Hüseyin Örs, HES’leri Meclis’e Taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haber: Vira Trabzon

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr.Hüseyin Örs, Ordu’nun Korgan İlçesi’nde yapımı planlanan HES projesini TBMM’ye taşıdı.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, özellikle Trabzon, Rize, Artvin, Giresun ve Ordu illeri olmak üzere; bölgede faaliyette bulunan taş ocakları ve maden ocakları, yol projeleri, hızlı yapılaşma ve dereler üzerinde yapımı süren hidroelektrik santralleri (HES) sebebiyle son yıllarda oldukça dertli.

Doğu Karadeniz Bölgesi coğrafi konumu ve sahip olduğu zengin su kaynakları dolayısıyla birçok hidroelektrik santrali (HES) yatırımcısı için oldukça önem arz ediyor

Doğu Karadeniz’de yukarda bahsedilen illerde  aktif yada yapım aşamasında olan 300 civarı HES bulunuyor. Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamaktaki payı uzmanlara göre fikir ayrılığı yaratan irili-ufaklı bu HES’lerin, doğayı tahrip ettiği ise tartışma götürmez bir gerçek olduğu ortadadır ve bölgedeki yaşamın geleceğini tehlikeye atmaktadır. Bölge halkının yurdunu ve yaşamsal öneme sahip doğal çevreyi korumaya dönük gösterdiği dirençleri çoğu zaman karşılıksız kalıyor. Bölge halkının yaşadığı bu çevreyi korumak adına yaptığı eylemler ve gösterdiği direnişlerle ilgili görüntüler çok kez yazılı ve görsel basın aracılı ile kamuoyu ile paylaşıldı. İşte onlardan bir örnak daha.

Ordunun Korgan İlçesi’nde yapılmak istenen Hidro-elektrik Santrali (HES) ilgili Vira Trabzon Haber olarak 3 tane haber yapmıştık. Oradaki halkın, haklı sesine ses olmak ve kamuoyunu bilgilendirme görevimizi icra etmeye çalışmıştık.

TBMM’nin çevreye, doğaya ve halkın sorunlarına duyarlı bölge milletvekillerinden, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, 5 Şubat’ta yaptığı Ordu’nun Fatsa ve Korgan İlçesi ziyaretlerinde yöre halkının sorunlarını dinleyerek, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde doğa ve çevre tahribatına sebep olan ve “kronik vaka” haline gelen HES’ler ile Korgan’daki HES projelerinin yöre halkında yarattığı rahatsızlık ve endişelerini TBMM’ye taşıdı.

İlgili Bakanlıkların yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesi üzerine açıklamada bulunan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr.Hüseyin Örs;

“Bir süre önce İYİ Parti heyeti olarak Ordu’da ki vatandaşlarımızla görüşmüş, onların sorun ve taleplerini yerinde dinlemiştik. Bu ziyaretimizde esnafımızın sıkıntılarının yanında Ordu’da yaşanan çevre tahribatı ile ilgili şikayetler tarafımıza iletilmişti. Daha önce TBMM’de yaptığım bir konuşma ile Fatsa halkının, toprağına, suyuna, deresine, denizine, balığına, fındığına, kısacası geleceğine sahip çıkma mücadelesini gündeme getirmiştim. Fatsa halkının bölgede siyanürle altın arama ve ayrıştırması yapılmasına karşı olduğunu ifade etmiştim.” dedi.

Korgan ilçesinde de yapılması planlanan HES’lerle ilgili vatandaşların şikayetlerini yerinde dinlediğini belirten Dr.Örs, açıklamasına şöyle sürdürdü;

“Ordu’ya yaptığım ziyarette; denizi, deresi, ormanı,  mavisi yeşiliyle Karadeniz’in güzel şehri Ordu’da HES’ler ile tabiatın tahrip edilmesine karşı bölgede yaşayan vatandaşlarımızın tepkilerini bizzat yerinde gördüm. Korgan ilçemizde Güllü Deresi ve Karakoyun Deresi üzerinde yapımı planlanan HES elektrik santrallerine karşı vatandaşlarımız tepkilerini dile getirmiş, endişelerini ifade etmişlerdi. Bu konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından cevaplanması isteğiyle soru önergesini TBMM Başkanlığına sundum. Önergeme verilen cevabı da kamuoyuyla paylaşacağım. Bölgedeki vatandaşlarımızı bilgilendireceğim. İYİ Parti olarak Türkiye’nin her yerinde sahadayız. İlçe-ilçe, köy-köy vatandaşımızın yanındayız. Onların sorunlarının takibi noktasında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Korgan’daki vatandaşlarımızın HES ile ilgili taleplerini dile getirmeye, sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” 

WhatsApp Image 2021 03 01 at 23.39.34

Dr.Hüseyin Örs, Korgan’da yapılması planlanan HES’lerle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verdiği önergede 10 soru sordu. İşte Örs’ün cevaplanmasını istediği sorular;

1) İlgili şirket tarafından 06.10.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Ordu İl Müdürlüğü’ne Eylül ayı itibariyle kazı ve imalat çalışmaları yaptığına ilişkin dilekçe verdiği ancak hiçbir inceleme yapılmadan ve resmi tutanak tutulmadan ÇED sürecinin devam etmesine karar verildiği doğru mudur? İnceleme ve resmi tutanak olmadan ÇED sürecinin devam etmesine karar verilmesinin amaç ve gerekçesi nedir?

2) Şirketin 7 yıllık sürenin bitimi olan 11.11.2020 tarihine kadar; ÇED raporunda belirtilen ‘’Kamulaştırma hazine ve kamu arazilerinin tahsisi ve mülkiyet” ile ilgili düzenlemeleri tamamlamadığı belirtilmektedir. Bu doğru mudur? Doğru ise ÇED sürecinin devam ettirilmesi kararına ilişkin Bakanlığınız ya da ilgili kurumların bir yaptırım ya da iptal söz konusu mudur?

3) Nihai ÇED raporunda zorunlu görülen ve mutlaka alınması gereken izinlerin alınmadığı doğru mudur? Doğru ise bir yaptırım olacak mıdır? İzin alınmış ise, resmi  bir evrak mevcut mudur?

4) Projenin yapılacağı bölge ile ilgili kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmadığı ve hazine arazilerinin tahsis işlemlerinin yapılmadığı doğru mudur?

5) Mülkiyet düzenlemesi yapılmadan inşaata başlanamayacağı bilinmektedir. Mülkiyet düzenlemesinin tamamlanmış mıdır?

6) HES yapılmak istenen akarsu üzerindeki canlılar için çalışmalara başlamadan önce uzman bir hidrobiyologtan balık ve sucul yaşam için rapor alınmış mıdır? Alınmış ise raporun sonucu nedir?

7) Orman İşletme Müdürlüğü’nden gerekli izinlerin alınmadığı, hangi ağaçların kesileceğinin işaretlenmediği hususu doğru mudur? Bu izinler alınmadan projeye başlanabilir mi?

8) Eylül 2020 tarihi itibariyle Güllü Deresinde OSKİ ve Korgan Belediyesi tarafından mini baraj yapım inşaatının başlatıldığı bilinmektedir. Bu durum dere havzasının içme suyu ihtiyacı için kullanıldığını ve debinin daha da düştüğünü gösterir. Bu durumda bahse konu yere HES projesi yapılması doğru mudur?

9) Projelerin yapılmak istendiği bölgelerde içme suyu, sucul yaşam, doğa tahribatı, ağaç kesilmesi ve bölgeye etkileri ile ilgili denetimler yapılmış mıdır? Yapılmış ise kim ya da hangi kurumlar tarafından yapılmıştır? Yapılmamış ise denetimsiz bir şekilde ısrarla projeye ÇED raporunun devam kararı verilmesinin nedeni nedir?

10) Belirtilen bilgiler ve belgeler doğrultusunda Bakanlığınızca ne gibi iş ve işlemler yapılacaktır? Projelerin iptali için girişimde bulunup işlem yapacak mısınız?

WhatsApp Image 2021 03 01 at 23.27.51 1
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı WhatsApp-Image-2021-03-01-at-23.27.51-723x1024.jpeg
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hüseyin Örs, HES’leri Meclis’e Taşıdı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!