100 liralık elektrik için 191 lira fatura ödüyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, EPDK’nın 2021 yılı elektrik ve doğalgaz fiyatlarını belirlemesinde önce bir açıklama yaparak “Sakın zam yapmayın” dedi.

Akın, 4 kişilik bir ailenin aylık 230 kilovat saat elektrik ile 125 metreküp doğalgaz tüketim ortalaması olduğunu, kış aylarında bu tüketimin 3 katına kadar çıktığını belirtti.

‘100 LİRALIK ELEKTRİK İÇİN 191 LİRA FATURA ÖDENİYOR’

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, asgari ücretle geçinen bir ailenin bu ortalamalar üzerinden en az 172 lira elektrik, 214 lira da doğalgaz olmak üzere toplam 386 lira enerji faturası ödediğini ifade eden Akın, şöyle devam etti:

“Vatandaş bugün evinde elektrik düğmesine dokunduğunda sadece kullandığı elektriğin parasını ödemiyor. Kullandığı elektriğin parası kadar da vergi, dağıtım bedeli ve fon ödüyor. 100 liralık kullandığı elektrik için; 54 lira dağıtım bedeli, 2 lira TRT payı, 1 lira enerji fonu, 5 lira Elektrik Tüketim Vergisi yani toplam 162 lira dağıtım bedeli, fon ve vergi ödüyor. Yetmiyor bu bedellerin bir de yüzde 18 KDV’si olan 29 lirayı ödüyor. Yani vatandaş 100 liralık kullandığı elektrik için 191 liralık fatura ödüyor. Düğmeye bastığı anda elektrik ücretinin dışında 5 kalem masrafla karşılaşıyor. Vatandaş evinde kombiye dokunduğunda sadece kullandığı doğalgazın parasını ödemiyor, ÖTV ve KDV de ödüyor. 100 liralık tüketim bedeli karşılığında 15 lira sistem kullanım bedeli, 2 lira 3 kuruş ÖTV, 21 lira 12 kuruş da KDV ödüyor. Yani 100 liralık kullandığı doğalgaz için 138 lira 42 kuruş fatura ödüyor.”

‘ASGARİ ÜCRETLİ BU KADAR ZAM ALDI MI?’

Asgari ücretlinin faturalarını ödemekte zorlandığına dikkat çeken Akın, özellikle pandemi sürecinde eve kapanan insanların elektrik ve doğalgaz faturalarının daha da kabardığını vurguladı. Doğalgazda ÖTV’nin kaldırılması, elektrik ve doğalgazda KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini öneren Akın, “Son 3 yılda elektrik yüzde 70, doğalgaz yüzde 80 arttı. Asgari ücretli bu kadar zam aldı mı? Hayır!” diye konuştu.

EPDK’nın 2021 yılı elektrik ve doğalgaz fiyatlarını bu hafta sonuna kadar belirleyeceğini hatırlatan Ahmet Akın, “Sakın ha zam falan yapayım demeyin. Asgari ücretliye verilen zammı geri almayın. Hatta ve hatta elektrik ve doğalgazda indirim yapmak mümkün. Bu sıkıntılı günlerinde vatandaşın derdine derman olun” diye seslendi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
100 liralık elektrik için 191 lira fatura ödüyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!