”Dere Yatağına Yapılmak İstenen Terminale, Kazma Bile Vurulmadan İcra Geldi”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun, deniz manzaralı makam odası istediği için 4 milyon TL harcadığını öne süren Trabzon Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, geçtiğimiz hafta belediye meclisinde düzenlenen toplantıda da 23 dönümlük mevcut terminalin satışına oy birliğiyle karar verildiğini açıklayarak, “Bununla da kalmayıp yeni yapılacak terminal için de dere yatağını tercih etti. Son doksan yılda Trabzon’da yaşanan sel ve heyelanlardan 360 kişinin ölmesine karşın belediye başkanı, ısrarla dere yatağına terminal yapmak istiyor” dedi.


Trabzon Büyükşehir Belediyesi, kentte sık sık sel felaketlerinin yaşandığı Değirmendere Vadisi’ne yapılması planlanan terminali geçtiğimiz yıl gündeme getirmişti. Dere yatağına yapılmak istenen terminalle ilgili tartışmalar devam ederken, geçtiğimiz hafta Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Meclis toplantısında, müzakere yapılmadan Plan Bütçe Komisyonuna gönderilen 23 dönümlük belediyeye ait terminalin satışı oy çokluğuyla kabul edildi.

Konuyu gündeme getiren ve eleştiren CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, “Son doksan yılda Trabzon’da yaşanan sel ve heyelanlardan 360 kişinin ölmesine karşın Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ısrarla dere yatağı olan Değirmendere Vadisi’ne terminal yapmak istiyor. 1990 yılındaki sel felaketi sonrası Değirmendere’nin içinde olduğu derelerin taşması sonucu 45 yurttaşımız hayatını kaybetmişti. Var olan terminalin onarımı yapılabilecekken, belediye ısrarla dere yatağına terminal yapmak istiyor. Belediye kendisine çok büyük bir maddi kaynak oluşturmak için mevcut terminali satışa çıkardı. Yeni yapılacak terminal 50 milyona ihale edilirken, mevcut terminalin arazi en az 300 milyon eder. Kazma bile vurulmadan, terminalin ihalesini alan müteahhite icra geldi. Bunların aslında terminal yapmak gibi bir niyetleri yok” diye konuştu. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl Giresun’daki sel felaketinde dere yatağındaki yapıların ne hale geldiğini de unutmamak gerekir.


“TRABZON HALKI, BU YAPILANLARI ASLA UNUTMAYACAK VE CEZALANDIRACAKTIR”
CHP’li Söğüt, Trabzon Büyükşehir Başkanı Murat Zorluoğlu’nun, deniz manzaralı makam odası istediği için 4 milyon TL harcadığını iddia ederek, “Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Hizmet binası 9 yıllık olmasına karşın geçtiğimiz aylar da tadilat yapılması için ihale yapıldı. Küçük bir hizmet binasının 4 milyona tadilatının yapılması akıl alır iş değil.

Pandemi döneminde yurttaşlar ekonomik yönden mağduriyet yaşarken, belediye başkanı makamındaki mobilyaları değiştiriyor. Makam odasında teleskop bile var. Başkanın odası deniz manzaralı olsun diye 4 milyon harcandı.Her geçen gün ekonomik nedenlerle insanlar intihar ederken, belediye başkanının odası deniz görmesi için ciddi paralar harcandı. Trabzon halkı, bu yapılanları asla unutmayacak ve cezalandıracaktır” ifadelerini kullandı.


ZORLUOĞLU MOBİLYA ALIMINI NASIL YAPTI?
Bunun üzerine Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun 898 bin TL’lik mobilya aldığı gündemde. Peki bu alım nasıl yapıldı? İhale kanununda doğal afet vb. durumlarda ihalesiz acil alım yapma imkanı sağlayan 21-B maddesine göre yapıldı. Peki hangi acil durum yaşandı Trabzon’da? İnsanlar bunu düşünmeye başladı.

WhatsApp Image 2021 03 27 at 12.46.29
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
”Dere Yatağına Yapılmak İstenen Terminale, Kazma Bile Vurulmadan İcra Geldi”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!