyasi kaprisi ve başına buyrukluğu belirliyor”

CHP’li Aydoğan Trabzon-Gümüşhane-Erzincan hızlı tren hattının farklı bir yere kaydırıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Ulaştırma Bakanının yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Aydoğan, “Gümüşhaneli, Trabzonlu hemşehrilerimiz arayıp iktidarın verdiği sözden cayıp caymadığını bize soruyor” dedi.

Aydoğan AKP Milletvekili Muhammed Avcı’nın yaptığı yazılı açıklamada, İyidere ilçesinde yapımı için ihalesi gerçekleştirilen lojistik merkezinin hızlı tren hattıyla beslenmesi için çalışmaların son aşamaya geldiğini belirttiğini, proje üzerinde yaklaşık 6 aydır çalıştıklarını belirttiği açıklamayı hatırlatarak; “Bu iddialar doğru ise benim Gümüşhaneli, Trabzonlu hemşehrimin gösterdiği tepki doğru demektir. Bir önceki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ‘Trabzon ve bölge ekonomisine çok büyük değer katmış olacağız’ diyerek verdiği sözü merkezi yönetim adına vermiştir. Bakan değişmiş olabilir. Verilen sözler Bakanlar değiştikçe değişecekse vay halimize, çünkü bakanlar sarayın keyfine göre değişebiliyor.” dedi.

DEVLET KAYNAKLARINI SİYASİ MANEVRA İÇİN KULLANIYORLAR

“Devlet planlaması ve kalkınma çalışmaları anlık değişebilecek çalışmalar değildir” diyen Aydoğan, “Bu karar değişikliğine neden olan etken nedir? Önceki güzergahlar teknik bir sorun nedeniyle mi değiştiriliyor? Eğer öyle ise bu ilk planlama yapıldığında neden ortaya çıkmadı? Yoksa bu siyasi bir mavera mıdır? Daha önce Trabzon ve Gümüşhane’deki vatandaşlardan oy alabilmek için o zaman verilen bir söz müydü? Eğer bu politik nedenle yapıyorlarsa ellerindeki devlet kaynakları vatandaş tarafından onlara emanettir ve kafalarına göre siyasi manevra yapmak için kullanamazlar.” ifadelerini kullandı.

BÖLGE HALKINA KARŞI SORUMLU HİSSEDİYORUM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na sorular yönelten Aydoğan, “Görünen o ki Demiryolu güzergahını halkın çıkarı değil AKP’nin keyfiliği ve bölge halkının iradesini hiçe sayan başına buyruk tavrı belirliyor. Bu tavır demokratik bir devlet yönteminde sergilenemeyecek bir tavırdır. Halka reaya uygulaması yapılmasını asla kabullenemeyiz. Ben bölgede doğmuş, büyümüş, eğitimini almış ve hala kökleriyle bağlılığını iliklerine kadar bir insan ve milletvekili olarak kendimi bölge halkına karşı sorumlu hissediyorum ve konunun takipçisi olacağımı ifade ediyorum. Halk yararına yapılan her işin altına imza atarız. Bu iddialar doğru ise derhal bu hatadan dönülsün ve verilen söz mutlaka yerine getirilmeli. Halkın beklentisinin boşa düşmesini istemiyoruz. Bu bölge halkının bizzat tarafımıza ilettiği bir taleptir. Sayın Bakan bir an evvel çıkıp konuyu açıklığa kavuştursun.” şeklinde konuştu.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

Trabzonlu yazar covit nedeniyle hayatını kaybetti

Trabzon-Dernekpazarı doğumlu, kültür hayatına önemli eserler kazandıran, yaptığı araştırmalarla ve yazdığı kitaplarla Trabzon'a ömrünü adamış olan eğitimci, araştırmacı-yazar Hüseyin Albayrak, bugün (19...

19 Eylül Gaziler Günü Törenle Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Trabzon’da çelenk sunma töreni düzenlendi. Trabzon Valiliği önünde düzenlenen törene Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu,...

Rize’de sağanak sel ve heyelana neden oldu

Rize'de bugün yaşanan şiddetli yağış Ardeşen ilçesinin Kaçkar Köyü'nde etkili oldu. Rize'yi etkisi altına alan şiddetli sağanak yağmur bugün Ardeşen İlçesi'ne bağlı...

Ziya Selçuk: ‘Okullara Maske Dağıtılacak’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Pazartesi günü başlayacak olan yüz yüze eğitim ile ilgili alakalı açıklamalarda bulundu.

Türkiye’den yeni Navtex Kararı

Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi için Akdeniz'de 18 Ekim tarihine kadar Navtex ilan edildi.