Yangın Var!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dört yanda yangının ortasında kalan vatandaş çaresiz, siyasetçisinden sanatçısına herkes neredeyse koordinatları verip müdahale için yalvarıyor. Yanıt hep bahaneler…

Bakanlarını aynı yere ayrı ayrı jetlerle uçuran ülkenin yangın söndürmeye uçağı yok. İşe yaramaz diye iç edilen THK uçakları ile bugün Avrupa’dan yardıma gelen uçaklar arasında sadece 5 kova kadar su kapasite farkı olduğu ortaya çıktı. Gövdesinde “İtibardan tasarruf olmaz” yazan 10 küsür adet başkanlık uçaklarından sadece bir tanesiyle bile 19 tane yangın söndürme uçağı alınabileceği de…

Hiçbir koşulda sorumluluk kabul etmeyen iktidarın Orman Bakanının, “Bu belediyelerin işi” gibisinden konuşması bir işaret mi? Sırf karşı partiden diye yerel yönetimleri her fırsatta zor durumda bırakan, yapılacak hizmeti engelleyen, hatta seçmenini bile cezalandırıp gelecek seçimde “iktidar partisi hizmeti gelsin” densin isteyenlerin bir hesabı var mıdır? Tesis için otel yapımına çok elverişli alanlara sabotaj yapanların, yaptıranların, göz yumanların olduğu bu ülkede bu çok mu paranoyakça?

En küçük bahaneyle kurumlara kayyum atayanlar, soruşturma açanlar, hapsedenler yangınlardan sorumlu tutarak bu belediyelere de kayyum atamaya kalkarlar mı? Abartıyorsun diyebilirsiniz kabul ederim, fakat emin olun benden çok abartanlar da gırla, bu vahşi politika işini.

Geçenlerde gittiğim restoranda yan masadan gelen konuşmaya inanamamıştım. “Öbür taraftaki yangından korkmuyorlar, buradaki yangından korkuyorlar.” Muhafazakar tandanslı bir söylem olmakla beraber muhtemelen yangınlar karşısında devletin düştüğü aczi eleştirenlere karşı bir savunma mekanizmasıydı bu. Yangını, içinde yok olan canlıları, yok olan doğayı küçümseme pahasına bir iktidar savunmasıydı aslında. Halbuki etrafını bir yangın çevirse, bir an çaresiz kalsa insan dumanların ortasında kim bilir ne düşünürdü? İşte aslında bu söylem, bir doğal felakette dahi bir araya gelemeyişimizin acı itirafı.

Resmi devlet kuruluşunun yayımladığı bir yangına karşı mücadele videosunda muhalefet partisinden biri görüldüğü anlaşılınca videoyu kaldıranları düşünelim mesela… Yandaş yazarların yangınların çıkışıyla ilgili muhalefete yaptıkları abuk yakıştırmaları düşünelim.

Biz düşüneduralım, yangınlar sürüyor. Sadece yangınlar da değil. Ülkemizin en bakir alanları hunharca imara açılmaya, en el değmemesi gereken bölgelere betonlar yığılmaya devam ediyor. Bu ülkenin dış ülkeleri kıskandıran bir özelliği vardı evet, hem de ne kıskandırmak. O da iklimi ve doğal güzelliği. Onu da hırsla, aç gözlülükle, kayıkçı kavgasıyla el birliği ile yok ettik. Daha iflah olmayız.

#yangın #türkiyeyanıyor #turkeyisburning #fire #helpturkey #yangınvar #ormanyangını #havadanmüdahaleistiyoruz

Yangın Var!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!