A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Diyanet KYK’ya Manevi Danışman Atadı

Pandemi sebebiyle KYK yurtlarının açılıp açılmayacağı tartışma konusu iken, Diyanet İşleri Başkanlığı 2020-2021 eğitim yılının ilk yarısı için toplamda 922 manevi danışmana görev verdi.

Pandemi sebebiyle KYK yurtlarının açılıp açılmayacağı tartışma konusu iken, Diyanet İşleri Başkanlığı 2020-2021 eğitim yılının ilk yarısı için toplamda 922 manevi danışmana görev verdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, 2019 yılının Aralık ayında toplamda 711 manevi rehber Diyanet İşleri tarafından KYK yurtlarına yerleştirilmişti. 2020-2021 eğitim öğretim yılı için de rehber atamaya hazırlanan Diyanet İşleri, hizmetiçi eğitimin ardından ek ücret alınan manevi rehberlik uygulaması çerçevesinde 922 manevi rehber ve danışman, yılın ilk 6 ayı için yurtlara atandı.

Üniversitelerin açılıp açılmayacağı, yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağı tartışma konusu iken, öğrenci yurtlarının da geleceği tartışılıyor. Bu belirsizlik devam ederken Diyanet İşleri “Gençlerin bilgi, ahlak, erdem, estetik, ruh güzelliği, adalet ve merhamet duygularıyla yetişmelerine, milletimizi bir araya getiren değerlerin nesilden nesile aktarılarak üretilmesine katkı sağlamak” açıklaması ile atamaları tamamladı.

Manevi Danışmanın Uygulama Alanı Artıyor

2015 yılından bu yana genişlemeye devam eden Manevi Rehberlik uygulaması, ilk olarak 6 kentte pilot uygulama olarak yürürlüğe konulmuştu. Vatandaşların memnun kaldığı açıklaması ile kapsam alanı genişleyen uygulama, üniversitelerin de bünyesinde başlatılan “Manevi Rehberlik Sertifika Programı” çerçevesinde Kuran kursu öğreticilerinin bir ay eğitim almasının ardından hastanelerde görevlendirilmesi ile yürürlüğe kondu. Uygulamanın kapsadığı alanların genişlemesi ile beraber manevi rehberler, huzurevleri, cezaevleri, KYK yurtları ve yetiştirme yurtlarında da çalışmaya başladı.

Manevi Rehberlik uygulaması ilk kez 2015 yılında hayata geçirildi. Pilot uygulama olarak altı kentte devreye sokulan uygulama, “Vatandaşların memnun kaldığı” gerekçesiyle birçok kente yayıldı. Üniversitelerin bünyesinde başlatılan Manevi Rehberlik Sertifika Programı’na katılan ve bir ay eğitim alan Kuran kursu öğreticileri, “Manevi Rehber” adı altında hastanelerde görevlendirildi. Uygulamanın kapsamı kısa sürede genişletilirken manevi rehberler, yetiştirme yurtları, huzurevleri, cezaevleri ve KYK yurtlarında da çalışmaya başladı.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler