‘Su Perisi’ Kartal’da

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atilla Alp Bölükbaşı’nın ‘46. Kişisel Fotoğraf Sergisi’ Kartal Belediyesi  Masal Müzesi’nde sanatseverleri bekliyor.

Suyun renklerle yolculuğu “Su Perisi” Fotoğraf Sergisi, Kartal Belediyesi Masal Müzesi’nde, 10–20 Ekim 2020 tarihleri arasında sergilenecektir. 40 fotoğrafın sergileneceği serge, 10 Ekim 2020 Cumartesi  günü saat 14.00’de açılacak ve 10 gün boyunca izleyicilerin beğenisine sunulacaktır.

Yaklaşık olarak 16 yılı aşkın yağmurların, çiğ tanelerinin, şebnemlerin yüreğinde onbinlerce damla fotoğraflayan Fotoğraf Sanatçısı  Atilla Alp BÖLÜKBAŞI,  “Sabahın ilkine uyanınca su damlacıklarının sıcak gülücükleri karşılıyor beni… Küçük bitki ve çiçeklerin yanında örümcek ağlarının vazgeçilmez süsü ve mücevheratı olan su perilerinin büyüleyici dünyasına yolculuğa çıkıyorsunuz. O zengin renkli yansımalardaki farklı öyküleri dinliyorsunuz. Bu bir aşk, bir tutku, bir heyecan. Kendinizi alamadığınız bir başka dünya…” diyerek ‘su perisi’ne can veren sevgiyi anlatıyor.

Atilla Alp Bölükbaşı, yaklaşık olarak 43 yıldır fotoğrafla uğraşıyor.  İyi bir fotoğraf koleksiyonuna sahip. Aynı zamanda flateli ve efemera koleksiyoneri. Karanlık oda kültüründen gelen ve henüz 13 yaşındayken siyah beyaz fotoğrafları kendi odasına kurduğu  karanlık kabinde tab eden  Bölükbaşı, bugüne kadar   39’u yurtiçi ve 6’sı yurtdışı olmak üzere toplam 45 fotoğraf sergisi açtı. Bu sergi sanatçının 46. Kişisel sergisidir.

Birçok belgesel film hazırlayan, belgesel nitelikli  fotoğraf, araştırma, tanıtım,  biyografi, şiir, tarihsel anı kitap  çalışması  yapan Atilla Alp Bölükbaşı’nın yayımlanmış 37 eseri bulunmaktadır.

Atilla Alp Bölükbaşı Kimdir?

1964 yılında Trabzon/Akçaabat’ta dünyaya geldi.  Henüz 10 yaşında iken biriktirdiği posta pulları ile başladığı  koleksiyon merakını   zengin bir fotoğraf koleksiyonuna  çevirdi. Trabzon’a ait eski kitap, belgesel film, efhemera  ve flatellileri arşivledi.  Bugün koleksiyonundaki eserlerin büyük bir bölümü “Trabzon Tarih Müzesi”nde sergilenmektedir.

1977 yılında fotoğrafa duyduğu ilgiyi karanlık oda kurarak bir hobi haline getirdi.  Ortaokul yıllarında gazeteciliğe merak sardı  Belgesel nitelikte kitap çalışmaları yaptı. Dergilere yazılar yazdı. 1981 yılında  Karadeniz Gazetesi’nde başladığı gazetecilik yaşamıyla konulu fotoğraflar çekmeye başladı.  Muhabir olarak başladığı Akçaabat Postası Gazetesi  ve Trabzon’da Spor  Gazetesi’nin sahipliğini yaptı. Bu sırada sadece 9 sayı çıkabilen Trabzon Spor Gazetesi’nin de  sahibi olan Bölükbaşı, başka gazete ve dergilerde yazılar yayınladı. Biri şiir kitabı olmak üzere bir çok kitap yazdı.

Belgesel çalışmalarına eğilen Bölükbaşı;  “Medeniyetler Yolu Gümüşhane”, “Karaca Mağarası”, “ Trabzon Deyince”, “Akçaabat”, “Milli Mücadele’de Trabzon”, “Başarılarla Dolu 41. Yıl”, “Doğunun Masal şehri Trabzon” “Yeşil Nefes Arsin”, Trabzon Deyince/2”, “Dünden Bugüne Akçaabat”, “Hıdırnebi’den Kadırgaya Yayla Şenlikleri” , “Ortahisar”, “Bir Kahramanlık Direnişi: SARGANA”, “Trabzon’dan Çıktım Yola”, “Akçaabat Sporunun 100 Yıllık Öyküsü” adlı belgesel filmler  yaptı. Anadolu’nun bir çok yöresini gezdi ve fotoğraflar çekti.  Bölükbaşı katıldığı uluslararası yarışmalarda sergilemeler kazandı ve yarışma kataloglarında eserleri yayınlandı. Türkiye genelinde 39, Yurtdışı , Almanya (Dortmund  ve Fransa / Paris’te  6  kişisel sergi açtı. Bir çok karma sergiye katıldı, dia gösterileri sundu.

Atilla Alp Bölükbaşı, Melek Bölükbaşı ile evli. Kızı Çisem ve oğlu Ali Mert olmak üzere iki çocuk babasıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Su Perisi’ Kartal’da

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!