İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Yasak’ Genelgesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı kısıtlamalarla ilgili iki genelge yayımladı. Genelgede, “ÖSYM  tarafından ilan edilen sınavlara katılacaklar ile refaketçilerine sokağa çıkma yasağı” getirilmediği vurgulandı.

81 ilin valiliğine gönderilen “Sokağa Çıkma Kısıtlamaları” ile ilgili genelgede, yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi 21.00-05.00 arası, hafta sonu cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı bildirildi.

Genelge ile hafta içi sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaklar da belirlendi. Sokağa çıkmanın yasak olduğu cumartesi ve pazar günleri de market, bakkal, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 arasında açık olacak.

65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç ekmek almak için araç  kullanmamak koşuluyla yürüyerek fırına gidip gelebilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzerindekilerin temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak.

Hafta içi ve hafta sonu kısıtlama saatlerinde ekmek üretilen fırın/unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle bu iş yerlerinin ekmek satan bayileri açık olacak.

Lokanta ve restoranlar cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis yapabilecek.

İstisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00’de kapanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatler toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek.

Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

SINAVLAR SERBEST

Genelgede, “ÖSYM  tarafından  ilan  edilen  ve  diğer  merkez i sınavlara  katılacaklar ve  refakatçileri”ne sokağa çıkma yasağı uygulanmayacağı bildirildi. Böylece hafta sonu yapılacak ÖSYM’nin düzenlediği sınavların iptal edilmeyeceği açıklanmış oldu.

Genelgeye göre yasak kapsamı dışında tutulanlar şöyle:

-Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

– Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

-Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

-ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

-Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

– Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

-Ceza infaz kurumlarından salıverilenler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Yasak’ Genelgesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!