A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

“Ordu ormanları maden sahası yapılmak isteniyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu'da yer alan maden arama sahalarının son ihaleler ile beraber ormanlara zarar vereceğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu’da yer alan maden arama sahalarının son ihaleler ile beraber ormanlara zarar vereceğini belirtti. Torun, Ordu ormanlarının yaklaşık 3’te 1’inin maden sahası olacağını vurgulayarak, böyle bir şeyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Yazılı bir basın açıklaması gerçekleştiren CHP’li Torun, “Ordu ilimizin genelinde orman alanı büyüklüğü 202896 hektar iken maden arama sahası izni verilen alanın büyüklüğü 58566 hektardır. Bir başka ifade ile ilimizdeki toplam orman alanının % inden daha fazla bir alana maden arama ruhsatı verilmiş durumdadır. Bu oran 17 Eylül 2020 tarihinde ihaleye çıkılacağı ilan edilen 9 yeni sahayla, yani toplamda 11225 hektar alanın daha ilave edilmesi ile 4 seviyesine çıkacaktır. Bu oran her 3 orman alanından birine maden arama sahası ruhsatı verileceği anlamına gelmektedir” bilgilerini paylaştı. Torun, “Çevre katliamını ve geleceğimizi ipotek altına alan bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

“Hayati risk söz konusu”

Fatsa’da siyanürlü altın madenciliği uygulaması sonucunda çevre kirliliği oluştuğunu hatırlatan Torun, çevredeki 32 toprak ve 11 su örneği ile yapılan testler çerçevesinde bölgedeki çevre kirliliğinin net bir biçimde ortaya çıktığını söylerken bölgedeki arsenik değerlerinin kat be kat daha fazla olduğunu, dolayısıyla çevre katliamı ve yurttaşlar açısından sağlık riski ile karşı karşıya olduklarını belirtti.

Faaliyetler Ekonomik Sorunlara Yol Açabilir

ordu maden

CHP’li Torun, maden arama faaliyetlerinin ekonomik sorunlara da sebep olabileceğine dikkat çekti. Türkiye’nin fındık üretiminde en büyük pasta payına sahip olan şehrin Ordu olduğunu vurgulayan Torun, Ordu’da maden arama sahalarının yoğunluğa ulaşması ile beraber fındık üretiminin azalmasının olası bir senaryo olduğunu, ülkeye kazandırılan ihracat gelirlerinin bu sebeple düşebileceğini hatırlattı.

Bal üretiminde de Türkiye’deki ilk üç il arasında yer alan Ordu’nun maden arama faaliyetleri sebebiyle ormanlara vereceği zarar neticesinde gelir kaybı yaşayacağını belirten Torun, uzun vadede gelir kaybının madenin kazandıracağı miktarlardan kat be kat daha fazla olacağını söyledi.

“İnsanların canı hiçe sayılıyor”

İktidar politikalarını eleştiren Seyit Torun, insanların 3 kuruşluk gelir uğruna hayatlarının hiçe sayıldığını belirtti.

Bölge halkının eziyet çekerken yandaşların ceplerinin dolduğunu belirten CHP’li vekil, geçmişte yaşanan örneklerden dolayı Ordulu hemşehrilerinin böyle bir durum ile karşı karşıya kalmalarına müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

Kemal Sunal’ın Adı, Filmlerin Çekildiği Sokakta Yaşayacak

Beyoğlu Belediyesi’nin Temmuz ayı meclis toplantısında Güneşli Sokağı'nın adının Kemal Sunal Sokağı olarak değiştirilmesi yönündeki kararı İBB Meclisi’nde görüşüldü.

Trabzon Tabipler Odası: Covid 19 ölüm-kalım savaşına dönüştü

Sağlık çalışanlarının şiddete uğradığına dikkat çeken açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Sağlık çalışanlarını koruyamıyorsunuz; dövülüyor, yaralanıyor, ölüyorlar. Yıllardır çıkarılamayan etkili bir şiddet...

Çipli Kimlik Kartı Pazartesi Alınmaya Başlanacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sürücü belgesi bilgilerinin çipli kimlik kartı projesi lansmanında açıklamalarda bulundu.

Mansur Yavaş Beraat Etti

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş hakkında açılan davada Yavaş hakkında beraat kararı çıktı.

Meteoroloji’den 3 il için “Sarı Kod” uyarısı geldi

Meteoroloji, Trabzon, Rize ve Artvin için "sarı kod"la kuvvetli yağış uyarısı yaptı.