Hüseyin Örs, Bakana Güney Çevre Yolu Projelerini Sordu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, Bakan Karaismailoğlu’na “Güney Çevre Yolu ve Erzican-Trabzon Demiryolu” projelerini sordu.

Örs, Plan Bütçe Komisyonunda “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı” bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada; Ak Parti’nin seçim vaatlerini hatırlattı, Güney Çevre Yolu ve Erzincan-Trabzon Demiryolu projelerini gündeme getirdi, Bakan Karaismailoğlu’na projelerin akıbetini sordu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da hazır bulunduğu bütçe görüşmelerinde Trabzon Güney Çevre Yolu ve Erzincan-Trabzon Demiryolu projeleri ile ilgili söz alan Örs; “TBMM’deki diğer milletvekili arkadaşlar biz Trabzon milletvekillerine “Siz çok şanslısınız, kabinenin dörtte 1’i sizden.” diyorlar. “Trabzon bu konuda çok şanslı, hep yatırımlar size gidiyor.” diyorlar. Oysa Trabzon’un çözülmeyen çok problemi var. Hazır sizler de buradayken, değerli bürokratlarımız buradayken bunlara temas etmek istiyorum. Trabzon’umuzun olmazsa olmazı, herkesin üzerinde hemfikir olduğu birtakım mega projeleri var; Trabzon’umuzun ihtiyacı olan, Trabzon’umuzun kalkınması için gerekli olan projeler. Ama bunların içerisinden, özellikle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nı ilgilendirdiği için “Olmazsa olmazımız.” diye nitelendirdiğimiz Güney Çevre Yolu projesinden ve son dönemde güzergâhı üzerinde tartışmalar olan Erzincan-Trabzon Demir Yolu üzerinde de konuşmak istiyorum.” dedi.

Güney Çevre Yolu projesinin sadece bir ulaşım projesi olmadığını vurgulayan Milletvekili Hüseyin Örs, “Güney Çevre Yolu projesinin yıllardır tozlu raflarda beklediğini görüyoruz. Buna sadece bir ulaşım veya sadece bir yol projesi olarak bakmamak lazım. Bu proje aynı zamanda bir şehirleşme projesidir, Trabzon’a yeni bir Trabzon katacak, Trabzon’u kalkındıracak bir projedir. Bu manada, bu projeye sadece bir ulaşım projesi olarak bakmak eksik olur düşüncesindeyim. Bunu niye ısrarla söylüyorum? Çünkü AK Parti’nin iktidara geldiği ve iktidarda olduğu bütün dönemlerde bu Güney Çevre Yolu, partinin birinci vaadi olarak yer almıştı.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra AK Parti’nin seçim vaatlerinin yer aldığı kitapçıkları Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaosmanoğlu’na gösteren Milletvekili Hüseyin Örs, “AK Parti’nin seçim kitapçığında şöyle denilmiş: “Güney çevre yolu; 31 kilometre uzunluğundaki güney çevre yolu ile daha hızlı ve verimli bir şekilde seyahat sağlanırken transit, trafik ve dikey bağlantı yoluyla da mahallî trafik rahatlayacaktır.” Bu, AK Parti’nin Trabzon’a vaadi. Bu vaatleri sizlere hatırlatmak da bizim görevimiz. Çünkü biz seçilirken “Trabzon’unu temsil edeceğiz, Trabzon’un Meclis’teki sesi olacağız.” diyerek seçildik.” dedi.

Güney Çevre Yolu Projesinin hem Trabzon hem de bölge için elzem olduğunu belirten Hüseyin Örs, konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Baktığımız zaman, Samsun Güney Çevre Yolunu tamamlandı ki; biz bunu konuştuğumuz zaman Samsun gündemde değildi. Ordu tamamlandı, Giresun’un proje ihalesi yapıldı, Rize de bitirilmek üzere. Sormak istediğim şu: Güney Çevre Yoluyla ilgili ne gibi düşünceleriniz var? Son dönemlerde partinize mensup arkadaşlar Trabzon’da, sizin 2021 yılı yatırım programı kapsamına bu yolun belli etaplarını aldığınızı söylediler, bu doğru mudur? Projeye baktığımız zaman, önceden planlanan projenin belki yeniden revize edilmesi, daha geriye alınması, uzatılması uzmanların işi ama en azından bu proje aşamasında neler yapıldığını Trabzon kamuoyu öğrenmek istiyor.”

Konuşmasının son bölümünde Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesine de değinen İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, “Çok uzunca bir dönem gündemimizde olan demir yolu projemiz var. Yine, sizin partinizin her dönem gazetelerde başat vaatlerinden biri, işte bu, sizin partinizin seçim dönemi Trabzon’daki gazeteye vermiş olduğu ilan: “Hızlı Tren Trabzon-Erzincan demir yolu -altını okuyayım- Trabzon, Erzincan demir yolu hattıyla bölgemizin İç Anadolu, Ege, Marmara, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlantı kurulacak, Trabzon-Erzincan arasında 247 kilometrelik tren hattıyla bölge ticaretinin canlanması ve Trabzon Limanı’na yük taşımanın artması sağlanacaktır.” diyor. Partinizin amblemiyle, yaptığınız vaatlerinizden bir tanesi. Bu demir yolu projesi Sayın Bakanım, yeni değil, çok eski bir mazisi var. Bugün bir tevafuk oldu. Sayın Bakanım, 19 Kasım 1947 tarihli bir gazetenin kupürünü size arz etmek istiyorum, bugünle aynı tarihli. Bundan yetmiş üç yıl önce yayınlanan gazetede “Trabzon demir yoluna kavuşuyor.” diyor. İnşallah bu sözü, bu vaadi gerçekleştirmek size nasip olur diyorum. İsteğimiz ve beklentimiz bu yöndedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hüseyin Örs, Bakana Güney Çevre Yolu Projelerini Sordu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!