CHP’li Kaya: ”Trabzon, Elektrik Kesintileri ve Düşük Voltaj Sorunundan Bıktı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Türkiye Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (TEDAŞ) görüşüldüğü KİT görüşmelerinde Trabzon’un çeşitli mahallelerinde yaşanan elektrik kesintileri ve voltaj düşüklüklerini dile getirdi. Trabzon’da yeterince trafo bulunmadığına da dikkat çeken Kaya, TEDAŞ Genel Müdürü Ömer Sami Yapıcı’ya “Sizden ricam, Trabzon’da belli yerlerle ilgili bilgiler vereceğim, bunları not almanız ve çözümüne katkı vermenizdir. Trabzon’un hat uzunluğu 20.791 kilometre olarak görünüyor. Trafo kapasitesi 1,233 megavat, toplam trafo sayısı 4.005. Bir başka ilimizde hat uzunluğu 12 bin yani Trabzon’un yarısı kadar hat uzunluğuna sahip ama trafo sayısı Trabzon’dan yaklaşık 930 fazla. Bu da Trabzon’da trafo sayılarının yetersizliğini ortaya koyuyor” dedi.

Geçtiğimiz Salı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) görüşmelerinde TEDAŞ’ın 2017-18 yılı raporları görüşüldü. TEDAŞ Genel Müdürü Ömer Sami Yapıcı ve yönetim kurulunun hazır bulunduğu toplantıda CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon’un elektrik kesintisi yaşayan mahallelerini tek tek genel müdüre not aldırdı. İsim isim tüm mahalleleri sayan Kaya, KİT görüşmelerinde şunları dile getirdi:

BEŞTAŞ VE ÇUKURÇAYIR’DA SIK SIK ELEKTRİK KESİLİYOR

“Sizden ricam, Trabzon’da belli yerlerle ilgili bilgiler vereceğim, bunları not almanız ve çözümüne katkı vermenizdir. Ortahisar İlçemiz var -Trabzon eski merkez ilçemiz- burada Beştaş Mahallemiz var. Özellikle Çukurçayır Mahallemizin yakın bölgelerinde sıklıkla kesintiler ve voltaj düşüklükleri oluşuyor, burada bir çözüm üretilmesi gerekiyor.”

YOMRA’DA 15 YILDIR ÇÖZÜM BULUNAMIYOR

“Yomra ilçemiz özellikle hızla gelişen, son dönemde çok sayıda konutun yapıldığı bir ilçe. Burası da yeni yerleşim alanı olduğu için, yeni konutlar yapıldığı için hızla artan bir nüfus gerçeği var ve buna bağlı olarak ciddi bir elektrik ihtiyacı var. Hatlar kırk yıllık hatlar, eski hatlar ve trafolar yetersiz kalıyor, trafo kapasiteleri yetersiz kalıyor, sürekli voltaj düşüklükleri ve elektrik kesintileri yaşanıyor. Yomra’nın Şanlı Mahallesi’nde yine benzer sorun yaşanıyor. On beş yıldır kurum yetkililerine başvurulmasına rağmen -muhtar arkadaşlarımızın serzenişidir bu- maalesef sonuç alınamıyor. Bakın, nokta atışı Yomra Şanlı Mahallesi…”

BİRÇOK MAHALLEDE TRAFO YENİLENMESİ GEREKİYOR AMA…

Yine Çınarlı Mahallesi aynı sorunla boğuşuyor. Maden Mahallesi, kırsal bir mahalle, açık kablolu hatlar orada kullanılıyor. Direkleri kırılmış durumda, sık sık yine elektrik kesintileri yaşanıyor. Kıratlı Mahallesi Hozarak Küme Evleri mevkiinde iletim telleri fındık dallarına temas edecek kadar alçakta ve hatta geçen yıl vatandaşımızın birisi orada fındık toplarken fındık dallarının tellere temas etmesi sonucu ağır yaralandı, öyle bir sıkıntı yaşandı orada fakat sıkıntı devam ediyor, hâlâ bir çözüm üretilmiş değil.

HASTALARIN CİHAZLARI VOLTAJ DÜŞÜKLÜĞÜNDEN ÇALIŞMIYOR

“Kömürcü Mahalle’mizde yatalak hastalar var, onların tedavisinde kullandığı cihazlar voltaj düşüklüğünden çalışmıyor. Ocak Mahalle’miz, Keleşli, Sırt ve Çamlık Küme Evleri’nde hatların ve trafonun yenilenmesi gerekiyor ama maalesef tüm çabalara rağmen, girişimlere rağmen ilgilenen olmuyor. Oymalı Mahallesi yine aynı durumda. Yine Özdil, Pınarlı, Yokuşlu, Taşdelen ve Tepeköy Mahallerimizde elektrik kesintileri ve voltaj düşüklüğü nedeniyle elektronik aletler, beyaz aletler çalışmaz durumdalar. Bu mahallerimizin muhtarları yıllardır uğraşıyor ama bir adım yol alamıyorlar, bunları lütfen not alın ve çözümü adına da katkı verin diye rica ediyorum sizlerden.”

ŞALPAZARI’NDA ELEKTRİK PANOLARI YANIYOR

“Şalpazarı ilçemizin Geyikli Mahallesi, Gültepe Mahallesi aşırı yük, trafo yetersizliği nedeniyle sürekli pano yanıyor, mahalle halkı elektriksiz kalıyor, trafo kapasitesi bir türlü artırılmıyor ve yenileme çalışmaları yapılmıyor. Yine aynı ilçemizin Gökçeköy Mahallesi, Kuzuluk ve Sugören Mahallelerinde de sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor.”

VATANDAŞLARIMIZ ELEKTRONİK EŞYALARINI KULLANAMIYOR

“Akçaabat ilçemizin Haçkalı Baba Yaylası’nda bir trafo sorunu vardı, Mecliste de gündeme getirmiştik, bilmiyorum çözüldü mü? Yine, Akçaabat Derecik’te, Uğurlu Mahalle’mizde trafo sorunları var, sürekli kesintiler oluyor, bunları da sizlere aktarıyorum. Şimdi, niye aktardığımı birazdan ifada edeceğim. Elektrik kesintisi olur elbette ama milletimiz bunları çok ağır bedelini ödüyor. Biliyorsunuz pandemi koşullarındayız, millet genelde evde oturuyor. Buzdolaplarında yiyecekleri, içecekleri var, bizim o bölgelerimizde hayvancılık faaliyetleri yapılıyor. Burada süt, süt ürünleri ve benzeri ürünleri de elektrik kesintileriyle bozuluyor ve vatandaşların büyük mağduriyetler yaşamasına sebebiyet veriyor; beyaz eşyalarını kullanamıyor vatandaşlar.”

ARIZALAR GİDERİLMİYOR, KESİNTİLER ANINDA GERÇEKLEŞİYOR

“Sayın Genel Müdürüm, elektrik kesintileri yüzünden vatandaşlarımızdan şikâyetler geliyor. ‘Muhatap bulamıyoruz.’ diyorlar ama aynı şirketler elektrik faturaları bir gün geciktiği zaman hemen oraya o kesme, bağlama ekibini gönderiyor. Kendi menfaatlerini koruması adına ne gerekiyorsa onu yapıyor ama bir arıza durumunda, ulaşım anlamında, bu şirketlerin çözüm üretme anlamında da ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu ve benzeri çok sayıda şikâyetler bizlere de ulaşıyor.”

AKP DÖNEMİNDE ELEKTRİK DAĞITIMI ÖZELLEŞTİRİLDİ

“Maalesef Türkiye’de elektrik gibi hayati bir ihtiyacın dağıtım işi özelleştirilmiştir. Özellikle AKP iktidarı döneminde elektrik dağıtım işi özelleştirildi, 21 tane şirkete verildi ve bu şirketler maalesef büyük oranda yandaş şirketler. Özelleştirme yapılırken de elektrik dağıtım bölgelerinde varlıkların daha verimli işletileceği, maliyetlerin azaltılacağı, elektrik arz güvenliğinin de arz kalitesinin de artacağı, kayıp kaçağın düşürüleceği ve yenileme ve genişleme yatırımlarının özel sektör tarafından daha hızlı yapılacağı söylenerek özelleştirmelere hız verilmiştir. Peki, sonuç böyle mi olmuştur? Hepimiz biliyoruz ki sonuçlar böyle olmamıştır. Uygulamada bu amaçların birçoğuna ulaşılamadığı ve büyük vatandaş mağduriyetlerine sebebiyet verildiğini gözlemliyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Kaya: ”Trabzon, Elektrik Kesintileri ve Düşük Voltaj Sorunundan Bıktı”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!