A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Sanatçılardan Covid-19 Kısıtlamalarına Tepki

Türkiye genelinde Covid-19 önlemleri kapsamında 'lokanta, restoran, pastane, tiyatro, konser salonu' gibi birçok işletmenin hizmetlerini saat 22.00'da sonlandırmak zorunda kalması kararına sanatçılar tepki gösterdi.

Türkiye genelinde Covid-19 önlemleri kapsamında ‘lokanta, restoran, pastane, tiyatro, konser salonu’ gibi birçok işletmenin hizmetlerini saat 22.00’da sonlandırmak zorunda kalması kararına sanatçılar tepki gösterdi.

İzmir’deki sanatçılar salgına karşı alınan önlemler ile işlerini kaybettiklerini, yapılan bu son düzenlemeyle de sanatlarını icra etmenin imkansızlaştığını belirterek, etkinlikler üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulundular. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Kabine Toplantısı’nın ardından aktardığı “Lokanta, restoran, pastane ile, berber, düğün salonu, yüzme salonu, hamam, kaplıca, internet kafe, halı saha, tiyatro, konser salonu ve benzeri tüm işyerlerinde hizmetler saat 22.00’de sona erecek” açıklamasına sanatçılardan tepki geldi. 

İzmir’in Alsancak ilçesi Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde enstrümanlarıyla bir araya gelen sanatçılar, Covid-19 önlemleri sebebiyle işsiz kaldıklarını, yapılan son düzenlemelerle birlikte sanatlarını icra etmenin imkansızlaştığını belirttiler. 

Basın açıklaması yapan sanatçılar, “Şu an yanı başımızda duran restoran-kafe-bar emekçileriyle birlikte açlıkla sınamakta olduğumuz yetmez gibi, geleceğimiz de kısıtlamaları yapanların insafına terk edilmiş durumdadır. Üstelik kamuoyu yoklamasına gerek duymaksızın yapılan bu kısıtlamaların zamanı ve hudutları net olarak belirlenmediğinden, biz kültür işçileri bir belirsizlik girdabı içinde çırpınmaya terk edildik” dediler. 

Sanatın öldürmeyeceğini, aksine yaşatacağını vurgulayan sanatçılar, “Sanat mekânla, sanat zaman ile kısıtlanamaz. Sanat hayatın ta kendisidir! Kültür-sanat işçileri olarak, etkinlikler üzerindeki kısıtlamaların ivedilikle kaldırılmasını talep ediyoruz” çağrısında bulundular. 

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler