A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Merkez Bankası’nın Net Rezervi Sert Düşüşte

Merkez Bankası'nın net rezervleri, son iki haftadaki azalma ile son 16 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Merkez Bankası’nın net rezervleri, son iki haftadaki azalma ile son 16 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatı, geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya nazaran 326 milyon dolar azaldı ve 217 milyar 442 milyon dolara indi.

Vatandaşların dolar mevduatı 59 milyon dolar azalırken kıymetli maden mevduatı 347 milyon dolar arttı. Altın da dahil olmak üzere kıymetli maden mevduatı 33 milyar 203 milyon dolara yükselirken, Merkez Bankası’nın net rezervi son iki hafta içerisinde 9,6 milyar dolar azaldı. Bu azalış, aynı zamanda son 16 yılın en düşük seviyesi olan 18,6 milyar dolara düşüşe de sebebiyet verdi.

Merkez Bankası verilerine göre 4 Eylül itibariyle yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları geçtiğimiz haftaya göre 326 milyon dolar azaldı. Aynı dönemde yabancı para mevduatı vatandaşlarda 135 milyar 228 milyon dolara yükseldi. Şirketler de dahil olmak üzere kurumlarda ise 605 milyon dolar azaldı.

Vatandaşların dolar mevduatı toplamda 59 milyon dolar azalma yaşarken kıymetli maden mevduatları 347 milyon dolar arttı.

TC Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri ise 4 Eylül tarihi itibariyle geçen önceki haftaya göre 4,6 milyar dolarlık bir düşüş yaşadı ve 18,6 milyar dolara geriledi. İki haftalık verilere bakıldığı zaman ise, toplam gerileme 9,6 milyar dolara ulaştı.

Net uluslararası rezervler, yaşanan gerilemeler çerçevesinde 2004 yılının ortasından bu yana en düşük seviyeye indi.

TL’yi desteklemek adına 2019 yılının ilk çeyreğinden beri döviz arz eden Türkiye’de bankacılar, 2019 yılından bu yana döviz arzının 120 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ediyor.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

TKP: “Gözaltına alınan sendikacı ve işçiler derhal serbest bırakılmalıdır!”

Haklarını almak için Ankara'ya yürümek isteyen ancak polis saldırısına maruz kalan metal işçilerine ilişkin TKP'den açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Almanya’ya Tepki!

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde Türkiye bandıralı "MV Roseline A" isimli kargo gemisinde Almanya askerlerinin izinsiz arama yapmasına ilişkin açıklama yapıldı.

Bach’tan İmamoğlu’na Övgü!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile sanal toplantı gerçekleştirdi.

İBB, Bulaşıcı Hastalık Nedeniyle Bugün Vefat Eden Kişi Sayısını Açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Mezarlıklar Daire Başkanlığı'na göre bugün bulaşıcı hastalıktan ölüm sayısının 201 olduğunu ve toplam 442 kisinin öldüğünü açıkladı.