Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesinin açılacağı tarih belli oldu !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon’da 1 etabı tamamlanma aşamasına gelen Avni Aker Millet Bahçesinin Mart ayında açılacağı ifade edildi. 1 etabının yaklaşık 22 – 23 Milyon TL’ye mal olduğu belirtilen Millet Bahçesinde saha, sentetik buz pateni pisti, kaykay alanları, Millet Kıraathanesi, eğlence dinlenme alanları olacak. 

Trabzon’da 3 Millet Bahçesi içerisinde en geniş alana sahip olan Eski Avni Aker Stadının bulunduğu alanda yapılan Millet Bahçesinin 1. Etabı için sona yaklaşıldı. Millet Bahçesinin Mart ayında hizmete gireceğine dikkat çeken Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu,  “Bu alan Trabzon için özel bir anlam ifade ediyor. Eski Avni Aker’in bulunduğu alan. İstanbul dışında ilk defa şampiyonlukların yaşandığı alan. Barcelona ve Liverpool gibi bir çok devin dize getirildiği saha. Bizde bu alanı geçmişine, tarihine yakışır şekilde spor temalı Millet Bahçesi olarak düşündük. 

BUZ PATENİ PİSTİ DE YAPILIYOR

Burada bir saha var, eski günleri anacağımız tribün var. Sahanın etrafında insanlarımızın, şehir halkının rahatlıkla gelip spor yapabileceği sistem kuruluyor.  Trabzon’da hiç olmayan bir şey inşa ettik. 400 metre karelik alanda sentetik, buz pateni sahası inşa ediyoruz. Büyük oranda tamamlandı. Gençlerimizin buraya daha çok gelmesini sağlayacak özel dokunuşlar var.  600 metre kare alanda Kaykay Pistleri yapıyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz için çok daha cazip hale getirmeye çalışıyoruz.  Millet Bahçelerinde olan diğer özelliklerin hepsi var. Havuz Su, Eğlenme, Dinlenme alanları..  7 binin üzerinde bitki ve ağaç dikildi” dedi. 

1 ETAP 54 DÖNÜMLÜK

İlk etabını Mart ayı itibariyle hizmete açacaklarını kaydeden Başkan Zorluoğlu, “İlk etabını Mart ayı itibariyle hizmete açmış olacağız. 54 dönümlük alandan bahsediyoruz. Buna 2. etapta küçük alanlar inşa ettik. Orman Lojmanlarının bulunduğu 3, 3,5 dönümlük alan. Bir de denizle bağlantısını koparan binalarda yıkılıp bu alana dahil olacak.  Onlar tamamlandığında hakikaten burası Avrupa Şehirlerine gittiğimizde özendiğimiz parklar, bahçeler gibi olacak.  Avrupa’da ki şehirlerde özendiğimiz parklar ve bahçeler gibi olacak” dedi. 

TOPLAM MALİYETİN 35 MİLYON TL 1

etabın maliyetinin 22 – 23 Milyon TL, diğer etapların da katılmasıyla maliyetin 35 Milyon TL’yi bulduğunu kaydeden Zorluoğlu, “Buranın birinci etabının maliyeti yaklaşık 22 – 23 milyon civarında. Kamulaştırma, alanın buraya katılmasıyla birlikte 30 – 35 milyon bandında maliyet getirecek. Ben Trabzon’a ve bu parka özel ilgi gösteren Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.  Murat Kurum’un da çok özel dokunuşları oldu. TOKİ Başkanımızda buraya özel ilgi gösteriyor. Burası Mart ayı itibariyle tamamen tamamlanmış ve 1. etabı hizmete girmiş olacak. 

300 ARAÇLIK OTOPARK

Buranın esası, Avni Aker yıkıldığında yapılaşma, konut yapımı şeklinde önce konuşuldu. Daha sonra sayın Cumhurbaşkanımızın Millet Bahçeleri vizyonu çerçevesinde, şehrin tam merkezinde kalbinde yeşil alan olarak kaldı. Üst yapısını da yaparak şehrimizde çok önemli park olarak hizmet verecek.  Burada çok önemli bir dokunuş daha var. Üzerinde bulunduğumuz alanın altı otopark. 300 araçlık otopark yapıldı. Buraya gelecek insanların araçlarıyla beraber gelip, araçlarını park edecekleri alanda mevcut” dedi. 

ŞAŞKINLIKLA KARŞILANDI

Öte yandan Hüseyin Avni Aker Stadının ”Millet Bahçesi” ne dönüştürülmesi kamuoyunca şaşkınlık ve tepkiyle karşılandı. Trabzonlu vatandaşlar, stadyumun olduğu arazinin müze olarak kullanılmasının daha uygun olacağı görüşünde hem fikir oldular.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesinin açılacağı tarih belli oldu !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!