TTB’den Covid-19 Yorumu: ‘Salgınla mücadelede belirsizlik var’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüsün Türkiye’de görüldüğü Mart ayından bu yana yapılan TTB Aile Hekimleri anketi çerçevesinde, salgınla mücadelede belirsizlik ve karmaşa hekimleri zorluyor. Salgın Ankara’da bir nebze de olsa azalırken İstanbul’daki ciddi artış dikkatlerden kaçmıyor. Covid-19 nedeniyle izlenen hasta sayısında Eylül ve Ekim ayları arasında önemli bir düşüş görülüyor. Ancak TTB’ye göre bu düşüş, salgının yavaşlamasından değil, hasta takibi ile ilgili yapılan değişikliklerden kaynaklanıyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 7-14 Ekim arasında, salgınla ilk derecede mücadele eden aile hekimlerine yönelik yaptıkları anketin sonuçlarını analiz ederek paylaştı. Aile hekimlerinin pandemi sürecini nasıl değerlendirdikleri anlamak, Covid-19 vakaları ve onların temaslılarıyla ilgili çalışmaları bilmek ve sağlık çalışanlarının sağlığıyla ilgili durumu öğrenmek amacıyla düzenli olarak yapılan ankette ilginç detaylar yer aldı. Eylül ayında yapılan anketin sonuçları ile karşılaştırma yapan TTB, PCR pozitif vakaların izlem süresinin 14 günden 10 güne düşürülmesi ve bilgisayarlı tomografi (BT) pozitif vakaların filyasyon çalışmalarından çıkarıldığını bu iki değişiklik sonucu hasta ortalamalarının düştüğünü bildirdi.

Aile hekimlerinin pandemi sürecinde hastaları ve çalışma şartları ile ilgili tespitleri şu şekilde:

“- Bilgi karmaşası var, iş yerleri testi negatifse kişiyi ise çağırıyor, ilçe sağlık izolasyonda evde kalması gerekiyor diyor. Kişi ne yapacağını bilemiyor…

-Aynı durumdaki bir hasta izleme alınıyor diğeri alınmıyor. Neye göre yapılıyor bu ayrım belli değil…

– Hastaneden hastalara evde kalmaları gerektiği bilgisi verilmiyor, hasta hastaneden çıkıp bize geliyor. Genelde rapor almak için geliyorlar…

– Evde temas nedeniyle takip edilen kişide semptom gelişince hastaneye kendi imkânlarıyla gidenlere ceza kesileceği söyleniyor…”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TTB’den Covid-19 Yorumu: ‘Salgınla mücadelede belirsizlik var’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!