Trabzon Hentbol Kültür Ve Sanat Derneği İle Söyleşi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karanlığın içinden geçtiğimiz zamanları yaşıyoruz. Nefesimiz düğümlenirken boğazımıza etrafımızdan ışık arıyoruz, rehber bulmaya çalışıyoruz. Toplum ve birey, kendisini yalnız hissettiğinde ya da ötekileştirildiğinde “bir topluluğa ait olmak” güdüsünü taşır. Bu aidiyet duygusunun kitleselleşmesi ve kollektif bir şekilde bir araya gelmesinin sonucunda ise Sivil Toplum Kuruluşları kurulmuştur. Temelleri bağımsızlık ve özgür irade üzerine kurulan Sivil Toplum Kuruluşları; bireyi merkeze alan, kitlesel mücadeleyi güçlendirmek amacıyla kurulmuş yapılardır.  

Birlikte yaşamı paylaştığımız ancak varlığını bilmediğimiz bir çok yapıyla iç içeyiz. Bu yapılardan en önemlisi de STK’larıdır. Varlıklarını duyduğumuz ve bildiğimiz birçok STK’nın ne olduğunu, neyi amaçladığını, neler yaptığını bilmiyoruz. STK’lar  tüm Türkiye için olduğu kadar Trabzon için de önemli ve vazgeçilmez yapılardır. “Trabzon’daki STK’lar ile Pazar Söyleşisi” adını verdiğimiz bu söyleşide Trabzon’daki tüm STK’lara yer açıp bu konuda bilgilenmek  ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan STK’ların önemine yer vereceğiz. Örgütlü toplum sağlıklı toplumdur düşüncesiyle yola çıktığımız “Pazar Sohbetleri” dizisinde; Trabzon’daki Sivil Toplum Kuruluşlarını tanımak ve toplumsal yapılar içindeki yerini anlamak umuduyla böyle bir söyleşi dizisi gerçekleştiriyoruz. Bu söyleşimizin dördüncü konuk STK’sı ise “Trabzon Hentbol Kültür ve Sanat Derneğidir ” Hep bu birliktelik dileklerimle, iyi okumalar dilerim.

WhatsApp Image 2021 04 17 at 23.57.58

Söyleşen: Cumali Yardım

Değerli Trabzon Hentbol Kültür ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu;Günümüz demokrasisinin en önemli unsurlarından birisi de Sivil Toplum Kuruluşlarıdır. THKSD Olarak derneğinizi ve demokrasi blokları içerisindeki yerinizi nasıl tanımlarsınız?

Öncelikle böyle bir söyleşi programı içerisinde Trabzon Hentbol Kültür ve Sanat Derneğine yer vermiş olmanızdan dolayı sizi kutluyorum. Trabzon’da yer alan birçok örgütlü yapıyı Trabzonlulara anlatmak iyi bir çalışma olmuş tekrar kutluyorum sizi.

Demokrasi kavramının yeni bileşenlerinden biri olan örgütlü yapılar demokrasinin toplumsal sürecini ve önemini ortaya koyar. Bunun içinde kendimizi “Demokratik Kitle Örgütü” olarak tanımlayıp ifade ediyoruz. Örgütlü olmak bir örgütlü yapının içerisinde yer almak bireyin gelişimi açısından çok önemlidir. Dernekler ve onun dışındaki örgütlü yapılar demokrasinin gelişimi ve yerleşmesi için önemli yapılardır. THKSD olarak sporun -ki bu futbol değil- kültür ve sanatın önemini anlatmak adına demokratik her türlü mücadelenin içinde olmaktan mutluyuz

Trabzon da çalışmalar yapan bir dernek olarak Trabzon ve Trabzonluların Sivil Toplum Kuruluşlarına bakışı nasıl, bundan biraz bahseder misiniz?

 Derneklerin ve örgütlü yapıların demokratik mücadele içinde yer alması ya da kuruluş felsefelerine göre çalışmalarını belirleyen unsur bulundukları şehirdir. Trabzon o anlamda sizin tanımlamanıza göre Sivil Toplum Kuruluşlarının çok olduğu ancak kitleselleşmediği yerlerden biridir. Futbolun ele geçirdiği bir şehirde futbol dışında başka bir spor adına çalışmak elbette zor bir durum. Hentbolu anlatmak, kültür ve sanatın bir yaşam biçimi olarak hissedilmesini sağlamak için emek harcıyoruz. Trabzonluların örgütlü yapılara mesafeli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Daha çok futbol taraftar dernekleri üzerinden örgütlü yapılar içerisinde yer alıyorlar.

WhatsApp Image 2021 04 17 at 23.57.59

Trabzon’da faaliyet gösteren bir dernek olarak şehre kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda bir katkı sunuyor musunuz? Sunuyorsanız bu çalışmalarınız nelerdir?  Bu çalışmalarınızı yeterli buluyor musunuz?

Birinci sorunuza verdiğim yanıtta belirttiğim gibi, THKSD olarak sporun -ki bu futbol değil- kültür ve sanatın önemini anlatmak adına Trabzon’da birçok etkinlik gerçekleştirdik. Trabzon soylu bir kent olmanın özelliklerini kültür, sanat, edebiyat ve yaşam biçiminden alır. THKS Derneği olarak Hentbol sporuna verdiğimiz katkı yanında Trabzon’un kültürel yaşamında söz getirecek birçok etkinliğin içinde yer aldık. İlk etkinliğimizi kendisi de hentbolcu olan Sezgin Kaymaz’la başlattık Trabzon’da. Söylesi, anma, şiir, sinema alanlarında Trabzon’da ilk denecek birçok etkinlik derneğimiz tarafından yapılmış ve karşılığını bulmuştur.

Bu şehre dair yapılan hiçbir şeyi yeterli bulmadığımızı bilmenizi isterim. Daha çok sanat, daha çok kültür, daha çok edebiyat, daha çok tiyatro, daha çok sinema olmalı ve bunlar konuşulmalı Trabzon’da. Bu kadim kent için yaptığımız her etkinliği az bulmuşuzdur ve ona göre çalışmışızdır.

WhatsApp Image 2021 04 17 at 23.57.59 3 1

Sivil Toplum Kuruluşları ve demokrasinin geleceği konusundaki düşünceleriniz nelerdir? THKSD olarak değişmesini istediğiniz hususlarda bir baskı unsuru olabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Sizin tanımlamanız üzerinden sorunuzu yanıtlayacağım; Sivil Toplum Kuruluşları örgütlülük ve mücadele alanlarını genişlettiği sürece demokrasinin yerleşmesine neden olur. Küçük olsun benim olsun mantığıyla hareket eden STK (DKÖ)’nın demokrasiye ve demokratik işleyişe katkısı olmaz. Demokratik mücadele ve tavır öncelikle kendi içinde olmalıdır ki demokrasiye katkısı olsun. STK ve demokrasi birbirini besleyen ve geliştiren yapılardır sağlıklı işlediği zaman.

WhatsApp Image 2021 04 17 at 23.57.59 1

Sivil Toplum Kuruluşu’nun önemli bir misyonu da toplumun sorunlarını çözerek onu geleceğe hazırlamaktır. Derneğinizin bu çabaları, geleceği hazırlama da yeterli olur mu? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

STK önceliklerinden biride toplumsal olarak sorunlu, yanlış ve hatalı gördüğü durumları ortaya koyarak ve bunlara çözüm yolları sunarak toplumu ileriye ve geleceğe taşımaktır. Her  örgütlü yapı geleceği hazırlamak için mücadele eder ki THKSD olarak Trabzon için elimizden gelenden fazlasını yapmak amacındayız. Aynı amaçla hareket eden her türlü yapıyla birlikte olmak bizler için mutluluktur.

THKSD olarak bizlere kendimizi anlatacak bu alanı açtığınız için teşekkür ederim Sayın Cumali Yardım.

WhatsApp Image 2021 04 17 at 23.57.59 2
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trabzon Hentbol Kültür Ve Sanat Derneği İle Söyleşi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!