“DÜZKÖY’deki öğretmen lojmanları SATILAMAZ!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın bugün gündeme taşıdığı Düzköy Belediyesi meclis kararı gündem yarattı. Belediyenin meclis kararı ile hayırsever vatandaşlar tarafından ilçeye kazandırılan öğretmen lojmanları ve iki camiyi borcuna karşılık Maliye Bakanlığı’na vermesi büyük tepki yarattı. Çayırbağı Çevre ve Yaşam Platformu konuyla ilgili bir açıklama yaptı;

MAHALLE HALKI BİNBİR ZORLUKLA YAPTI

 “Bugün sizlere kamu idaresinde gelinen yozlaşmayı ortaya koyması açısından ibretlik bir hikayeyi paylaşmak istiyoruz. İlçemiz Düzköy’e bağlı Doğankaya mahallesi büyük oranda hayvancılık ve inşaat sektöründe çalışan gurbetçilerinin emeği ile geçimini sağlamaktadır. Yöre insanı kültürünün bir parçası olarak yardım severliği ile tanınır, paylaşmayı ve dayanışmayı bir yaşam biçimi olarak görür. Yaşadığı hayatın zorlukları nedeniyle çocukların eğitimine büyük önem verir, Öğretmene saygı gösterir, öğretmeni sahiplenir.1998 yılında Doğankaya İlköğretim Okulunda görev yapan öğretmenlerin köyde barınması ve ikametgah etmesi için mahalle halkı kolları sıvar. Dönemin muhtarı Durmuş Civelek, mahallenin imamı merhum Dursun KÜÇÜKASLAN ve o yıllarda okul müdürlüğü görevini yürüten Abidin ÇELİK’in önderliğinde, köy halkının tahsis ettiği arazide, bir seferberlik ruhu içinde öğretmen lojmanı inşaatına başlanır. Mahalleli bin bir zorlukla, yokluk içinde, fedakarlıkla emek vererek lojman için varını yoğunu ortaya koyup inşaatın tamamlar ve öğretmenlerin kullanımına sunar. Aradan geçen zaman içinde uygulanan yanlış politikalar ile öğretmen lojmanı atıl hale gelir. Unutulmaya yüz tutan lojman Düzköy Belediyesi borçlarını ödeyemez hale gelince birden hatırlanır. Belediye Meclisi kararıyla, Belediyenin borçlarına karşılık lojmanın maliyeye devrine karar verir. Mahallemiz büyük zorluklar ve fedakarlıklarla, safrasındaki aşından ekmeğinden kısarak, inşa ettiği lojmanın devri kabul edilemez. Lojman Doğankaya halkının yarattığı değerdir, satılamaz. Bu apaçık emek hırsızlığı, halka saygısızlık anlamına gelir” denildi.

İKTİDAR BELEDİYESİNİN DÜŞTÜĞÜ HALE ÜZÜLÜYORUZ

Borçların sorumluluğunun halkta olmadığının altı çizilen açıklamada; “Biz Doğankaya halkı olarak sahibi olduğumuz lojmanın halk adına mülkiyetinin muhtarlığa devredilmesini talep ediyoruz. Belediye meclisi derhal, borçlarına mansuben maliyeye gerçekleştirdiği devir işini iptal etmeli, lojmanı asıl sahipleri adına muhtarlığa iade etmelidir. Lojmanın turizm amaçlı olarak yöremize gelen ziyaretçilerin konaklaması için kullanılarak, elde edilen gelirin muhtarlık eliyle ihtiyacı olan çocuklarımıza eğitim bursu olarak değerlendirilmesi için mülkü idare tarafından gerekli kaynak aktarılmalı, tadilatı yapılmalıdır. Belediye meclisi halk yararına bir adım atmak istiyorsa bu çağrımıza kulak verip katkı sunmalıdır. Bir iktidar belediyesinin düşmüş olduğu bu hale üzülmekteyiz.  Satmaktan başka aklınıza bir şey gelmez mi. Sayın başkan söz verdiklerinizi yapın, Öğretmen lojmanını satmanız için halk oy vermedi size. Sizin borçlarınızın sorumlusu Doğankaya halkı değildir. Tekrar uyarıyoruz, halka sormadan Doğankaya’daki öğretmen lojmanını satmaktan vazgeçin.HAYIRLARLA YAPILANI HAYIRSIZCA SATAMAZSINIZ. İZİN VERMİYECEĞİZ” ifadelerine yer verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“DÜZKÖY’deki öğretmen lojmanları SATILAMAZ!”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!