Rize’de Halkın Karşı Çıktığı HES Projesine Mahkeme Onay Verdi !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rize’nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen köyünde yapılmak istenen ve Gürgen Vadisi’ndeki yaşamı bitireceği için köylülerin karşı çıktığı Alicik HES projesine mahkeme onay verdi.

Evrensel’in Haberine göre: Rize’nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen köyünde halkın yaşam alnalarını yok edeceği için karşı çıktığı HES projesine mahkeme onay verdi. HES projesinin iptali için açılan davada Gürgen Vadisi’nde yürütülen Alicik HES projesinin 2010 yılında iptal edilen ÇED raporu, kopyala-yapıştır yöntemiyle yeniden sunuldu ve bu kez mahkeme tarafından olumlu bulundu.

Gürgen köylüleri karara itiraz edeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın babasının köyü olan Güneysu’da yürütülen Alicik HES projesini iptali için açılan davada, 17 Şubat Çarşamba günü görülen duruşmadan 12 gün sonra karar açıklandı.

“KÜRESEL SERMAYENİN GÖZÜ AYDIN OLSUN”

Mahkemenin kopyala-yapıştır yöntemiyle halkı ve yaşam savunucularını üzen bir karar verdiğine dikkat çeken Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlılarını Koruma Derneği başkanı Ceyhun Kalender, karara şu şekilde tepki gösterdi:

“Gözü aydın olsun! Kimin? Önce küresel sermayenin, sonra şirketin, ortaklarının, destek veren siyasilerin, muhtarların ve yandaşlarının gözü aydın olsun! Kazandılar! Ama şimdilik… Bize de geçmiş olsun. Bütün doğaseverlere, vatanseverlere, destek veren dostlarımıza…”

“MÜCADELE DEVAM EDİYOR, SONUNDA BİZ KAZANACAĞIZ”

“Mahkemeden şimdilik olumsuz bir karar çıkmış olsa da süreç henüz bitmedi, mücadele gücümüz artarak devam ediyor. Bu konuda başından beri yaşadığımız olumsuzluklar, hukuksuzluklar bizim haklılığımızı ortaya koymuştur. Artık konu çok farklı bir boyutta tartışılacaktır. Her zaman olduğu gibi meşru zemindeyiz, ancak mağduruz.

Ekolojik mücadele zor ve dolambaçlıdır. Bu patika yolda bazen biz bize de kalabiliriz. Ancak biz hukukun ve haklının sonunda mutlaka kazanacağına inanıyoruz.”

“2010’DA İPTAL EDİLEN ÇED RAPORU DEĞİŞMEDİ AMA KARAR DEĞİŞTİ”

“2010’da Alicik HES Projesine dava açmıştık. O tarihte yapılan bilirkişi raporuna göre Rize İdare Mahkemesi projeyi iptal etmişti. Peki, aradan geçen 10 yıl zarfında ne değişti? Aynı HES, aynı köy… Hatta değiştirilen ÇED Raporuna göre çok daha olumsuzluklar içeren bir proje hayata geçirilmek isteniyordu.”

“ÇED RAPORU KOPYALA YAPIŞTIR YÖNTEMLE REVİZE EDİLDİ”

“Şirket 2010’da iptal edilen ÇED Raporunu sözde revize ederek, kopyala-yapıştır yöntemiyle yeniden düzenledi ve vatandaşlardan gizleyerek, bilgilendirme toplantısı yapmadan hayata geçirmek istedi.

Sonra da bilirkişi heyeti ÇED Raporundan kopyala-yapıştır yöntemiyle bir rapor hazırladı. Maalesef mahkeme de bu rapora göre kararını verdi.”

“DOĞAYI İŞKENCE EDEREK ÖLDÜRDÜLER”

“Gelip görenler istisnasız şunu söyledi: Bu HES değil bir yıkım projesidir.

Şirket sadece derenin suyunu almakla kalmadı bütün vadiyi tahrip ederek bir proje yürüttü. Metrelerce yükseklikteki beton duvar insan ve hayvan geçişlerini engelledi. Derede binlerce pullu alabalık katledildi. Tarım ve hayvancılığın geleceği karartıldı. Arıcılık bitirildi. Kısaca geri dönüşü imkânsız zararlar verildi.

Gelecekte buradaki yaşam tümüyle tehlike altına girdi. İnsanlar kaygılı, şaşkın…”

“BURADA MÜCADELE EDENLER MUHAFAZAKÂR MİLLİYETÇİ İDİ”

“Çevre mücadelesi zordur, özellikle de Güneysu gibi yapılanları yanlış yorumlama, manipule etme gayreti içinde olanların olduğu bir çevrede… Aslında bu şirketin son derece kurnazca yürüttüğü bir yöntemdi. Çünkü buradaki insanların dünya görüşü büyük oranda milliyetçi, muhafazakâr bir çizgide olmasına rağmen insanlar tahrik edilerek farklı çizgiye çekilmek istendi. Buna rağmen vatandaşlar bu tahriklere hiçbir zaman kapılmadı ve adeta demokrasi dersi verildi.

Oluşan bu birliktelik ve çevre konusundaki duyarlılık gelecek nesillere de örnek teşkil edecektir. Bu bizim için çok büyük bir kazanım olmuş ve farkındalık oluşturduk.”

“VATAN SEVGİSİ TOPRAĞINA SAHİP ÇIKMAKLA OLUR”

“Vatan sevgisi kapındaki ağaçtan, köyündeki dereden başlar, anlayışımız doğrultusunda köyde yaşayan vatandaşların neredeyse tamamı köyüne, toprağına, yaşam alanlarına sahip çıkma gayreti içinde olmuştur.

Doğa için, insanlık için mücadele edenler kaybedebilir ama asla yenilmezler.

Zaman insanlığı, doğayı hiçe sayarak menfaat peşinde koşanları kaybettirirken hakkı tutup kaldıranları kazandıracaktır.”

“HANGİ BİLİMSEL KARARLA ‘BU DEREDE HES KURULABİLİR’ DENDİ?”

Açıklanan karar sonrası davanın avukatları yıllardan beri beklenen kararın olumsuz çıktığını belirterek, yetersiz su debisine rağmen hangi bilimsel kararla, hangi vicdanla bu derenin üzerine HES kurulabileceğine karar verildiğini, bu işin burada bitmediğini ve mahkeme kararını Danıştay’a taşıyacaklarını belirtti.

“HES ŞİREKTİ GİDENE KADAR MÜCADELEYE DEVAM”

Öte yandan mahkemenin kararı Gürgen köylüleri arasında da üzüntü ve şaşkınlık yarattı. Alicik HES projesine karşı dava açan yurttaşlar, HES şirketi köyü terk edene kadar mücadele edeceklerini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rize’de Halkın Karşı Çıktığı HES Projesine Mahkeme Onay Verdi !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!