A.Şefik Mollamehmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır.

Sağlık"Her vaka hasta değildir"

“Her vaka hasta değildir”

Koronavirüs Bilim Kurulu, dün saat 17.00'da Sağlık Bakanı Koca'nın başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı, pandemi ile mücadele kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük paylaşılan koronavirüs tablosunun yalnızca hastaneye yatan hasta sayısı olmadığını belirterek, “Hasta semptomu olan kişilerden bahsediyoruz. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz” dedi. 

Koronavirüs Bilim Kurulu, dün saat 17.00’da Sağlık Bakanı Koca’nın başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı, pandemi ile mücadele kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. 

Virüse karşı geliştirilen aşı için de tarih veren Koca, “Önümüzde 2 ay gibi zaman kaldığı düşünülürse tünelin ucu göründü” dedi.  

Koca’nın açıklamalarından satırbaşları:

Vaka Sayıları: “Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var. Bunlar çoğunluğu oluşturuyor. Tespit ve izole edilemezlerse salgının büyümesine yol açarlar. Bu kişilerin testleri izole edildiklerinde ortalama bir hasta sonra negatif çıkmaktadır. Asemptomik Koronavirüs pozitifleri sürecin birinci dereceden sorunu görmek, mart ayında kalmış demektir. Semptom gösteren kişilerin taşıyıcı olduğu gerçeğidir.”

Vefatlar Eksik Yazılıyor İddiası: “Ölüm sayıları hakkında ilginç iddialar var. Ölüm sayılarıyla skor arayışında olanlar, nereden dayanak alıyor? Türkiye’de ölüm kaynaklar iki kaynakta toplanıyor. Belediyelerimizin e devlet tabanında yer alan defin sayıları, diğeri TÜİK. İki ayrı veri tabanının birlikte kullanımı yanlıştır. Ölüm raporlarındaki kategorik bilgiler yanlış yorumlanıyor.”

Ölüm Nedenleri: “Ölüm bildiriminde kullanılan form yeni değil, 2013 yılından beri kullanılıyor. Raporda ölüm nedeni hanesi asıl bilgiyi veren kısımdır, hastayı takip eden doktorun kaydını ikinci bir doktor onaylayarak kesinleştiriyor. Hastanın onaylanmış ölüm nedeni bu hanede yer alıyor. Vefat sayılarına ilişkin yanıltıcı iddialar bazı belediyelerin açıklamalarına dayanıyor.”

Virüse Karşı Aşı: Aşı için 1-2 aylık zaman kaldığı görülünce tünelin sonu görülüyor. Bazıları alacakaranlıkta iken yarın unutulacak bazı iddialar ortaya sürüyor. Bu yolun emekçilerinin cevap hakkı vardır. Bu tedbirlere uyan devletine güvenenlerin de hakkıdır. Her şeyden önce kelimeleri doğru kullanmakta önemlidir.

Tedavi Sürecinde Bağışıklık: Artık dalgalardan piklerden değil, tedaviden bağışıklıktan bahsediyoruz. Testten vakadan bahsederken şimdi ağır hastadan bahsediyoruz. Testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var. İz sürücüler olan filyasyon ekibimiz ağırlıklı olarak bunları takip ediyoruz.”

Ankara ve İstanbul’daki Vaka Sayıları: “2 hafta önceki toplantımızda Ankara’yı değerlendirmiş, sayılardaki artışın yüksek olduğunu ifade etmiştim. Bu artış Anadolu’nun birçok bölgesini etkileyen bir durumdu. En fazla dikkat çeken yer Ankara’daydı. Ankara’daki hasta sayısı son iki hafta içinde yarı yarıya azaldı. Ankara’da İstanbul’un iki katı olan vaka sayısı, İstanbul’un altına indi. Yoğun bakım hasta da ağır hasta da azalmış oldu. İstanbul’un vaka sayısı yüzde 2,8 düştü. Servis yatak oranı İstanbul’da yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 63. Bu doluluk oranları sadece Covid hastaları için değil, bütün hastalar için. 

Yatak Doluluk Oranları: “Türkiye genelinde yatak doluluk oranını verince, 234 bin yataktan bahsediyoruz, yoğun bakım ise 40 bin 850.” 

Okulların Açılması: “5 Ekim Pazartesi günü kabine toplantısında kademelendirilmiş eğitim ile alakalı MEB’e bağlı okullarda bilim kurulunun 2-8-12 sınıflar için verdiği tavsiye kararı görüşülecek.”

Koronavirüs Tablosu: “Bizim verdiğimiz tablodaki bilgilerin tamamının doğru olduğunu söylemek istiyorum. Tablodaki bütün veriler, bütün rakamlar doğrudur.”

Ligler Başlayacak mı? “Bu hafta toplantıda gündeme gelmedi. Localarda seyirci alabiliriz.”

Günlük Vaka Sayıları: “Günlük verilen, hasta sayısı sadece hastaneye yatan hasta sayısı değildir. Hasta semptomu olan kişilerden bahsediyoruz. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE…

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE...

Serkan Balcı:”2010-2011’de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!”

Serkan Balcı:''2010-2011'de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!''

Karadeniz’de kafes balıkçılığına tepki

Karadeniz'de kafes balıkçılığına tepki