Kazanırken Kaybetmek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kaybederken herkes yazıyor. Önemli olan, kazanırken gerçekleri yazmaktır. Bugün baktım ki, süper kupa ile beklenti tavan yapmış, ben de bunun sanal bir mutluluk olduğunu ve gerçeklerin bu olmadığını yazayım istedim.
Trabzonspor Süper Kupayı (!) alınca tüm camia yeniden ayaklandı. Ve… Pandemi dönemindeki çalınan şampiyonluk bir anda unutuldu. Ne demiş eskiler ”Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür.” Yani insan unutur. Ama bizler asla unutmamalıyız.! Zira küme düşenin tescil edilmeyip, şampiyon(!) olanın tescil edildiği, hakkaniyeti olmayan bir lig sizce nasıl bir ligdir.? Ve buna bağlı olarak Şampiyon(!) takımın 420 milyon lira kazandığı bir ödül.
Peki Trabzonspor; ikinci olduğu halde neden Şampiyonlar liginden veto yedi.? Biz bunu hiç tartıştık mı.? Ekonomik olarak kayıplarımız nedir, sorumluları kimdir.!

Bugün bu kupa Trabzonspor’a verilmiştir. Evet bu kupa Trabzonspor’a sadece bir sakinleştirici olarak uygun görülmüştür. Ben bu tür olaylarda hep büyük resme bakarım. Süper Kupa maçında çalınan yada çalınmayan düdüklerin bir şifresi vardır. Şayet pandemi döneminde TRabzon’da oynanan Başakşehir maçına bakarsanız, altı pas üstünde Nwakaeme yaka paça al aşağı edildiğinde devam diyen hakemler ve yüzlerce kamera ile maçı izleyen ”VAR’ın”(YOK) sessizliği ile o büyük resimdeki şifreyi sizler de görürsünüz.! O büyük resimde Türkiye ligi şampiyonluğu, Şampiyonlar ligi ve 420 milyon lira var. Oynamamamız gereken bir maçı oynadık ve kupayı aldık.
Ve… Bizler bu süper kupaya, süper sevindik(!) Öyle mi.!

ABDULLAH AVCI

Abdullah Avcı’dan, Ahmet Suat çıkarmaya çalışanlara Trabzonspor tarihini yeniden okumalarını salık veririm. Ahmet Suat hoca 1973-74 sezonunda Trabzonspor’u ikinci ligden birinci lige çıkarmış ve ligdeki ilk yılını ise dokuzuncu olarak tamamlamıştır. 1975-76 sezonunda ise, iki puanlı sistemde 13. haftada Fenerbahçe’nin dört puan gerisinde aldığı Trabzonspor’u, üç puan da fark atarak ligi birinci olarak bitirmiş ve Trabzon’umuzu şampiyonlukla taçlandırmıştır.

Sonraki yılarda da kazandığı şampiyonluklar ve başarılarla Trabzonspor’da istikrar abidesi olarak adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Abdullah Avcı ise, 2018-19 sezonunda son dokuz haftaya sekiz puan farkla girmesine rağmen, iki puan fark ile şampiyonluğu Galatasaray’a kaptırmıştır.

Milli takım ve Beşiktaş’taki başarıları(!) ise hepimizin malumudur. Bugün Abdullah Avcı için, bu kadro ile çok şeyler başardı diyenlere de, küçük bir açıklama yapayım. Bu kadro dediğiniz takımın piyasa değeri 15 Aralık 2020 itibariyle, 81 milyon 681 bin Euro ile Başakşehir’in ardından ligin en pahalı ikinci takımıdır. Ve Abdullah Avcı buna rağmen yeni transferler talep etmektedir. Yani taktığı kasketten dolayı Abdullah Avcı’yı, Ahmet Suat hocaya benzetenlere özetle… Sadece kasket.!

TRABZONSPOR TOPLAM BORCUNU CAS’A BİLDİRDİ.
Trabzonspor Cas’a toplam borcunun bir milyar 260 milyon lira olduğunu bildirdi. Yani 2008 yılında Sayın Nuri Albayrak’ın 38 milyon lira ile bıraktığı borç her yıl katlanarak artmış. Sayın Sadri Şener’in 170 milyon lira ile bıraktığı borcu, Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu 263 milyon üstüne koyarak 433 milyona çıkardı. Kesmedi bu defa Sayın Muharrem Usta başkanlığında 327 milyon lira borç ile toplam borç 760 milyon liraya ulaştı.

Bugün ise borç Sayın Ahmet Ağaoğlu ile bir milyar 260 milyon lira. Peki her yönetim döneminde sistematik olarak artan bu borçlar nasıl ödenecek.? Hadi bu yönetimler bu borçları fütursuzca yaptılar. Peki bu kulübün aklı selim insanları, kurulları hiç mi rahatsız olmadılar. Şimdi sorsak;
bizler yetkili değiliz, sadece tavsiyede bulunuruz diyecekler.
Peki kulüp geri dönüşü olmayan bu borç batağına saplanırken, bizler bu vebale ortak olamayız diyerek, toplumu bilgilendirip neden topluca gereğini yapmadınız. Neden??
Kendi alt yapımızdan üreteceğiz diyerek, alt yapıdan gelen genç yetenekleri yok sayan yönetim.
Sorumsuzca harcadığınız milyon Euro’lar yetmedi mi.?
Ve… Bu astronomik borca rağmen, halen transfer peşinde koşanlar, BERAT, BAKASETAS ve Yunus MALLI’yı transfer etmenizin amacı nedir? Kulübün dibine dinamit koymak mı.!
Bugüne kadar kulübün geleceğini inşa edeceğiz diye gelenler, kulübün geleceğini imha ettiniz. Yetmedi mi.?
Ne imiş, süper kupayı almışlar(!) Maliyeti bir milyar 260 milyon lira.!
Arapların meşhur bir atasözü vardır. ”Badel harabül Basra.”
Yani Basra harap olduktan sonra der.
Şimdi Trabzonspor’umuzun bu günü borçlu, yarını borçlu ve halen de hovardaca yeni transferlere yelken açmış ve ekonomik olarak geleceği tehlikedeyse…
Süper kupayı alsan ne yazar, almazsan ne yazar.!
Borç ; 1 milyar 260 milyon lira.(!)

BİR TRANSFERİN ANATOMİSİ(!)
Trabzonspor, Berat Özdemir transferini KAP’a bildirdi:
“Profesyonel futbolcu Berat Ayberk Özdemir ile 4,5 yıllık anlaşma sağlanmıştır. Anlaşmaya göre oyuncuya 2020-21 futbol sezonu için 2 milyon 500 bin lira, 2021-22 futbol sezonu için 5 milyon lira, 2022-23 ve sonraki sezonlar için oyuncuya, bir önceki sezon aldığı garanti ücrete (TÜFE+ÜFE)/2 oranında artış yapılarak ödenecektir. Menajerlik hizmet bedeli olarak, futbolcuya ödenecek yıllık garanti ücretin yüzde 5’i ödenecektir.” Gençlerbirliği 22 yaşındaki genç oyuncuyu 2.5 milyon Euro karşılığında Trabzonspor’a sattı ve Berat Ayberk Özdemir’in sonraki satışından da yüzde 20 pay alacak.
Gençlerbirliği altyapısından yetişen Berat Ayberk Özdemir’in transferinde menajer ayrıntısı ise dikkatleri üzerine çekti.
Berat Ayberk Özdemir’in transferden 1 hafta önce Mustafa Erdem Karagöl ile anlaşması taraftarların kafasını karıştırdı.
Devre arası transfer döneminin gözde isimlerinden Berat Özdemir, başkent temsilcisinin altyapıdan çıkan birçok futbolcusunun yaptığı gibi menajer olarak Mustafa Erdem Karagöl (MEK Footbal Management) ile anlaşma imzaladı.
Berat’ın MEK ile 30 Aralık 2020 günü 2 yıl süreli menajerlik anlaşması yaptığı ortaya çıktı. Daha öncesinde menajere bağlı çalışmayan Berat’ın transferinin en çok gündeme geldiği dönemde Gençlerbirliği yönetimi ile sıkı ilişkileri bulunan Mustafa Erdem Karagöl ile anlaşması dikkat çekti.

KAFAMDA DELİ SORULAR.???
1- Berat ÖZDEMİR kimlerin referansı ile alınmıştır.?
2- 2.5 milyon euro (23 milyon Türk Lirası) bonservis ücretini yöneticiler kendi cebinden mi(!) yoksa kulübün boş kasasından mı karşıladılar.???
3- Yaklaşık 50 milyon liralık astronomik maliyeti, son anda menajer değişimi ve % 5 de menajere komisyon ödenecek olmasını sayın başkan nasıl izah eder.?
4- Bir yıl önceki mali kongrede…Önceki yönetimlerin menajerlere 120 milyon lira ödediğini söyleyerek sitemini belirten Sayın Ağaoğlu, bu gün bu transfer hakkında ne söyleyecek.?
5- Bozuk ekonomik yapıdan dolayı, aklı selim Trabzonsporlular dışarıdan transfer değil, alt yapıdan üreterek ve borcu azaltarak devam düşüncesinde iken, buna rağmen astronomik rakamlı transferlerle ne hedefleniyor.?
6- Bu kulübün seyircileri ile taraftarlarını lütfen ayıralım. Zira bu takımın seyircileri devamlı transfer yapılsın isterken, taraftarları ise astronomik transferlerden uzak duran, kendine yeten ve üreten bir Trabzonspor istiyor.

Sayın Ağaoğlu; sizler ve sizden öncekiler bu devasa borçları bu güzide kulübün başına sıfır başarı ile bela ettiniz. Siz de, sizden öncekiler gibi pardon deyip gideceksiniz. Yeter artık, burası sizlerin yüksek egolarınızı tatmin sahası değildir. Vaz geçin artık astronomik ve akıl dışı transferlerden ve üreterek yaşamını idame ettiren bir yapıyı yeniden hayata geçirin. Ne dersiniz.!
Zira; ”Üretirseniz özgürsünüz, üretemez iseniz kölesiniz.”

SONUÇ.
Sezon başında yapılan yanlış transferler hem borcu katladı, hem de kadroyu gereksiz yere şişirdi. Bugün yeniden yap-boz metodu ile yeni transferler yapılıyor. Halbuki defaten denenmiş, ne ekonomik, ne de sportif hiç bir başarı elde edilememiştir. Ama halen ısrar var, çünkü Abdullah Avcı istiyor, halen ısrar var, çünkü para kendi ceplerinden çıkmıyor. Ne diyelim.
Temennimiz FIRTINANIN çıkışını sürdürmesi ve istikrarı kalıcı kılmasıdır.
Başarılar diliyorum.
Saygılarımla…

Kazanırken Kaybetmek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!