A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

KTÜ, Trabzon ekonomisini sarstı

Salgın nedeniyle üniversitelerin uzaktan eğitim yapmaya başlaması üniversite kentlerini de zora soktu. Kent temsilcileri, uzaktan eğitim kararının özellikle küçük esnafı mağdur ettiğini, kararın gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyor. Ortak talep ise, esnaf için acil destek paketi çıkarılması.

TRABZON’DA KAYIP, 140 MİLYON TL

Öncelik sağlık olsa da bu kararın bir maliyet oluşturduğunu dile getiren Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, şunları söyledi: “70 bin lisans ve lisansüstü öğrencinin Trabzon’un ekonomik hayatına yansımaları var. Bir öğrenci şehri olmak için gerekli yatırımları ve altyapıyı hazırlayan bu yönde bir ekonomik kulvar oluşturan Trabzon, salgın nedeniyle bu alanlarda gelişen sektörlerinde bir zorluk yaşıyor. Zamanla bu zorlukların aşılacağını umuyoruz.”

Hacısalihoğlu, şöyle devam etti: “Basit bir hesapla bir üniversite öğrencisinin ayda yaklaşık 2 bin lira harcadığı düşünüldüğünde, kentimizde en az 140 milyon TL’lik bir kayıp söz konusu. Turizmde yaşadığımız sorunların benzerini öğrencilere yönelik yatırım yapan girişimcilerimizin yaşayacağı aşikar. Şehir ekonomilerine de yansıyacak bu kayıpların telafisinde devlet desteklerinin devreye alınmasında fayda var.”

spot_img

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler