Kemençe Ustası, Kemençenin Anatomisini Yazacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon’da yaşayan Eyüp Eyüpoğlu, kemençe yapım ustası ve kemençe sanatçısı olarak dünyanın pek çok bölgesine kemençe gönderiyor.

Eyüpoğlu, son olarak attığı adım ile kemençenin anatomisi ile ilgili bir kitap yazmaya hazırlanıyor.

23 Yıldır Atölyede Sanat Üretiyor

Karadeniz bölgesinde bir klasik olan Karadeniz kemençesi, yöre ile bütünleşen bir enstrüman olarak biliniyor. Trabzon’da yaşayan emekli öğretmen Eyüp Eyüpoğlu ise, 23 sene önce kurmuş olduğu kendine ait atölyede kemençe üreterek üretimlerini farklı bölgelere ulaştırıyor.

Çocuk yaşlardan bu yana kemençe ve müziğe karşı ilgi duyan Eyüpoğlu, sınıf öğretmeni olarak Antalya’ya atanmasının 3 yıl sonrasında gittiği Adıyaman’ın Kahta beldesinde derslerini kemençe ile zenginleştirmeye başladı.

Hobi Olarak Başladı, Mesleğe Dönüştü

Öğretmen olarak çalıştığı senelerde kemençe tutkusunu bir hobi haline dönüştüren isim, emekliliğinin ardından hobisini de bir mesleğe çevirdi. Eyüpoğlu, mesleki olarak çalışmaya başlamasını “Emekli olduktan sonra bu tutkumu insanlara artık kültürel bir değer olarak aktarmaya başladım. Trabzon’a mesleğimin son 8 yılında gelmiştim. İnsanın kendine uğraş bulması gerekiyor diyerek atölye kurmaya karar verdim. Uzun yıllardır verdiğim emekle ustası oldum. Bu sefer çevre bölgelerden kemençe ustaları, tamir ve ayarlar için bana ulaştı. Süreç öyle ilerledi ki bugün itibarıyla 23 yıl oldu. Tam sayı vermek zor olsa da 1400-1500 kemençede emeğim vardır” sözleri ile ifade ediyor.

Kent Misafirlerine Ücretsiz Ders

Birçok festivalde de sanatçı olarak sahne alan Eyüpoğlu, aynı zamanda başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere Trabzon’un tanıtım etkinliklerinin yapıldığı illerde usta öğretici ve tanıtıcı olarak görevlerde bulundu.

Trabzon’u ziyaret eden misafirlere de kısa kemençe dersleri verdiği ifade eden Eyüpoğlu, bu jesti de ücretsiz olarak yaptığını belirterek en büyük hayalinin güzel sanatlar bölümünde öğretmen olan çocuğuna atölyesini bırakmak olduğunu söyledi.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kemençe Ustası, Kemençenin Anatomisini Yazacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!