Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın 47. Ölüm Yıldönümü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tanınan adı ile Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı, 13 Ekim 1973 yılında hayatını kaybetti.

Ölümünün 47. yıldönümünde anılan yazar, Bodrum’a olan aşkı ile biliniyordu.

Cevat Şakir Kabaağaçlı Kimdir?

17 Nisan 1890 tarihinde dünyaya gelen Halikarnas Balıkçısı, altı çocuklu ailenin en büyük çocuğu olarak sanat aşığı bir genç sıfatı ile okul yıllarını geçirdi. İtalya’ya giderek resim öğrenimi gören Kabaağaçlı, aynı zamanda 1913 yılında İtalyan bir kadın ile de evlendi. İstanbul’a döndükten sonra babasının Kabaağaçlı’nın silahından çıkan bir kurşun ile ölmesinin ardından, 15 yıl kürek cezasına çarptırıldı, yedinci yılında verem hastalığı sebebiyle tahliye oldu.

Birçok dergide yazılar yazdı, tercümeler yaptı ve resimler yaptı. Türk basınında kapakçılık kavramının gelişmesinde, Halikarnas Balıkçısı’nın rolü son derece büyük oldu.

1925 yılında yazmış olduğu bir öykü sebebiyle İstiklal Mahkemesi’nde yargılanarak askeri isyana teşvik edici yazı yazmaktan dolayı suçlu bulundu, 3 yıl sürgün hayatı yaşadı.

Bodrum’un antik çağdaki adı olarak da bilinen Halikarnas’ı mahlası haline getiren Cevat Şakir, bu beldede balıkçılık da dahil olmak üzere pek çok işte çalıştı.

1926 yılının ardından deniz hikayeleri ile bilinen Cevat Şakir, 13 Ekim 1973 tarihinde hayatını kaybetti. Vasiyetinde de belirttiği üzere Bodrum’a gömüldü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın 47. Ölüm Yıldönümü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!