CHP’li Kaya’dan Hükümete Çağrı: ”Nakliyecilerimiz Sahipsiz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, yurtdışında ekmek mücadelesi veren ve ülkemize ciddi döviz girdisi sağlayan Türk nakliyecilerin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

Nakliye geçiş belgesi temininde yaşanan sıkıntılara, Azerbaycan’a geçişte Türk nakliyecilerinden alınan fazla ücretlere ve nakliyecilerimizi canından bezdiren Gürcistan’daki yasadışı yapıya ilişkin açıklamalarda bulunan Kaya, “Ulaştırma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı yetkilileri ve AKP hükümeti yetkililerine çağrıda bulunuyorum. Nakliyecilerimiz ülkemize döviz sağlama anlamında lider konumdalar. Nakliye sektörünün ve nakliyecilerimizin daha fazla zarara uğramaması adına bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Ekmek mücadelesi veren, yurda döviz kazandırma mücadelesi veren nakliyecilerimize sahip çıkmalıyız ve onların bu sahipsizliğe artık bir son vermeliyiz” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Meclis’te gerçekleştirdiği basın toplantısında Türk nakliyecilerinin özellikle Gürcistan ve Azerbaycan’da büyük sıkıntılar yaşadığına ve Türk nakliye sektörünün bu sıkıntılar yüzünden zarar gördüğüne dikkat çekti. Kaya, yaşanan sıkıntıları şöyle özetledi:

TÜRK NAKLİYECİLERİ GÜNLERDİR BEKLİYORLAR
“Gürcistan üzerinden; Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Türkmenistan gibi ülkelere ihraç mallarını taşıyan nakliyecilerimiz, geçiş belgesi temin etmekte sıkıntı yaşamaktadırlar. 15 gündür Türk tırları gümrük kapısında bekliyor ve Dozvola belgesi olarak da bilinen geçiş belgesini temin edemiyorlar. Sınır kapısında bekleyen yüzlerce nakliyecimiz adına çağrıda bulunuyorum. Nakliyecilerimize Dozvola belgelerinin verilerek sınır kapılarında bekletilmemelerini rica ediyorum. Her ay bu sıkıntıyı yaşıyorlar. Hopa’da 200-300 TIR bu sebeplerden sınır kapısında bekliyor.”

TAM TESPİT UYGULAMASI ADI ALTINDA RÜŞVET İSTENİYOR
“Gürcistan’da yasa dışı bir yapı oluşturulmuş. Bu yapı Türkiye’den yola çıkan nakliyecilerimizi önceden tespit ediyor, özellikle Gürcistan üzerinden transit şekilde yük taşıyacak olan nakliye firmalarımızı tespit ediyor. Çete üyeleri nakliyecilerimizle irtibata geçiyor ve diyorlar ki; “aracınız Gürcistan’da tam tespit uygulamasına uğramaması için (tam tespit uygulaması: TIR’ın kontrol amaçlı durdurulup içindeki malların indirilerek sözde ayrıntılı aramaya tabi tutulması) bin 500 ile 2 bin dolar arasında para ödeyeceksiniz. Tırcılarımız maalesef bu uygulamaya maruz kalmamak adına bu paraları ödemek zorunda kalıyorlar.”

İSTENEN PARA VERİLMEZSE TAŞINAN YÜK LİME LİME EDİLİYOR
“Bu uygulamaya maruz kaldıklarında tırların içinde taşınan mallar indirilerek lime lime, parça parça ediliyor ve ortaya büyük bir zarar çıkıyor. Bahsedilen ücreti verirseniz tırınız hiç bekletilmeden geçişi sağlanıyor. Bu konuyla ilgili çete üyeleriyle gerçekleşmiş olan whatsapp konuşmaları elimizde mevcut. Daha önce de bu konuyu gündeme getirmiştik. Gürcistan yetkilileri çözüm üretmişlerdi ve 7-8 aydır bu sıkıntı yaşanmıyordu. Fakat son günlerde bu sıkıntının tekrarlandığını öğrendik. Gürcistan hükümeti kaynaklı bir sorun olmadığının altını çiziyorum. Bu yapı, Gürcistan Hükümeti’nin bilgisi dışında kurulmuş bir yapıdır. Bu yapının bir an önce çökertilmesi, sıkıntının bir an önce giderilmesini istiyoruz.”

AZERBAYCAN İLE DOSTLUĞUMUZA YAKIŞMAYAN UYGULAMA…
Azerbaycan ile dostluğumuz kardeşliğimiz tüm dünyanın dilinde ve herkesin imrendiği, bizim de gurur duyduğumuz bir dostluk ilişkimiz var. Azerbaycan ile iki devletiz ama bir milletiz. Azerbaycan ile ortak geçmişimiz, tarihimiz ve kültürümüz var. Fakat Azerbaycan’da Türk nakliyecilerinin yaşadığı çok ciddi bir sıkıntı var. Bunu ilk duyduğumda inanamadım. Çünkü Azerbaycan’da, aramızdaki dostluk ilişkilerine yakışmayacak bir uygulamaya tabi tutuluyoruz. Bizim Türk nakliyecilerimiz Azerbaycan’a gittiği zaman; Yol geçiş vergisi olarak 80 veya 135 dolar (km göre), Yanıcı madde taşıma ücreti 320 dolar, Şehre giriş ücreti 25 dolar, Ağırlık ücreti 150 dolar, Devlet Yol Fonu Vergisi ( 38 TON’a kadar ) 80 dolar, Transit Geçiş Belgesi Ücreti 100 dolar (dozvola belgesi) para alınıyor. Diyeceksiniz ki alınabilir. Fakat elimizdeki belgeler şunu kanıtlıyor. Gürcistan plakalı bir tır Azerbaycan’da 21 ton yük için 25 dolar ücret öderken, Türk tırı 425 dolar ödüyor. Arada bu kadar büyük bir fark var. Ve biz Azerbaycan ile dost ülkeyiz, kardeşiz. Azerbaycan Rus tırlarında ücret almıyor veya çok cüzi ücretler alıyor. Bu dostluk, kardeşlik ilişkilerimize yakışmıyor.”

BU SAHİPSİZLİĞE ARTIK SON VERİLSİN
“Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Azerbaycan Tırlarından ücret almıyoruz. Onlar bizim ülkemizde yük getirseler de transit geçseler de almıyoruz. Bu durum da Türk nakliyeci firmalarının tercih edilmemesine sebep oluyor çünkü Türk nakliye firmaları pahalıya yük taşımak zorunda kalıyor. Türkiye ile Azerbaycan arasında uluslararası yük taşımacılığı anlaşması var. Bu anlaşmaya göre alınacak ücretler devletlerin inisiyatifindedir, taraflar isterse bu paraları almayabilir. Biz almıyoruz ama Azerbaycan almayı tercih ediyor. Türk nakliye firmaları bu anlamda mağduriyet yaşıyorlar. Buradan Ulaştırma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı yetkilileri ve AKP hükümeti yetkilileri; nakliyecilerimiz ülkemize döviz sağlama anlamında lider konumdalar. Nakliye sektörünün ve nakliyecilerimizin daha fazla zarara uğramaması adına bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekmektedir.  Ekmek mücadelesi vereni yurda döviz kazandırma mücadelesi veren nakliyecilerimize sahip çıkmalıyız ve artık onları sahipsiz bırakmamalıyız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Kaya’dan Hükümete Çağrı: ”Nakliyecilerimiz Sahipsiz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!