Erdoğan ve Tatar’dan Ortak Basın Toplantısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Kıbrıs’ta iki devletli çözüm önerisinin artık masada yer alması gerektiğini belirten Erdoğan, “İki halkın barış, refah ve güvenlik içerisinde yan yana yaşayabilecekleri çözümün temeli adadaki gerçeklere dayanmalıdır. Artık iki devletli çözümün de gerçekçi bir yaklaşımla masaya getirilmesi gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Beştepe’de gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Recep Tayyip Erdoğan, iki devletli çözüm ile ilgili olarak “Rum tarafı Kıbrıs Türk halkını eşit olarak görmediği için hidrokarbon gelirinin paylaşımına dair çağrıları da yanıtsız bıraktı” dedi.

“Türkiye KKTC için her türlü çabayı gösterecek”

Erdoğan, KKTC halkına Türkiye tarafından gerçekleştirilen yardımların süreceğini belirterek, KKTC’nin sosyal, diplomatik ve ekonomik yönden gelişmesi adına tüm çabalarını göstereceklerini açıkladı.

Ersin Tatar ise, Erdoğan’ın açıklamalarını destekleyerek “Birçok kez ifade ettiğimiz üzere hidrokarbonlar konusu Rum tarafı için bir samimiyet testidir” yorumunda bulundu.

Erdoğan, Tatar ile ortak düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Türk tarafı Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümden yanadır. Sadece Türk tarafının çaba göstermesi çözüm için kafi değildir. Rum tarafının eşit ortaklı biz çözümü kabul etmeye niyetinin olmadığı aşikardır. Müzakerelerin her seferinde başarısız olmasının yegane sebebi Rum tarafının uzlaşmaz anlayışıdır. Rumlar gasp ettikleri devleti Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmak istemiyorlar.

“Çözüm için, federasyonun yeterli bir çözüm olmayacağını vurguladık. Rum tarafı Kıbrıs Türk halkını eşit olarak görmediği için hidrokarbon gelirinin paylaşımına dair çağrıları da yanıtsız bıraktı. Kıbrıs Türklerinin eşit haklarını gasp etmeyi sürdürüyor.

“İki halkın barış, refah ve güvenlik içerisinde yan yana yaşayabilecekleri çözümün temeli adadaki gerçeklere dayanmalıdır. Artık iki devletli çözümün de gerçekçi bir yaklaşımla masaya getirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

“Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler, Maraş açılımı gibi konularda görüş alışverişinde bulunduk. Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığındaki haklarımızı koruduğumuz gibi, Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve menfaatlerini de savunuyoruz. Bu yöndeki kararlılığımızı dosta, düşmana gösterdik. Doğu Akdeniz’deki mevcut durumun müsebbibi 2003’ten bu yana yapıcı önerilerimizi dikkate almayan Rum-Yunan ikilisidir. Bu oyun artık bozulmuştur, en başından itibaren söylediğimiz gibi bölgede Türkiye’yi ve Kıbrıs Türk’üne katmayan hiçbir girişimin başarı şansı olmayacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erdoğan ve Tatar’dan Ortak Basın Toplantısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!