Trabzon’da yılda yüzde 32,6’lık su zammı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis üyesi Harita Müh. Oktay Söğüt, su zamlarını eleştirdi. Ortahisar Belediyesi’nin içme suyu şebekesinin yenilenmesinin bedavaya yapıldığına dikkat çeken Söğüt, suya yapılan zam oranına tepki gösterdi.

Belediyelerin vatandaşını müşteri gibi gördüğünü ifade eden Söğüt, “Bu yıla, suyuna yüzde 18,5 zamla giren Trabzon, önümüzdeki yıla da yüzde 12,5 zamla girecek. Kiraladığı araçlar içerisindeki 9 adet passat marka aracı lüks görmeyen Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Zorluoğlu, bu pandemi döneminde ay sonunu getirmek için 9 doğuran vatandaşın suyuna zammı neden yaptığını anlamak mümkün değildir.

oktay

Trabzon’da ilçeler içerisinde en pahalı suyu kullanan Ortahisar’ın, 565 kilometrelik içme suyu şebekesini sil baştan yenilemek, şu pandemi dönemi yapılan su zammına sebep olamayacağının altını çizmek gerekir. Zira; Ortahisar’ın içme suyu şebekesinin yenilenmesi işinin bedelinin, neredeyse tamamı Avrupa Birliği fonlarından ve ilgili bakanlık tarafından karşılanmakta.

Değil Avrupa Birliği, içme suyu altyapısının yenilenmesini Trabzon Büyükşehir Belediyesi yapsa da, bir yılda suya yapılan yüzde 32,6’lık zammı haklı çıkarmaz. Çünkü su, bir insan hakkıdır ve sosyal devletin, ilgili kamu kuruluşlarının ve belediyelerin en başta gelen görev ve sorumluluklarından birisi, vatandaşa yeterli, sağlıklı, ucuz, hiçbir geliri olmayanlara ise ücretsiz su sağlamaktır.

Suyu bir insan hakkı görmeyenler, suyu tam maliyet prensibiyle ücretlendirmekte, su hizmetlerinin tüm yükünü vatandaşların omuzlarına yüklenmektedir. Sudan kar elde edilmesi mantığı, 438 bin su abonesini üstünden para kazanılacak müşteri gibi görmekten başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trabzon’da yılda yüzde 32,6’lık su zammı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!