A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Karadeniz’de Deniz Çöpü Tehlikesine Karşı Önlem

Türkiye, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan gibi Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler, Karadeniz'i tehdit eden deniz çöplerinin ve mikroplastik ürünlerinin yarattığı kirlilik için işbirliği yaptı, ortak çalışma başlattı.

Türkiye, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan gibi Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler, Karadeniz’i tehdit eden deniz çöplerinin ve mikroplastik ürünlerinin yarattığı kirlilik için işbirliği yaptı, ortak çalışma başlattı.

Karadeniz ekosistemine zarar veren deniz çöpü ve plastik atıklarının sayısının 7 milyona yaklaştığını belirten uzmanlar, ekosistemi koruma altına almak için önerilerde bulundu.

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi öncülüğünde AB destekli olarak Karadeniz ekosistemini korumak ve toplumsal farkındalığı arttırmak adına bir proje hazırlandı. Türkiye, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan gibi, Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler, projeye dahil oldu. 4 ülke, Karadeniz’i tehdit eden kirlilikler için ortak çalışma başlattı.

Karadeniz Projesi 3 Yıl Sürecek

3 yıl sürecek olan projede, ilkokuldan üniversiteye, balıkçılardan turizm sektörüne kadar geniş bir hedef kitlenin yaratılması bekleniyor. Denizlerdeki kirlilik sorununa ortak bir farkındalık yaratmak, projenin en büyük amacı olacak.

KTÜ’de online sistemde gerçekleştirilen açılış toplantısında ülkelerin temsilcileri, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Deniz ve Kıyı Yönetimi Daire Başkanlığı ile Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı yetkilileri katıldı.

Ekolojik Tahribatlar Çok Büyük

Çöplerin denize taşındığı zamanlarda ekolojik tahribatların da meydana geldiğini belirten katılımcılar, Trabzon’da günlük olarak bir buçuk kilo atık tüketildiğini vurguladılar. Atık tüketiminin yüzde 5’lik bölümünün kontrol edilemeden denize ulaştığı, aynı zamanda balıkçılık ve gemicilik sektörünün de atıkların oluşmasında yüzde 6’lık bir payı olduğu belirtildi.

Atıklar Ekosisteme Zarar Veriyor

Yıllık 7 milyon ton yeni atık üretildiğini belirten uzmanlar, deniz çöplerinin arasında en sık görülen kağıt tipi atıklar ve ahşapların birkaç sene içerisinde, fakat plastik ve benzeri ürünlerin ise yüzlerce yıl boyunca denizlere olumsuz etki ettiği vurgulandı. Atıkların akarasular aracılığıyla denizlere taşındığı bildirilirken, dibe çöken atıkların balıkekosistemine de zarar verdiği ifade edildi.

spot_img

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler