Demiryolu bütün partileri birleştirdi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 08/09/2020 tarihli meclis toplantısına, son günlerde tartışma konusu olan ve Rize’ye kaydırıldığıyla ilgili basında haberler çıkan, Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu Projesi’yle ilgili meclis üyeleri tarafından verilen ortak önerge damga vurdu. Önergeyi, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç okudu.

Verilen önergede, mecliste üyesi bulunan AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti meclis üyeleri; Trabzon Demiryolu hattının yapımına ilişkin olarak en kısa sürede yatırım programına alınması ve yapım ihalesine geçilmesine dair ortak deklerasyonun hazırlanarak Büyükşehir Meclisi’nde okunması talep edildi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti Meclis Üyeleri Mustafa Yaylalı, Şaban Bülbül, Erhan Nadir Erhan (AK Parti Grup Başkan Vekili), CHP Meclis Üyesi Turgay Şahin, MHP Meclis Üyesi Süleyman Tomaç ve İyi Parti Meclis Üyesi Aslan Güner’in ortak imzasıyla verilen önergede, 19. yüzyıldan itibaren Trabzon’a demiryolu döşenmesiyle ilgili tarihsel bilgilere değinildi.

“İLK, OSMANLI’DA GÜNDEME GELDİ”

Önergede, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Trabzon’a yapılması gündeme gelen demiryoluyla ilgili bilgiler aktarılarak “Malumunuz olduğu üzere Trabzon, tarihi İpekyolu’nun geçiş noktasında yer alan en önemli ticaret merkezlerinden biridir. 19. yüzyılın ortalarından itibaren buharlı gemilerin deniz taşımacılığında etkin kullanımı ile ticari merkez olma özelliği güçlenmiştir. Limanların demiryolları ile iç bölgelere bağlanmaya başlaması ile bağlı limanlar değer kazanmış, Trabzon Limanı’nın ise bu bağlantısının kurulması için dönem dönem çalışmalar yapılmıştır. İlk olarak 7 Temmuz

1880 tarihli talimatı ile Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından çalışmalar başlatılmış, bir miktar mesafe kat edilmiş ancak sonuç alınamamıştır.” ifadelerine yer verildi.

“ATATÜRK’ÜN SÖZÜNE ATIF YAPILDI”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Eylül 1924’te gerçekleştirdiği Trabzon ziyareti sırasında yaptığı konuşmada dile getirdiği, “Bu feyyaz, ahalisi zeki, müteşebbis, çalışkan olan Trabzon’umuzu az zamanda dâhile şimendiferle raptolunmuş, güzel rıhtım ve limanla teçhiz edilmiş görmek nuhbe-i amalimdir.” ifadelerin yer aldığı önergede, Atatürk’ün en büyük hayalinin Trabzon Limanı’nı iç bölgelere demiryolu ile bağlamak olduğu belirtildi.

“CUMHURBAŞKANI, NET TAVIR KOYDU”

Önergede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 25 Mart 2018 tarihinde Trabzon’da yaptığı konuşmada demiryoluyla ilgili sarf ettiği, “Erzincan Trabzon arasında yapacağımız yeni demiryolu da şehrimizin cazibesini artıracak bir başka projedir.” sözleri hatırlatılarak, cumhurbaşkanının demiryolu konusunda net bir tavır koyduğu dile getirildi.

Önergede, demiryolu hattının; etüt, proje ve mühendislik işlerine ait ihalenin 2018 yılında yapıldığı ve bu sürecin 2020 yılının nisan ayında tamamlandığına değinildi.

Önergenin son bölümünde, “Geldiğimiz son süreçte Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu hattının yapımına ilişkin olarak en kısa sürede yatırım programına alınması ve yapım ihalesine geçilmesine dair Büyükşehir Belediye Meclisimizin ortak talebini dile getirecek bir deklerasyonun hazırlanarak meclisimizde okunması için gereğini arz ederiz.” denilerek, en kısa zamanda demiryolunun yapımıyla ilgili ortak deklerasyonun hazırlanarak mecliste okunması talep edildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Demiryolu bütün partileri birleştirdi!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!