ORÇEV: ‘Ülke talan ediliyor’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanlığını yürüten Ertuğrul Gazi Gönül, Fatsa’nın Altıntepe mevkiindeki siyanürle altın işletmeciliği yapan maden şirketinin yükümlülüklere uymadığını belirterek, “Siyanürle altın ayrıştırması yapan şirket, yasadışı çalışmalarıyla verdiği zararı daha da büyütüyor. Ülke talan ediliyor. Su, toprak zehirleniyor” dedi.

ORÇEV, Fatsa’nın Altıntepe mevkiinde altın işletmeciliği yapan maden şirketlerinin çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporunda belirttiği yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirterek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bölgedeki tehlikenin boyutuna ilişkin dilekçe yazdı.

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Su, toprak zehirlendi. Meyve ve sebzeler olumsuz etkilendi, yaban yaşamı yok oldu, ormanlar kesildi. Şimdi de ÇED dosyasında toprakların nerelere döküleceği belli iken köy yolarına dökülüyor. Bu kabul edilemez. Yola dökülen toprakta siyanür var mı, çözülmüş maden var mı belli değil” dedi. 

“Kaynak sular kirlenebilir”

Şirketin bölgedeki çalışmalarının tehlikeli olduğuna vurgu yapan Gönül, “Yoldan geçenler zehirlenebilir. Yollara dökülen toprak yağmurla tarım arazilerine karışması ve buharlaşması sonucu etkileri vahim durum yaratabilir. Yine yağış sonrası kaynak sular kirlenebilir. Maden atıkları artık evlerin önüne de dökülmeye başlandı. Bu ne vurdumduymazlık” diyerek tepki gösterdi. 

“İzin vermeyeceğiz”

Ayrıca Gönül, Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliğinin ardından Perşembe, Altınordu, Ulubey, Gürgentepe, Kabadüz ve Mesudiye ilçelerinde yeni maden sahaları ilan edilmesi ve ihalelerinin yapıldığını belirterek “İzin vermeyeceğiz. Ülke talan ediliyor. Su, toprak zehirleniyor” dedi.

“ÇED raporuna aykırılık teşkil ediyor”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verilen dilekçede maden şirketinin, bölgedeki Bahçeler ve Masutlu mahallelerinin yollarına maden sahasından çıkan malzemeleri döktüğü ifade edilirken, “Şirketin ÇED raporunda posa dediğimiz toprakların (işlenen ve işlenmeyen) nerelere döküleceği belirlenmiştir. ÇED raporuna aykırılık teşkil etmektedir. Yollara dökülmesiyle suç işlemektedir” denildi. 

Dilekçede, durumun incelenmesi ve toprağın yoldan kaldırılması istendi. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ORÇEV: ‘Ülke talan ediliyor’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!