CHP’li Kaya Borçları Ertelenen Firmalara Seslendi : ”Fedakarlık Sırası Sizde”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nun (KİT) Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) görüşmelerinde; İstanbul Havalimanını yapan İGA şirketinin kira ödemelerinin ertelenmesine ilişkin, “Pandemi nedeniyle bu firmaların kira ve vergi borçlarının ertelendiğini de biliyoruz. Peki, bu firmalar; geçilmeyen köprülerden, uçulmayan hava limanlarından, araç geçiş garantili yollardan aldıkları paralardan neden fedakârlık yapmadılar? Devlet bu firmalar için fedakârlık yapıyorsa bu firmaların da en azından şu pandemi döneminde hak etmeden aldıkları paralardan fedakârlık yapması gerekmiyor mu?” dedi.

Geçtiğimiz hafta Meclis’te gerçekleşen KİT Komisyonu’nda DHMİ Kurumu görüşüldü. DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin’in ve yönetim kurulunun hazır bulunduğu toplantıda CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, kurumun ertelediği büyük şirketlerin kira ve vergi borçlarından, kurum içi sınavsız şube müdürü atamalarından ve Trabzon’a yeni hava limanı konularından bahsetti. Yap-işlet-devret modeli ile yapılan 3. Havalimanı olarak da bilinen İstanbul Havalimanının, ödeme garantisiyle gerçekleşmiş bir proje olduğunu anımsatan Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

GARANTİLER NEDEN ERTELENMİYOR?

“Bundan tam bir sene önce akıllara dahi gelmeyecek bir süreç başlamıştı. Pandemi dolayısıyla vatandaşlar evlerine kapanmış, ekonomik hayat durma noktasına gelmiştir. İşte, böyle olağan dışı durumlarda devletin büyük şirketlere verdiği hazine garantileri, geçiş garantileri, uçuş garantileri, yolcu garantileri, hasta garantileri gibi mali yükler devletin omuzlarına ağır yük olarak bırakılmıştır ve dolaylı olarak bu yük vatandaşlarımızın sırtına yüklenmiştir. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Kurumu, pandemiyi mücbir sebep kabul ederek, Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu olan ve 3. Havalimanını yapan İGA Şirketi’nin kira ödemelerini faiziyle birlikte 2024’e ertelemiştir. İşletme süresi yirmi beş yıl olarak belirlenen İstanbul Havalimanı başta olmak üzere, özel şirketler tarafından işletilen havalimanlarına ait dövize endeksli garanti ücretlerinin Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından karşılanacağı ifade edilmiştir. Sayın Genel Başkanımız, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 23 Şubat’ ta gerçekleştirdiği grup toplantısında da ifade ettiği gibi, İstanbul Havalimanı’nın 18 milyar liralık kira bedelini 2018 ve 2019’u daha önce ertelediklerini şimdi ise 2020 ve 2021’i de erteleyeceklerini söylenmiştir.” 

DEVLET FEDAKÂRLIK YAPIYOR, FİRMALAR NEDEN YAPMIYOR?

Kaya, DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin’e şu soruları yöneltti: “Devlet Hava Meydanları İşletmesi Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon dışında kiralama bedeli ertelenen firmalar var mıdır? Bu şirketlerden kiralama bedelleri kaç yıldır alınmamaktadır ve kaç yıl daha alınmayacaktır? Pandemi dışında herhangi bir mücbir sebeple kira bedellerinin ertelenmesi söz konusu mudur? Devlet Hava Meydanları İşletmesi üzerine düşeni yapıp kira bedellerini ertelediği bu büyük firmalar, yolcu garantilerinde herhangi bir feragatte bulunmuşlar mıdır? Ayrıca, bu firmalar içerisinde köprü, otoyol işletmeciliği yapanların olduğunu biliyoruz, pandemi nedeniyle bu firmaların kira ve vergi borçlarının ertelendiğini de biliyoruz. Peki, bu firmalar; geçilmeyen köprülerden, uçulmayan hava limanlarından, araç geçiş garantili yollardan aldıkları paralardan neden fedakârlık yapmadılar? Bu konuda onlardan bir fedakârlık istenmiş midir? Devlet bu firmalar için fedakârlık yapıyorsa bu firmalar da vatandaşlarımız için fedakârlık yapması gerekiyordu diye düşünüyorum ve neden yapmadıklarını da sizlere soruyorum.”

DHMİ’YE SINAVSIZ 40 ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

DHMİ Kurumunun idari kadro atamalarını, şube müdürlüğüne sınavsız geçiş için kullandığına dikkat çeken Kaya, “Kurum içi yapılan 2 adet sınavda, memur, mühendis, şehir plancı, tekniker, teknisyen ve benzeri pozisyonlara atama yapıldığı görülmüştür. Ancak kurum yönetmeliğinin 5’inci maddesi uyarınca şube müdürlüğü kadrosu da görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı ile atama yapılacak kadrolar arasında yer almasına rağmen, kuruluşta şube müdürlüğü kadrosu için en son görevde yükselme sınavının 2007 yılında yapıldığı tespit edilmiştir. Söz konusu sınavın yapıldığı 2007 yılında geçerli olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde de şube müdürlüğü kadrosu görevde yükselme sınavı ile atama yapılacak kadrolar arasında yer almıştır. Kuruluşun Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’ne göre şube müdürlüğü kadrosuna görevde yükselme sınavı çerçevesinde hiç atama yapılmadığı görülmüştür. Bununla birlikte 2017 yılında 16 kişi, 2018 yılında 5 ve 2019 yılında da 19 kişinin şube müdürü olarak atandığı tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

Şef, memur, tekniker, teknisyen ve benzeri kadroların yönetim kurulu kararıyla önce boş bulunan daire başkan yardımcılığı, havalimanı müdürlüğü gibi görevde yükselme sınavıyla atama yapılacak kadrolar arasında sayılmayan yöneticilik kadrolarına atandıklarının ve uzun süre geçmeden şube müdürlüklerine çekildiklerinin altını çizen Kaya, şunları söyledi:

40 ŞUBE MÜDÜRÜ NEDEN SINAVSIZ ATANDI?

“Bu şekilde idari kadrolara atamalarının şube müdürlüğüne sınavsız geçiş için kullanılması hakkaniyete uygun düşmemekte, kurum içi çalışma barışını ve mensubiyet bilincinin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Kurum içinde şube müdürlüğü kadroları neden sınavsız atama şeklinde yapılmıştır? Ayrıca on dört yıldır görevde yükselme sınavı neden yapılmamaktadır? Sınavsız ataması yapılan bu 40 kişi liyakatli ve yeterli midir, eğitim durumları nedir, bu 40 kişinin şu an kurum içindeki görevleri nedir, kurumda 2020 ve 2021 yılında sınavsız bir şekilde şube müdürlüğü ataması gerçekleşmiş midir?”

TRABZON HAVALİMANI ARTIK YETMİYOR

Trabzon Havalimanı’nın 1957 yılında yapılmış çok eski bir havalimanı olduğuna, yolcu yoğunluğu dikkate alındığında şu anki hâliyle yetersiz kaldığı ve mevcut potansiyele cevap vermediğine de değinen Kaya, “Trabzon’a yapılacak yeni bir havalimanı kentimizin ufkunu açacak, Karadeniz’e büyük katkı sağlayacaktır. Trabzon Havalimanı taşınan yolcu sayısı bakımından Türkiye’nin 7’nci büyük havalimanıdır. Trabzon Havalimanı’nı kullanmak isteyen yolcular özellikle yaz aylarında iç hat uçuşlarında bilet bulmakta çok zorlanmaktadırlar, bilet bulsa da bilet fiyatlarının pahalılığından şikâyet etmektedirler. Bu durum Trabzon ve bölge turizmini de çok olumsuz yönde etkilemektedir. Trabzon Havalimanı’nı kullanan, Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Bayburtlu vatandaşlarımız ile şehrimizi ziyaret etmek isteyen turistler bu durumdan dolayı büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması, Karadeniz Bölgesi’nin turizm potansiyelinin verimli bir şekilde değerlendirilebilmesi için bu sorunun çözümüne yönelik ivedilikle adım atılması gerekmektedir” dedi ve sözlerini şöyle sonlandırdı:

TRABZON’A YENİ HAVALİMANI PROJESİ

“Trabzon Havalimanı Projesi, bu önemli yatırımı Trabzon’a kazandıralım diye sizlerden rica ediyoruz. Geçtiğimiz yılın kasım ayında Trabzon’da, yeni havalimanı projesinin hazır olduğu ve Sayın Cumhurbaşkanının onayını beklediği ifade edilmiştir. Yılda 20 milyon kapasitesi olacak yeni havalimanının yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirileceği söyleniyor. Dolgu çalışmalarının yürütüldüğü söylenen Trabzon yeni havalimanı projesi ne durumdadır, son aşaması nedir? Böyle bir düşünce konuşuluyor ama son durumu nedir? Söylenildiği gibi her şeyiyle hazır, sadece Cumhurbaşkanının onayını mı beklemektedir? Bu havalimanının ihalesi yapılmış mıdır veya ne zaman yapılacaktır?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Kaya Borçları Ertelenen Firmalara Seslendi : ”Fedakarlık Sırası Sizde”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!