Siyaset halkın ekmeğiyle oynuyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle kaliteli ve ucuz ekmeğe artan talebin karşılanması için Halk Ekmek büfelerinin sayılarının artırılması yönünde geçtiğimiz aylarda İBB yönetiminin İBB Meclisi’ne sunduğu teklif AKP ve MHP Gruplarının oyları ile reddedilmiş ve sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından oluşturulan Mobil Ekmek Büfeleri halka ekmek ulaştırmaya devam etmişti.

AKP ve MHP’nin engellemelerine karşılık böyle bir yöntem geliştiren Ekrem İmamoğlu’nun yöntemi, İstanbul halkı tarafından ilgiyle takip edilmiş ve özellikle dar gelirli vatandaşların bu durumdan kaynaklı memnuniyeti yayın organları vasıtasıyla kamuoyuna yansımıştı.

Kamuoyunun Halk Ekmek Büfelerine yoğun ilgi göstermesiyle beraber geri adım atmak zorunda kalan AKP ve MHP Grupları, 142 adet yeni Halk Ekmek Büfesinin açılmasına, açılacak büfelerin “şehit yakınlarına verilmesi” şartını koydu. İyi Parti grubunun da “dul ve yetim” statüsünde olanların da bu haktan yararlanabilmesi yönünde verdiği teklif kabul edilerek, 142 adet yeni büfenin açılmasına izin verilmiş oldu.

Kamuoyu, bu konu çözüme kavuştu diye düşünürken dün Tarım bakanlığı üzerinden gelen genelge tartışmalara neden oldu.  Tarım bakanlığı genelgesinde “ekmeğin mobil araçlarda satılmaması” yönünde aldığı karar hem kamuoyunda hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminde tepkiyle karşılandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin, ‘mobil büfelerde halk ekmek’ satışının yasaklanmasıyla ilgili sorusuna “Tarım Bakanlığı’nın bu süreci ifade etmediğini açıklaması, sorunu şimdilik çözmüştür. Ama ekmek davası, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacağımızı da tüm İstanbul halkına duyuralım” yanıtını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin, “Dün, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından mobil büfelerde ekmek satışı yasaklandı. Sabah saatlerinde de yasaklanmadığına dair açıklama yapıldı. Son durum nedir? Belediye tarafından satış devam edecek mi?” sorusunu yanıtladı.

İmamoğlu, gazetecilerin sorusuna şu yanıtı verdi :

“Zaten devam edecekti. Dün yazılan yazı, başka türlü bir uygulama olarak sahaya yansısaydı bile, biz, ekmek satışımıza devam edecektik. Hazırlığımız o yöndeydi. Tarım Bakanlığımız açıklamayı yaptı. Onu kastetmediklerini ifade ettiler. Dolayısıyla sorun kalmadı. Ama yine ifade edeyim; İstanbul’da, bu yoksul günlerde, insanların bir liralık ekmek almak için kuyruklara girmesi çok önemlidir. Buna yönelik yapılan her hizmet, değerlidir. Bütün kamu kurumları, ‘Ben bu hizmete nasıl katkıda bulunabilirim’ diye hareket etmelidir ve bu bilinçte karar almalıdır. Dünkü karanın ilk intibaı hepimizi çok üzmüştür. Tarım Bakanlığı’nın bu süreci ifade etmediğini açıklaması, sorunu şimdilik çözmüştür. Ama ekmek davası, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacağımızı da tüm İstanbul halkına duyuralım.”

İmamoğlu, “Bir ifade karmaşası mı vardı? Yoksa bugün düzeltilen bir durum muydu? Karalama kampanyası olarak da ifade edildi…” sorusuna ise, “Yani onu, kamuoyunun ve hukukçuların takdirine bırakıyorum” şeklinde cevap verdi.

BİR TEPKİ DE İYİ PARTİ İBB GRUP BAŞKAN VEKİLİ’NDEN GELDİ.

Halk TV haber masasına katılan kendisine sorulan “AKP ve MHP’li Meclis üyeleri ile konuşuyorsunuz. Onlar bu işe ne diyor?” sorusunu cevaplayan İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan da Tarım Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye tepki göstererek; “Dışarıda AKP ve MHP’li meclis üyeleri ile olan dost sohbetlerinde Halk ekmek projesine aslında karşı çıkmak istemediklerini ama ne yazık ki grup kararı ortada olduğunu ve bunun bir siyasi mecburiyet olduğunu dile getiriyorlar. AKP, zor bir parti. Orada bir kişi karar veriyor, siz ona uymak zorunda kalıyorsunuz. Normalde onlar da bizim gibi düşünüyorlar ama gruba geldiklerinde iş değişiyor. Onların işi de zor bu bakımdan. Bir karar alıyorlar, tepki yükselince geri vites yapmak durumunda kalıyorlar.”

Tarım ve Orman Bakanlığı’na da göndermelerde bulunan İYİ Parti Grup Başkan vekili İbrahim Özkan; “Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nün genelgesi açık ve net yazıyor. Mobil araçlarda ekmek Satamazsın diyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son dönemde vermiş olduğu kararlarda sorunlar var. Bizim için ekmek kutsaldır. Ekmek Kuran çarpsın diye bir deyimimiz vardır ya; Kutsal olarak alıp başımıza koyduğumuz değerler ile uğraşıyorsunuz. Yapmayın bunu. Vatandaş ucuz ekmeğe ulaşmak istiyor. Siz neden engel olmak istiyorsunuz? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek vasıtasıyla bu işleri yapıyor. Biz halkımıza ucuz ve kaliteli ekmeği ulaştırmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” diyerek tepkisini dile getirdi.

haber sonu ibb
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Siyaset halkın ekmeğiyle oynuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!