1. Uluslararası Trabzon Karadeniz Somonu Lezzetleri Festivali gerçekleşti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile Trabzon Olgunlaşma Enstitüsünce “1. Uluslararası Trabzon Karadeniz Somonu Lezzetleri Festivali” gerçekleştirildi.

Festivalde somondan yapılan çorba, dolma, pizza, hamburger, suşi, saç kavurma ve şiş gibi 31 çeşit yemek katılımcıların beğenisine sunuldu.

Enstitü bahçesinde düzenlenen, Trabzon Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi kurumların da destek verdiği festivalde, Trabzon’un 17 ünlü şefi tarafından Karadeniz somonundan yapılmış pizza, köfte, ızgara, pide ve çorba gibi yaklaşık 30 farklı yemek beğeniye sunuldu. Katılımcıların tattığı yemekler arasında en ilgi çekeni ise somon ve karalahana kullanılarak yapılan suşi oldu.

Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü bahçesinde gerçekleştirilen festivalin açılışında konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu, amaçlarının Karadeniz somonunun üretimini ve ihracatını artırmak olduğunu açıkladı. Hacısalihoğlu, “Somon üretiminin artması, bölgemizde istihdamın çoğalması, ihracat yoluyla ülkemize önemli miktarda döviz girdisi sağlanması demektir. Yatırımcılarımız risk alarak somon üretimine girdi. İç piyasada tüketimin artması, ihracatın da artırılması konusunda önemli gelişmeler oluyor. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Yatırımcılarımızın önünün açılması noktasında katkısı olan başta Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Amacımız kamu kurumlarımızın verdiği yemek menülerinde somunun da yer almasıdır” dedi.

1623764558

Başkan Hacısalihoğlu, Karadeniz somonundan yapılan yemeklerin tarifleriyle ilgili Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü ile bir kitap hazırladıklarını da vurgulayarak, kitaba verdiği katkılar nedeniyle Vakıfbank’a teşekkür etti.

Trabzon İç Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı İlker Yıldırım da Karadeniz somonunun üretim aşamalarını konuklarla paylaştı. İlker Yıldırım, “5 yıldır Karadeniz’de ciddi manada devletin de destekleriyle yatırımlar yaptık. Şu anda Trabzon özelinde üretimimiz 10 bin tonu buldu. Bu üretim noktasında ciddi istihdam da var. Somon balıklarını sattığımız Japonlar, besin değerlerine bakıyorlar, tüm analizlerinin gerçekleştiriyorlar. Omega 3, yağ asit miktarı bakımından Karadeniz Somonu, Norveç’tekilerden çok daha iyi. Trabzon’un balıkçılıkta da marka haline gelmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş’ta yapılan etkinliğin önemine dikkat çekti Aktaş, etkinliğin tüketime önemli katkı sunması dileklerini iletti. Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit Gülbay da somon üretimine verilen destekler konusunda bilgiler verdi.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı da üniversite olarak bu tür etkinlikleri desteklediklerini ifade etti. Çuvalcı “Somonun önce iç piyasada sonra dış piyasada tercih edilmesini istiyoruz. Balık önemli bir besin maddesi. Üretiminde de bilim ve teknolojiyi kullanmamız gerekli. 3 tarafımız denizle çevrili ancak bu zenginliğimizi yeterli düzeyde pazarlayamıyoruz” diye konuştu.

ZORLUOĞLU: SOSYAL TESİSLERDE SOMONU MENÜYE KOYACAĞIZ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da festivalin açılışında açıklamalarda bulundu. Zorluoğlu, “Tarımda iddialı bir şehir olan Trabzon, son yıllarda balıkçılık şehri olma yolunda da adımlar atıyor. Doğal üretim ve kafes balıkçılığı anlamında çok önemli yatırımlar yapılıyor. Bu sektörün önümüzdeki yıllarda ihracat anlamında çok önemli konuma geleceğine inanıyorum. Bunun işaretlerini görüyoruz. Karadeniz Somonunu zirveye çıkaracak adımları atacağız. Gerek yerel sofralarımızda, gerek ihracat anlamında bu balığı zirveye taşıyacağız. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak her geçen gün sayısını arttırdığımız sosyal tesislerimizde somonu menüye koymaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

1623765734

USTAOĞLU: GASTRONOMİ TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon’un geçmişten günümüze kadim kültürünü en iyi şekilde yaşatmaya ve yeni kuşaklara aktarmaya çalışan en önemli şehirlerden biri olduğunu vurgulayarak, “Deniz şehri olan Trabzon için balıkçılığın önem arz ediyor. Bu ekonomik ve kültürel değeri hem istihdam hem de gastronomi turizmi anlamında kullanabilmeliyiz. Bu anlamda bu festival büyük önem arz ediyor. Emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

KATKIDA BULUNANLARA TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ

Açılış konuşmalarının ardından festivalin düzenlenmesine ve Alabalık kitabının hazırlanmasına katkıda bulunanlar ile yemekleriyle festivale lezzet katan şeflere protokol üyeleri tarafından teşekkür belgesi verildi. Festivalde, TTSO ile Olgunlaşma Enstitüsünün ortaklaşa çıkarttığı “Karadeniz Alası Somon” kitabının da tanıtımı yapıldı.

1 uluslararasi trabzon karadeniz somonu lezzetleri festivali gerceklesti 1623761737953
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
1. Uluslararası Trabzon Karadeniz Somonu Lezzetleri Festivali gerçekleşti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!