A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Mızrak Çuvala Sığmıyor!

Gıda fiyatlarında yaşanan son zamlar sonrası bazı zincir marketlerde gıda ürünlerine alarm takılması tepki çekmişti. Ayçiçek ve bebek mamasından sonra şimdi de kilogramı 100 liraya yaklaşan beyaz peynire bazı zincir marketlerde alarm takıldığı ortaya çıktı.

Dövizdeki artış ile birlikte girdi maliyetlerinin artışı ile pek çok sektörde olduğu gibi gıda fiyatlarında yapılan fahiş zamlar sonrası vatandaşın alım gücü iyiden iyiye düştü. Bir yanda emeğinin karşılığını alamayan işçiler, diğer yanda işini kaybeden işsizler olmak üzere salgın koşulları da ekonomiyi zor duruma soktu. Hükümet yetkilileri her ne kadar pembe tablo çizmeye çalışsalar da sosyal medyaya yansıyan bu görüntüler, ekonomik bozulmanın yanında kültürel olarak ta bir bozulma yaşadığımızla yüzleşmek durumunda olduğumuzu bize gösterdi.

Cuma namazına giderken dükkanını açık bırakan esnaftan, gıda ürünlerine alarm takan esnaf profiline ne zaman ve nasıl evrildiğimizi doğru tespit etmemiz gerekiyor. Esnaf tabii ki tedbirini alacak ama bu gerçek vicdan sahibi insanların yüreğinin dağlanmasına neden olmuştur.

Son yapılan zamlarla beraber beyaz peynirin kilosu 107 TL’ye kadar çıkarken Ayçiçek yağının 5 kilosu 85 TL’ye, Zeytinyağı ise 210 liraya kadar çıktı.

Fiyatlarında yüzde 150’ye varan zamlar yapılan gıda ürünlerinde market zincirleri alarm uygulamasına geçti. Ayçiçek yağı ve bebek mamasından sonra beyaz peynire de alarm takıldığı ortaya çıktı.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler