Bölgemizden 10 Ocak çalışan gazeteciler günü mesajları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bölgemizden meslek örgütleri, STK ve siyasi parti temsilcileri çeşitli mesajlar yayınladı.

Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez: ”Halkın haber alma teminatı olan gazetecilerimizi selamlıyoruz.”

Gazetecilerin, iş güvencelerinin garantiye alınması gerektiğini belirten Suiçmez ” Bu şartlar sağlanmadan güç koşullarda bağımsız, tarafsız ve basın etik kurallarına uyarak çalışan, halkın haber alma özgürlüğü ve hakkının teminatı olan basın emekçilerimizi, gazetecilerimizi saygı ile selamlıyoruz” dedi.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci: Basın mensupları Bir kamu görevini yerine getiriyor

Gazetecilerin her türlü koşulda görevlerini ara vermeden sürdürdüklerini vurgulayan Cemil Deveci ise “Çağdaş ve demokratik yönetimlerde yasama, yürütme ve yargının ardından en önemli güç olarak tanımlanan basının değerli emekçileri, gerçekleri halkla buluşturmak için canları pahasına mücadele ediyor ‘’dedi.

Deveci, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Basın mensupları, önemli bir kamu görevini yerine getiriyor.Yurttaşların haber alma özgürlüğü için aralıksız çalışan, toplumun çıkarlarını savunan, oluşturdukları gündem ile kamuoyuna yön veren basın mensupları, önemli bir kamu görevini yerine getiriyor. Fakat ülkemizde gazetecilerin haklarını ve bağımsızlık alanlarını garanti altına alacak yeni düzenlemelere ihtiyaç duyuluyor. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni hep birlikte geleceğe taşıma mücadelemizde fikir işçilerinin emeğine, alın terine karşı toplumdaki herkesin duyarlı olması gerekiyor.

10 Ocak 1961’de Resmi Gazetede yayımlanan 212 Sayılı Kanun ile basın iş kolu önemli kazanımlar elde etmişti. Bu gelişmenin ardından 10 Ocak Çalışan Gazetecileri Günü olarak kutlanmaya başlanmıştı. Aradan geçen 60 yılda arzulanan durum, basın emekçilerinin daha iyi koşullara kavuşması ve fikir özgürlüğünün hiçbir kısıtlama altında kalmamasıydı. Diledikleri şartlara ve özgürlük ortamına erişememiş olsalar da geleceğe dair umutlarını yitirmeyen, halkın haber alma özgürlüğü için gece-gündüz çalışan tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Çalışmalarında başarılar diliyor, fikir özgürlüğü ve mesleki şartları için ortaya koydukları dayanışmayı yürekten destekliyorum.”

Çağdaş gazeteciler derneği Rize şube başkanı Gençağa Karafazlı : Basın ve ifade özgürlüğü için mücadelemizi büyüteceğiz

”10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” Türkiye’de gerçeklerin peşindeki gazeteciler için bir bayram değil, bir mücadele günüdür. Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, mevcut koşullar altında 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü bir kez daha kutlayamayacağımızı belirterek, basın ve ifade özgürlüğü için mücadelemizi ve meslektaşlarımızla dayanışmayı büyüteceğimizi ilan ediyor, meslek onuru için mücadeleye devam eden bütün meslektaşlarımızı selamlıyoruz.”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Trabzon Şubesi : 10 Ocak günü gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak adına ülkemize özgü bir önemli gündür

”Çalışan Gazeteciler Günü, 1961 yılından bu yana; 10 Ocak günü gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak adına düzenlenen ülkemize özgü bir önemli gündür.
Gazetecilik, haber yapmanın ve bunu kamuoyuna duyurmanın yanı sıra toplumsal bilinci geliştirmek ve toplumu aydınlatmak hususunda da son derece özveri isteyen kıymetli bir meslektir. Ne yazık ki ülkemizdeki basın ve ifade özgürlüğü kısıtlamaları sebebiyle gazetecilerimiz, mesleklerini icra etmekte zaman zaman zorlanmaktadırlar. Bunun yanı sıra Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan işsizlik de birçok gazeteciyi etkilemektedir.
Umarız bundan sonraki zamanlarda tüm gazetecilerimiz, basın ve ifade özgürlüğünün sağlandığı bir çalışma ortamında, işsizlik ile mücadele etmek mecburiyetinde kalmadan mesleklerini icra edebilirler.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz.! ”

Trabzon Düşünce ve Kültür Platformu Başkanı Muammer Aydın: Kalemini satmayan tüm gazetecilerin günü kutlu olsun.

“Bugün 10 Ocak, çalışan gazeteciler günü.
İşten atılan, işsiz bırakılan veya çalışan çalışamayan ama kalemini satmayan tüm gazetecilerin günü kutlu olsun.
Demokrasiyle yönetilen bir Türkiye özlemiyle evrensel anlamda basın özgürlüğünün yaşanacağı günleri hep birlikte bekliyoruz tüm gazetecilerin günü kutlu olsun.
Demokrasiyle yönetilen bir Türkiye özlemiyle evrensel anlamda basın özgürlüğünün yaşanacağı günleri hep birlikte bekliyoruz. “

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bölgemizden 10 Ocak çalışan gazeteciler günü mesajları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!