CHP Rize’den ÇAYKUR’a çağrı: Bu kısır döngüyü kıralım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, ÇAYKUR’a ve Ziraat Odası’na bir çağrıda bulunarak, “Kısır döngüyü kıralım. Bu yıl ocak ayı içerisinde çay ile ilgili istisnasız tüm taraflar bir araya gelsin” açıklamasında bulundu.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne uzun yıllardır vekaleten bu görevi yürüten Yusuf Ziya Alim’in asaleten atanmasının hemen ardından yapılan çağrıda, “Çay ve Çaykur, iktidarların ve politikacıların siyasi çıkar alanı olmasın!” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“2021 YILI ÇAY SEZONUNUN SORUNSUZ GEÇMESİ İÇİN BUGÜNDEN ÇALIŞMALARA BAŞLAYALIM

Kurum ve STK ziyaretlerinde gündeme getirdiğimiz konuyu kamuoyu ile paylaşıyor ve çağrıda bulunuyoruz:

Her sene çay sezonu açılırken, mart-nisan ve mayıs aylarında “ne olacak bu çayın hali” diye konuşmalar tartışmalar yaşanırdı. Mayıs ayında fiyatlar açıklanırdı. Kota-kontenjan tartışmaları, özel sektörün düşük fiyattan alım yapması konularında yoğun tartışmalar olurdu. 2. sürgün de bu tartışmalar azalır, 3. sürgünde ise tamamen ortadan kalkardı. Ertesi yıl gene aynı durum aynı şekilde ve aynı gündem konuları ile konuşulurdu. Sorunlar ise hep aynı kalırdı ve hala kalmaya devam ediyor, hiç değişmeden (!)

Bu nedenle diyoruz ki; bu kısır döngüyü kıralım. Bu yıl ocak ayı içerisinde çay ile ilgili istisnasız tüm taraflar bir araya gelsin. Çay kanunu, kota-kontenjan, özel sektörün düşük fiyattan çay alması, budama, Çaykur’da çalışan işçilerin durumu, çay alım yerlerinin durumu, pandemi dönemi… Özetle;  “ÇAY SEKTÖRÜ” ile ilgili tüm konular önceden tartışılsın, konuşulsun. Sonunda bir ortak mutabakat oluşsun. Bu aynı zamanda -çay ile ilgili- iktidara kim gelirse gelsin, uygulanacak politikayı da oluştursun. Bu bir gelenek olsun.

Çay ve Çaykur, iktidarların ve politikacıların siyasi çıkar alanı olmasın!

Bu çağrıyı yapmak; son ziyaretlerimizde konuyu paylaştığımız ve olumlu görüş sunan Çaykur ve Ziraat Odasına düşmektedir.

Her iki kurumdan; çayın sorunlarını önceden konuşmayı, ortak mutabakatın sağlanmasını, bunun için istisnasız tüm taraflara çağrı yapmalarını ve 2021 yılı çay sezonunun sorunsuz geçmesi için bir an önce bugünden bu konunun gündem dahilinde konuşulmasını bekliyoruz.

SALTUK DENİZ

CHP RİZE İL BAŞKANI”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP Rize’den ÇAYKUR’a çağrı: Bu kısır döngüyü kıralım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!