A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Salgına rağmen Sümela boş kalmadı

Corona virüs sebebiyle haziran başına kadar kapalı kalan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerini, yaz aylarında ziyaret edenlerin sayısı 3 milyon 10 bine ulaştı.

Corona virüs salgını nedeniyle haziran başına kadar kapalı kalan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerleri yaz aylarında tekrar kapılarını açtı.

Bu yaz yerli ve yabancı turistler, müzelerden daha çok ören yerlerine gitmeyi tercih etti. Yazın en çok ziyaret edilen tarihi mekanlar listesinde ilk 10 sırada 6 ören yeri, 4 müze yer aldı. Müze ve ören yerleri haziran, temmuz ve ağustos aylarında 3 milyon 10 bin kişiyi ağırladı.

UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesinde yer alan Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı listenin altıncı sırasında yerini aldı.

Karadağ’ın Altındere Vadisi’ne bakan eteğinde, vadiden 300 metre yükseklikte kayalar oyularak yapılan ve kaya düşme riskine karşı Eylül 2015’te ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’nın bir bölümü Mayıs 2019’da, yüzde 65’lik bölümü de ikinci etap çalışmalarının da sonuçlanmasıyla 28 Temmuz 2020’de tekrar açıldı. Sümela Manastırı, bu yaz 114 bin 382 kişiyi ağırladı.

1- DENİZLİ HİERAPOLİS PAMUKKALE ÖREN YERİ

2- MEVLANA MÜZESİ / KONYA 

3- PHASELİS ÖREN YERİ / ANTALYA

4- OLYMPOS ÖREN YERİ / ANTALYA

5- EFES ÖREN YERİ / İZMİR

6- SÜMELA MANASTIRI / TRABZON

7- PATARA ÖREN YERİ / ANTALYA

8- SİNOP TARİHİ CEZAEVİ

9- HACIBEKTAŞ MÜZESİ / NEVŞEHİR

10- ASSOS ÖREN YERİ / ÇANAKKALE

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler