A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Demiryolu bütün partileri birleştirdi!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 08/09/2020 tarihli meclis toplantısına, son günlerde tartışma konusu olan ve Rize’ye kaydırıldığıyla ilgili basında haberler çıkan, Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu Projesi’yle ilgili meclis üyeleri tarafından verilen ortak önerge damga vurdu. Önergeyi, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç okudu.

Verilen önergede, mecliste üyesi bulunan AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti meclis üyeleri; Trabzon Demiryolu hattının yapımına ilişkin olarak en kısa sürede yatırım programına alınması ve yapım ihalesine geçilmesine dair ortak deklerasyonun hazırlanarak Büyükşehir Meclisi’nde okunması talep edildi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti Meclis Üyeleri Mustafa Yaylalı, Şaban Bülbül, Erhan Nadir Erhan (AK Parti Grup Başkan Vekili), CHP Meclis Üyesi Turgay Şahin, MHP Meclis Üyesi Süleyman Tomaç ve İyi Parti Meclis Üyesi Aslan Güner’in ortak imzasıyla verilen önergede, 19. yüzyıldan itibaren Trabzon’a demiryolu döşenmesiyle ilgili tarihsel bilgilere değinildi.

“İLK, OSMANLI’DA GÜNDEME GELDİ”

Önergede, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Trabzon’a yapılması gündeme gelen demiryoluyla ilgili bilgiler aktarılarak “Malumunuz olduğu üzere Trabzon, tarihi İpekyolu’nun geçiş noktasında yer alan en önemli ticaret merkezlerinden biridir. 19. yüzyılın ortalarından itibaren buharlı gemilerin deniz taşımacılığında etkin kullanımı ile ticari merkez olma özelliği güçlenmiştir. Limanların demiryolları ile iç bölgelere bağlanmaya başlaması ile bağlı limanlar değer kazanmış, Trabzon Limanı’nın ise bu bağlantısının kurulması için dönem dönem çalışmalar yapılmıştır. İlk olarak 7 Temmuz

1880 tarihli talimatı ile Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından çalışmalar başlatılmış, bir miktar mesafe kat edilmiş ancak sonuç alınamamıştır.” ifadelerine yer verildi.

“ATATÜRK’ÜN SÖZÜNE ATIF YAPILDI”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Eylül 1924’te gerçekleştirdiği Trabzon ziyareti sırasında yaptığı konuşmada dile getirdiği, “Bu feyyaz, ahalisi zeki, müteşebbis, çalışkan olan Trabzon’umuzu az zamanda dâhile şimendiferle raptolunmuş, güzel rıhtım ve limanla teçhiz edilmiş görmek nuhbe-i amalimdir.” ifadelerin yer aldığı önergede, Atatürk’ün en büyük hayalinin Trabzon Limanı’nı iç bölgelere demiryolu ile bağlamak olduğu belirtildi.

“CUMHURBAŞKANI, NET TAVIR KOYDU”

Önergede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 25 Mart 2018 tarihinde Trabzon’da yaptığı konuşmada demiryoluyla ilgili sarf ettiği, “Erzincan Trabzon arasında yapacağımız yeni demiryolu da şehrimizin cazibesini artıracak bir başka projedir.” sözleri hatırlatılarak, cumhurbaşkanının demiryolu konusunda net bir tavır koyduğu dile getirildi.

Önergede, demiryolu hattının; etüt, proje ve mühendislik işlerine ait ihalenin 2018 yılında yapıldığı ve bu sürecin 2020 yılının nisan ayında tamamlandığına değinildi.

Önergenin son bölümünde, “Geldiğimiz son süreçte Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu hattının yapımına ilişkin olarak en kısa sürede yatırım programına alınması ve yapım ihalesine geçilmesine dair Büyükşehir Belediye Meclisimizin ortak talebini dile getirecek bir deklerasyonun hazırlanarak meclisimizde okunması için gereğini arz ederiz.” denilerek, en kısa zamanda demiryolunun yapımıyla ilgili ortak deklerasyonun hazırlanarak mecliste okunması talep edildi.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

Trabzonlu yazar covit nedeniyle hayatını kaybetti

Trabzon-Dernekpazarı doğumlu, kültür hayatına önemli eserler kazandıran, yaptığı araştırmalarla ve yazdığı kitaplarla Trabzon'a ömrünü adamış olan eğitimci, araştırmacı-yazar Hüseyin Albayrak, bugün (19...

Türkiye’den yeni Navtex Kararı

Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi için Akdeniz'de 18 Ekim tarihine kadar Navtex ilan edildi.

Rize’de sağanak sel ve heyelana neden oldu

Rize'de bugün yaşanan şiddetli yağış Ardeşen ilçesinin Kaçkar Köyü'nde etkili oldu. Rize'yi etkisi altına alan şiddetli sağanak yağmur bugün Ardeşen İlçesi'ne bağlı...

İnşaat-Sen Taksim AKM İnşaatına Tepki Gösterdi

İnşaat Emekçileri Sendikası (İnşaat-Sen), Taksim'de 29 Ekim'de açılacağı açıklanan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatı şantiyesindeki işçilerin zorlu şartlar altında çalıştığını iddia etti.

Erdoğdu’da yıkımlar başladı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)...