A.Şefik Mollamehmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır.

EkonomiMerkez Bankası Faizi Sabit Tuttu, Döviz Yükselişe Geçti

Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu, Döviz Yükselişe Geçti

Merkez Bankası politika faizini yüzde 10,25 seviyesinde tutma kararı aldıktan sonra döviz kurları tarihi rekorlarını yinelemeye devam etti.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 10,25 seviyesinde tutma kararı aldıktan sonra döviz kurları tarihi rekorlarını yinelemeye devam etti.

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası, politika faizini sabit tutma kararı aldı. Merkez Bankası para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe giderek Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak olan borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkı 300 baz puan olarak belirledi. Piyasalar, bu faiz rakamının artırılmasını bekliyordu.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ”Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler devam etmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.” denildi.

Döviz Kurları Uçtu

Alınan faiz kararının ardından dolar yüzde 1,91’lik artışla 7,96 olurken, Euro da 1,89’luk artış yaşayarak 9,42 oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE…

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE...

Serkan Balcı:”2010-2011’de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!”

Serkan Balcı:''2010-2011'de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!''

Karadeniz’de kafes balıkçılığına tepki

Karadeniz'de kafes balıkçılığına tepki