ADD Samsun Şube Başkanı’ndan OMÜ Rektörüne Tepki

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ünal Yavuz’un 9 Eylül tarihinde üniversite ile şehir işbirliğini geliştirmek ve toplumsal kalkındırmayı güçlendirmek amacıyla STK’lerle düzenlemiş olduğu toplantıya, ağırlıklı olarak din ve maneviyat üzerine çalışan STK’lerin çağrılmasına tepki gösterdi.

ADD Samsun Şubesi Tarafından Gerçekleştirilen Açıklama:

Bu Şehirde Üniversite – Şehir işbirliğini geliştirecek, toplumsal kalkınmayı güçlendirecek daha nice Demokratik Kitle Örgütü, Meslek Odası, Dernek ve Sendika var!

9 Eylül 2020 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal Yavuz öncülüğünde, Üniversitenin Senato salonunda;  Üniversite-şehir iş birliğini güçlendirerek toplumsal kalkınmayı geliştirmek amacıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Üniversitenin resmi internet sitesinde yayınlanan bu toplantıya; sitede aynen yayınlandığı gibi ‘’ Samsun’un önde gelen “sivil toplum kuruluşlarıyla” istişare toplantısı’’ adı altında birçok kuruluş katıldı.

Senato Salonunda gerçekleşen toplantıya; Samsun Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Genç MÜSİAD Başkanı Muhammet Ali Sofi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, İnsan ve Medeniyet Hareketi Başkanı Şuayip Sevgi, Cihannüma Dayanışma Derneği Samsun İl Başkan Yardımcısı Abdullah Tan, Ensar Vakfı Samsun Şube Başkanı İbrahim Erdin, Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Yener Aksoy, Samsun İmam Hatipliler Mezunlar ve Mensuplar Derneği (SAMİMDER) Başkanı Mehmet Kozal, Samsun İlim Yayma ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mümin Tan, Samsun İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Murat Albayrak, Samsun Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Başkanı Hasan Duran, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Samsun İl Temsilcisi Meral Kıvırcı, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Samsun İl Temsilcisi Mustafa Demir, Anadolu Gençlik Derneği Samsun İl Başkanı Şenol Altun ve Türkiye Diyanet Vakfı Samsun İl Başkanı ve Samsun İl Müftüsü Seyfullah Çakır katıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 1975 Yılında Samsun Şehrimizde kurulmuş, şehrimizin tek devlet üniversitesi, ilim ve irfan yuvasıdır. Bünyesinde birçok fakülte, yüksekokul, enstitü ve meslek yüksekokulu ile şehrimiz ve ülkemiz adına bilim adımı yetiştiren ilim yuvasıdır.

Ülkemizi ve Şehrimizi geleceğe taşıyacağına inandığımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ümüzü logosunda taşıyan kentimizin yegâne Üniversitesine Türkiye’nin dört bir yanında her yıl yüzlerce öğrenci gelebilmek adına sınav şilesi çekerek mücadele vermektedir.

Hal böyle iken Toplantının açılış konuşmasında; ‘’OMÜ’nün vizyonu ve hedefleri doğrultusunda sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışma alanları belirlemeyi amaçladıklarını, dünyadaki gelişmeleri dikkate almak suretiyle eğitimde bir revizyona gireceklerini, öğrencilerimizin ortalamanın üstünde donanıma sahip olarak diplomalarını alabileceklerini bu hedefe ulaşmak için de her bölüm ve programın yeterliliğini yeniden sorgulayacaklarını, müfredatı, yöntemi ve enstrümanları yeniden gözden geçireceklerini, Üniversitenin bulunduğu kentin ve kendisini kuran idarenin beklentisini karşılamak için muadillerinden bir adım önde olması gerektiğini vurgulayan’’ söyleyen Rektör Prof. Dr. Ünal Yavuz’a sormak istiyoruz:

Adı birçok defa küçük çocuklarımıza cinsel taciz ve tecavüzlerle öne çıkmış, sözde ülkemiz insanının manevi değerlerini güçlendirmek, din ve değerler eğitimi vermek üzere kurulmuş ama amacının tam tersine manevi değerlerden uzaklaşmış bir vakıftan istişare adına ne beklemektesiniz?

Bahsettiğiniz amaçlara akıl ve ilim ışığında bir eğitimle gelinebileceğini hepimiz çok iyi bilmekteyiz. Toplantıya katılan birçok kuruluşun din ve maneviyat üzerine çalışıyor olması, akıl ve ilim yolunda olması gereken İlkadım şehri Samsun’umuzun Ondokuz Mayıs Üniversitesine asla yakışmamıştır.

Yine bu toplantıda, Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal; ‘’uygulamalı eğitimin mutlaka yapılacağını ve Bu noktada da insana ve eğitme yatırım yapan sivil toplum kuruluşlarının desteğinin gerekeceğini’’ söylemiştir. Eğer gençlerimiz uygulamalı eğitim için Ensar Vakfı ve benzeri yerlere gönderilecekse vay halimize!

Birçok Öğretim görevlisi ve öğrencileri ile geçmişi birçok başarılar ile dolu, birçok bilim adamı yetiştirmiş Ondokuz Mayıs Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından yapılan bu istişare toplantısını önce bir insan, sonra bir hekim, sonra Samsun kenti vatandaşı ve Aklın ve ilmin yolunda, laik ve çağdaş bir eğitime inanan bir Atatürkçü ve ADD Samsun Şube Başkanı olarak kınıyorum.

Bu şehrin aklın ve ilmin yolunda o istişare toplantısında olacak birçok dernek, demokratik kitle örgütü, sendika ve meslek odaları mevcuttur. Gençlerimizin geleceğini emanet ettiğimiz, Şehrimizi ve Ülkemizi aklın ve ilimin yolunda geleceğe taşıyacağına inandığımız Üniversitemizin yapmış olduğu bu istişare toplantısı Atatürk Şehri, Logosunda Atatürk’ü taşıyan bir bilim yuvasına yakışmamış ve hepimizi derin yaralamıştır.

Ensar Vakfı gibi bir çocuk cinsel istismarları ile gündeme gelen kurumun istişaresinden nasıl bir sonuç çıkabilir ki?

Çıksa çıksa; “bir defadan bir şey olmaz” özdeyişinin iptal edilerek “Allahın hakkı üçtür” kuralının kabulü ile ilgili hazırlık yapacak yeni bir kürsü kurulması kararı çıkacaktır.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğünü yapılan bu yanlış istişare toplantısından geri dönmeye davet ediyoruz!0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ADD Samsun Şube Başkanı’ndan OMÜ Rektörüne Tepki

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!