İlk Doz Aşılama Neredeyse Durma Noktasında !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanlığı’nın 14 Ocak’ta kitlesel uygulamaya başladığı koronavirüs aşılamasında, aşı eksikliği nedeniyle birinci doz uygulama durma noktasına geldi.
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yapılan kitlesel aşılamalarda birinci doz aşı uygulaması neredeyse durma noktasına geldi. Son bir haftada yalnızca 138 bin birinci doz aşı yapıldı. 16 Mart Salı gününden 23 Mart Salı’ya (bugün), birinci doz aşılanan yeni kişi sayısı 138 bin 434’te kaldı. Son 7 günde yapılan günlük ortalama birinci doz aşı sayısı 19 bin 776 oldu. Bu sebeple eldeki aşılar, çoğunlukla ikinci doz aşılamanın tamamlanması için uygulanıyor. Son bir haftada yapılan ikinci doz aşılama sayısı 1 milyon 692 bin 177 oldu. Buna göre son bir haftada günlük ortalama 241 bin 739 kişiye ikinci doz aşı yapıldı.


2 MİLYON 625 KİŞİ AŞI İÇİN SIRA BEKLİYOR
Ayrıca Türkiye’de hala 2 milyon 625 bin 427 kişi, ikinci doz aşılama için sıra bekliyor.
Koronavirüs salgını hakkında veri analizleri ile bilinen yazılımcı Zeki Berk, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda konu hakkında, “Son 10 gün içinde 1. doz uygulaması neredeyse durma noktasına geldi. Sadece 2. doz uygulaması devam ediyor” dedi.

TÜRKİYE’DE KAÇ DOZ AŞI MEVCUT?
Türkiye’ye getirildiği bilinen toplam 13 milyon doz SinoVac aşısı mevcut. Bu aşıların 3 milyon dozu 31 Aralık 2020’de, 6,5 milyon dozu 25 Ocak 2021’de, 3,5 milyon dozu 29 Ocak 2021’de getirilmişti.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Şubat’ta düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada ise, bundan sonra ülkeye ne kadar aşı getirildiğini açıklamayacaklarını söylemişti. Koca, “Bundan sonraki süreçte aşının gelişiyle ilgili ‘bugün şu kadar geldi, şu kadar gelecek’ gibi söylemekten yana değiliz” demişti. Bu durumda Türkiye’nin kaç milyon doz aşı temin ettiği bilinmiyor.
Bakan Koca, 18 Mart’ta yaptığı açıklamada ise, “BioNTech aşısının testlerde kullanılacak olan ilk 5800 dozu ülkemize ulaştı. Uygulanmak üzere, bu ay 4.5 milyon doz daha gelecek” bilgisini vermişti.

1,4 MİLYON DOZ AŞI GELDİ Mİ BİLİNMİYOR
19 Mart’ta Bloomberg’de yer alan bir haberde ise, Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye şu ana kadar 1,4 milyon doz aşı ihraç edildiği bilgisi yer almıştı. CHP Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı’ndan söz konusu haberdeki bu bilgiye dair açıklama istedi, ancak konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

AŞILAR AKP’LİLERE Mİ UYGULANDI?
İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray da, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Avrupa Birliği tarafından AB kaynaklı aşıların hangi ülkelere ne kadar gönderildiğinin açıklandığı belgede Türkiye’ye 1,5 milyon doz aşının çoktan geldiği ortaya çıkmıştır” dedi. Çıray, Bakan Koca’ya, “Topluma mesafe ve hijyen önlemlerinin gevşetilmemesi gerektiği uyarılarının defaatle yapıldığı ve salgın rakamlarının giderek arttığı bir süreçte AKP’nin geçtiğimiz haftalarda bulaşmaya çok müsait, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların AKP’lilere yapılmış olması mıdır?” diye sordu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İlk Doz Aşılama Neredeyse Durma Noktasında !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!