A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

“MİT Haberi Davası”nın İkinci Duruşması Yarın Yapılacak

Libya’da şehit olan MİT görevlisinin kimliğini açıklamaları sebebiyle 7 gazeteci ve bir de belediye çalışanının yargılandığı davanın ikinci duruşması (MİT Haberi Davası) yarın (9 Eylül Çarşamba) İstanbul 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Haberin Var Mı İnisiyatifi, Çağlayan Adliyesi’nde görülecek olan davanın ikinci duruşması için saat 09.00’da adliyenin önünde maskeli ve sosyal mesafeli buluşma çağrısı yaptı. 

Uğur Mumcu, Yaşar Kemal, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Metin Göktepe gibi gazetecilerin görüntülerinin yer aldığı videolarla yapılan dayanışma çağrısında şu sözler sarfedildi:

“Gazetecilik tarihimiz gerçeği savunduğu için bedeller ödeyen ustalarımızla dolu. Onların kalemi adalet, özgürlük ve demokrasi yolundan hiç sapmadı. Her türlü tehdide, baskıya karşın bu hakikat mirasını devam ettiren meslektaşlarımız bugün Silivri Cezaevi’nde. Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç, bir kumpas dava ile 6 aydır ağır tecrit koşullarında hapsediliyor. Yarın Gazeteciler Davası’nın ikinci duruşması için Çağlayan Adliyesi’nde olacaklar. Biz de gazetecilere özgürlük için yarın saat 09.00’da Çağlayan Adliyesi önünde maskeli ve sosyal mesafeli olarak bir araya geleceğiz” 

Ne Olmuştu?

Libya’da şehit olan MİT görevlisinin kimliğini açıkladıkları gerekçesiyle 7 gazeteci ve bir belediye çalışanının yargılandığı davada mahkeme ara kararında gazeteciler Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel’in tutukluluğunun devamına; Ferhat Çelik, Aydın Keser, Barış Terkoğlu’nun tahliyesine karar verilmişti. Erk Acarer hakkında da yakalama kararı çıkarılmış, dava da 9 Eylül’e ertelenmişti. 

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler