İyi Partili Rasim Arslan’dan İbrahim Sağıroğlu’na cevap

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Rasim Arslan, eski belediye başkanı İbrahim Sağıroğlu’nun açıklamalarına yanıt verdi.

Yomra’nın huzurunu uzun yıllardır kimlerin kaçırdığını Yomra halkının çok iyi bildiğini kaydeden Arslan, “Uzun süredir ortalıkta görünmeyen eski belediye başkanının, Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Bıyık’a karşı gerçekleştirilen suikast girişiminin ardından bu açıklamaları yapması çok manidardır” dedi. Sağıroğlu’nun aynı programda alenen suikast girişimi nedeniyle tutuklanan zanlıları savunduğunu belirten Arslan, “Yomra halkı da Trabzon kamuoyu da neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. Sayın Sağıroğlu kendine yakışanı yapmıştır” diye konuştu. Eski başkan Sağıroğlu’nun söz konusu televizyon programındaki tüm beyanlarının yalan olduğunu kaydeden Arslan sözlerine şu şekilde devam etti.

ÇARESİZCE İFTİRALAR ATTI
“Eski Belediye Başkanı zanlıları savunmak isterken çaresizce Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Bıyık’a iftiralar atmıştır. Trabzon Valiliği tarafından yapılan açıklamada da belirtildiği üzere, saldırının Başkanımız tarafından iptal edilen bir ihaleden kaynaklandığı üzerinde durulmaktadır. Olayın aslı şudur: Sayın Bıyık göreve başlamasının hemen akabinde, insanlarımızın içinde düğün yapmak istemediği eski düğün salonunu yıkmıştır. Yerine, içinde düğün salonu da bulunan modern bir Çok Amaçlı Salon yapımı için ihaleye çıkmıştır. 5 milyon TL muhammen bedelle gerçekleştirilen ihale 4.7 milyon TL’ye bir firmada kalmıstır. Bu firmanın temsilcisi olduğunu iddia eden bir şahsın, ihaleden evvel bu ihalenin kendisine söz verildiği şeklinde yalan beyanlarda bulduğunu duyulmuştur. İhalede yeterince fiyat kırımı olmayınca da kamu zararını engellemek için ihaleyi Başkanımız iptal ederek tekrarlatılmıştır. Tekrarlanan ihale bu kez 3.6 milyon TL bedelle bir başka firmada kalmıştır. Böylece belediyemizin tam tamına 1.1 milyon TL kârı olmuştur. Ancak eski Başkan bu hakikatı karalayabilmek için Sayın Bıyık’a bir değil iki iftira birden atarak, zanlıların söz konusu silahlı saldırıyı haklı gerekçelerle gerçekleştirdiklerini ima etme yoluna gitmiştir. Başkanımızın yandaşına ihale vermek için ilk ihaleyi iptal ettiğini iddia etmiştir.

Başkanımız yandaşına ihale verecek olsa ilk ihaleyi iptal etmezdi. Zira Sayın Sağıroğlu çok iyi bilirki o şahıs seçimde eski Başkan ile husumetli olduğu için bize oy vermiştir. Ancak ihale iptal edilince Sayın Sağıroğlu o şahıs ile kanka olmuştur. Eski Başkan ikinci olarak ise ilk ihalenin iptal edilmesiyle yapılan ikinci ihalede belediyemizin 1.1 milyon TL kâr elde ettiği gerçeğini ortadan kaldırmaya çalışmıştır. Projede tadilat ve keşif artışı yapmak suretiyle 3.6 milyon TL’lik ihale bedelinin yükseltildiğini iddia etmişlerdir. Bu iddiaları da külliyen yalandır. İkinci ihalenin yapılıp inşaata başlandığı günden bugüne (21 Haziran 2021) kadar, ihale bedelini yükseltici hiç bir işlem yapılmamıştır. Canlı yayında ortaya attıkları bu iddiayı ispat etmek kendileri için artık şeref borcudur. Sayın Sağıroğlu’nu derhal iddialarını ıspat etmeye, edemezlerse özür dilemeye davet ediyoruz. Özür dilemezlerse her zaman olduğu gibi kamuoyu vicdanında bir kez daha mahkum olacaklardır.

SAĞIROĞLU O İHALALERİ NEDEN İPTAL ETMİŞTİ?
Sayın Sağıroğlu ayrıca Başkanımız Sayın Bıyık’ın ihaleyi iptal yetkisinin olmadığını, yaptığı işlemin hukuksuz olduğunu iddia etmişlerdir. Yargı yolu herkese açıktır. Belediye başkanlarının böyle bir yetkisi yoksa, eski Başkan görevdeki son döneminde iptal ettiği iki ayrı ihaleyi hangi yetkiye dayanarak iptal etmiştir? Kendilerinin iptal ettikleri ihalelerdeki kırım oranının, Başkanımız Sayın Bıyık’ın iptal ettiği bu ihaledeki kırım oranından yüksek olduğu da ortadadır. O ihaleleri neden iptal ettiğini açıklamalıdır.

MİLLETE KULLANILMAZ DURUMDAKİ SALONDA DÜĞÜN YAPTIRDILAR
Maalesef Sayın Sağıroğlu’nun bu konuyla ilgili gerçek dışı iddiaları bunlarla da sınırlı kalmamıştır. Yıkılan eski düğün salonunun yaklaşık 300 bin TL’lik bir tadilatla kullanılabilir hale getirilebileceğini iddia etmiştir. Böylece halkımıza yıllarca kullanılmaz durumdaki bir salonda düğün yaptırdığını kabul etmiş bulunmaktadır. O ki, 300 bin TL masrafla o salon kullanılabilir hale getirildi, niçin bu tadilatı yapmamışlardır? O prefabrik yapının tadilatla Yomralılara layık hale getirilmesi mümkün olmadığı gibi, iddia ettikleri gibi o yapıya kat eklenebilmesi de imkansızdır. Başkanımız Sayın Bıyık tarafından yapımı başlatılan Çok Amaçlı Salon, yakın zamanda halkımızın hizmetinde olacaktır.

BAŞKANIMIZ ARADI, SAĞIROĞLU BAKMADI
Eski Başkan, yaşanan menfur olayın ardından Belediye Başkanımız Sayın Bıyık’ı aramamasının nedeninin de kendisi ile diyalog kurmaması, merhum babaları Hakk’ın rahmetine kavuştuğunda kendilerini aramaması olduğunu ifade etmiştir. Eski Başkan yakın zamanda kovit-19 geçirdiler. Hastaneden taburcu olup evlerine geldiklerini öğrendiğimizde Başkanımız Sayın Bıyık ‘geçmiş olsun’ demek için kendilerini aradı. Lakin telefona bakma ya da sonradan geri dönme nezaketini göstermediler. Kısa süre öncede babaları merhum Selahattin Sağıroğlu Hakk’ın rahmetine kavuştu. Allah’tan rahmet diliyoruz. Başkanımız cenazeye bizatihi katıldı, Sayın Sağıroğlu’na başsağlığı dileklerini bizatihi iletti. Lakin kendileri yayımladıkları teşekkür ilanında dahi Başkanımız Sayın Bıyık’ın ismini zikretmekten imtina ettiler. Görüldüğü gibi diyalogdan kaçan, aramayan, ortamı geren Sayın Sağıroğlu’nun kendileridir.

ARAZİ SATIŞI HUSUSUNDA HER SÖYLEDİĞİ YALAN
Eski Başkan, belediyeyi altına soktukları borçlar nedeniyle yakın zamanda ihale ile satışı yapılacak olan bir arazi için, aynı canlı yayında Başkanımıza defalarca iftirada bulunmuştur. Kendilerinin de ifade ettikleri gibi o araziyi satılığa çıkaran Sayın Bıyık değil, kendileridir. Belediyeyi o araziyi satmaya mecbur bırakacak kadar borçlandıranda eski Başkan’ın kendileridir. Ancak Başkanımızın bu satışı yaparak belediyeyi ekonomik anlamda rahatlatmasına, yeni icraatlar yapabilmesine mani olmak için ellerinden gelen her şeyi yapmışlardır. Yapılacak satışa mani olabilmek için, “Evet, biz orayı satacaktık ancak en az 25 milyon bedelle satacaktık” yalanını piyasaya sürmüşlerdir. Bunun kanıtını istediğimizde de bu yönde bir resmi karar almadıklarını, ellerinde en az bu meblağa satılması yönünde karar alındığına dair bir evrak olmadığını, lakin kendilerinin böyle konuştuklarını ifade etmektediler. Devlet işleri birilerinin sözü ile değil, evrakla yürür, yürütülür. Ortada böyle bir evrak yokken bu iddiada bulunmaları abesle iştigaldir. “Neden 2017 yılında satış kararı aldığınız Meclis kararına, ‘en az 25 milyon şartıyla’ satılmasına izin verilir” şeklinde şart koydurtmadıklarını sorduğumuzda ise bunun yasal olarak mümkün olmadığını beyan etmişlerdir. Dün akşamda aynı savunmayı yaptılar. Ancak daha 20 gün önceki Yomra Belediye Meclisi toplantısında belediye meclis üyeleri marifeti ile satış kararına ‘en az 25 milyona satışa sunulacak’ şartını ekletmeye kalkıştılar. Tutarsızlıklarını kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Bize en az 25 milyon TL şartını dayatmak istemelerinin nedeni, bu satışı yapmamızı engelleyerek, belediyemizi batağa sürükleme isteğidir. Zira bu rakamdan çıkılacak bir satış ihalesinde kimsenin müşteri olmayacağını düşünmektedirler. Ayrıca bir belediye meclisi üyeleri bir ortamda, “Mustafa Bıyık burayı 50 milyon TL’ye de satsa biz bu satışa izin veremeyiz” demiştir. Özetle, Eski Başkan’ın tek amacı, yapılacak bu satışa mani olarak, bıraktıkları borçlar nedeniyle Yomra Belediyesini batağa sürüklemektir. Sayın Sağıroğlu aynı canlı yayında, belediye başkanı olduğu dönemde söz konusu araziyi satmak için kiracısı ile görüştüğünü, anlaşamayınca satış ihalesi yapmadığını iddia etmiştir. Bu durumda suç işlemişlerdir. Yapması gereken tek bir kişi ile pazarlık etmek değil, Başkanımız Sayın Bıyık’ın yaptığı gibi herkese açık ihale ile satış işlemini gerçekleştirmekti. Ancak ne hikmetse herkese açık ihaleye yanaşmadıklarını kendileri açıklamıştır. Bu konudaki tutarsızlıkları bunlarla da sınırlı değildir. Söz konusu arazinin çok değerli, kirasının çok ucuz olduğunu ifade etmişlerdir. Galiba bu araziyi kendilerinin kiraya verdiklerini unuttular. Arazi idddia ettikleri miktarlarda olmasa da değerli bir arazidir. Ve bu değerli araziyi yok pahasına, hemde yasalara aykırı olarak 15 yıllığına kiraya veren kendileridir. Sayın Sağıroğlu’nun canlı yayında sık sık kullandığı peşkeş kelimesi, işte bu durumu çok iyi ifade etmektedir. Yomra Belediyesinde Sayın Bıyık döneminde her şey şeffaflıkla yürütülmektedir. Kendi dönemlerinde olduğu gibi kapalı kapılar ardında hiç bir iş yapılmamaktadır. Artık her şey şeffaftır. Atılan her adımdan, alınan her karardan herkesin haberi olmaktadır. Söz konusu arazinin satışı önümüzdeki aylarda açık ihale ile yapılacaktır. Satışa sunulacağı tutar (muhammen bedel) Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından tespit edilmiştir. Sayın Sağıroğlu bu tespit mekanizması için, ‘Ticaret Odası’na ne kadar dersen oraya o kadar yazar’ şeklinde yakışıksız bir ifade kullanmıştır. Kendileri görevde iken belediyemizin 3 ayrı arazisini satmışlardır. Demekki satış fiyatını bu yöntemle, Ticaret Odası’na istediği tutarı oraya yazdırarak belirlemişlerdir. Elhamdülillah bizim öyle alışkanlıklarımız ve bağlantılarımız yoktur. Belediye Başkanımız Sayın Bıyık’ı karalayabilmek için devletimizin yetkilendirdiği kuruma dahi iftira atmaktan çekinmeyen eski Başkan’a çağrımız önümüzdeki günlerde yapılacak satış ihalesine katılarak bu araziyi satınalması yönündedir. Herkesin malumu olduğu üzere kendileri yoğun şekilde ticaret ile uğraşır. Son derece şeffaf, herkese açık, ihaleye katılım için her hangi bir şartı bulunmayan bir ihale yapılacaktır. O ki ucuza satacağız, buyursunlar bu ihaleyi alsınlar. Hatta fiyat yükselterek alsınlar, bizde kendisine teşekkür edelim.

HER İFAFESİ YALAN, HANGİSİNİ DÜZELTEYİM
Üzülerek ifade ediyorum ki, Eski Başkan’ın televizyon programında yaptığı açıklamaların tümü gerçek dışıdır. Hangi birini düzelteceğimizi şaşırıyoruz. Bıraktıkları borcun 16 milyon 500 bin TL olduğunu savunmuşlardır. Oysa 28 milyon TL civarında borç bırakmışlardır. Yomra’yı baştan sona asfaltladıklarını iddia etmişlerdir. Oysa dönemin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun yaptığı asfaltma çalışmalarının önünde fotoğraf çekilip, “Bu asfaltı ben yaptım” diye sosyal medyada paylaşım yapmaktan başka bir şey yaptıkları yoktur. Bunu yaparken Yomra’mızın evladı olan Sayın Gümrükçüoğlu’na teşekkür etmemişlerdir. Seçimden evvelde yolların yüzde 98’ini asfaltladıklarını iddia etmişlerdi. Oysa milletimiz her şeyi görmektedir. Yolların yüzde 10’unu bile asfaltlamamışlardır. Eski Başkan döneminde Yomra Belediyesinin yıllık makine kiralama ücreti 2 milyonun üzerindedir 2020’de ise sadece 500 bin TL civarındadır. Bu rakam ilerleyen yıllarda daha da düşecektir. Dışarı iş vermek için belediyeye iş makinesi almayan kendileridir. Sayın Bıyık belediyemize çok sayıda iş makinesi kazandırmıştır. Yakın zamanda başlayıp tamamlanan enerji nakil hatlarının yer altına alınması işinin ihalesini kendilerinin gerçekleştirdiklerini iddia etmişlerdir. Sayın Sağıroğlu’na ihalenin Başkanımız Sayın Bıyık’ın gayretleri ile Başkanımızın döneminde yapıldığını kanıtlayan evrakları ne zaman isterlerse teslim edebilirim. Eski Başkan, aynı programda hakkında sadece önemsiz bir iki davanın bulunduğunu iddia etmişlerdir. Bunlar bizim meselemiz değildir lakin bu yanlışlarını da düzeltmek durumundayım. Danıştay 1. Dairesi, tüm şikayet ve incelemeri değerlendirmiş, Sayın Sağıroğlu’nun bir ya da iki değil, tam 10 ayrı ciddi suçlama nedeniyle yargılanmasına hükmetmiştir. Maalesef bu suçlamalardan biri de kayıp mazot gerçeğidir. Eski Başkan Kaşüstü’ndeki devlet hastanesini, Şana’daki adliye binasını Yomra’ya kendisinin kazandırdığını iddia etmiştir. Lütfen biraz insaf etsin. Hasta yatağında yatan dönemin Kaşüstü Belediye Başkanı Mustafa Çam’a Allah’tan şifa diliyoruz. Bu yatırımlar Yomra’ya Sayın Çam’ın zamanında, Sayın Çam’ın gayretleri ile kazandırılmıştır. Yine Avrasya Üniversitesini kendisinin kurdurduğunu söylemiştir. Oysa Yomralı hemşehrimiz, dönemin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun gayretleri ile bu üniversite kurulmuştur. Sayın Sağıroğlu ise ne hikmetse üniversite kurulduktan sonra milletin yerini üniversiteye bedava vermiştir.

DAİRELERİN TAPUSUNU NEDEN BELEDİYE ÜZERİNE YAPMADILAR
Sayın Sağıroğlu, Yomra Belediyesine tapularını Başkanımız Sayın Bıyık’ın kazandırdığı 4 ayrı dairenin satışına mani olduklarını da canlı yayında itiraf etmişlerdir. Engel oldukları için ihaleli satış yapılamadığından daireler Sayın Sağıroğlu döneminden kalan borç nedeniyle hacizle satılmıştır. Bu nedenle belediyemizin, Yomra halkının yaklaşık 300 bin TL civarında zararı olmuştur. Bu mebal kendilerine aittir. Ayrıca bu daireleri belediyemiz bünyesine tapulayan Belediye Başkanımız Sayın Bıyık’tır. Eski Başkan bu dairelerle ilgili resmi tapu işlemlerini neden yapmadıklarını kamuoyuna açıklamalıdırlar. Bu daireleri belediyeye kendilerinin kazandırdığı yönünde piyasaya sürdükleri kağıtların, resmi olarak hiç bir anlam ifade etmediğini kendileri de çok iyi bilmektedir. Ayrıca bu dairelerin haczedilmesine neden olan borcun da sebebini milletimiz bilmelidir. Maalesef Sayın Sağıroğlu görevde iken kamulaştırma yapmadan vatandaşların arazisini gaspetmiş, hak sahiplerinin mahkemeye gitmesi üzerine belediyemizin faizi ile birlikte ciddi bir meblağı ödemesine hükmedilmiştir.

HANİ O YOLU ÖMER YILDIRIM YAPMIŞTI
Eski Başkan Sancak Mahallemizde, Vakıfkar Bölge Müdürlüğüne ait bir araziden yol geçirerek insanların yol sorununu çözdüğü için 37 bin TL ödemek zorunda kaldığını ifade etmiştir. Vakıfların arazisinden izinsiz yol geçirildiği, bu nedenle Vakıfların Yomra Belediyesini mahkemeye verdiği, zararı tahsil ederek yolu kapattırdığı doğrudur. Bunların hepsi, eski Başkan döneminde yaşanan olaylardır. Ancak mahkeme kararı ile kapanan o yolu, ilgili kurumlarla anlaşarak hizmete Sayın Bıyık açmıştır. Eski Başkan mahkemeye verdiği savunmada, o yolu kendisinin değil, kendinden önceki belediye başkanı Sayın Ömer Yıldırım’ın yaptığını iddia etmişlerdir. Şimdi kamuoyu Eski Başkan’ın hangi ifadesine inansın? Mahkemede söylediğine mi, televizyonda anlattığına mı?

DOĞALGAZI SAĞIROĞLU GECİKTİRDİ
Maalesef eski Başkan’ın gerçek dışı beyanları bunlarla da sınırlı değildir. Kaşüstü Mahallemizin güney kısmının tamamının doğalgaz altyapısının dönemlerinde yapıldığını iddia etmişlerdir. Oysa Kaşüstü’ndeki her esnafımız bu çalışmaların Belediye Başkanımız Sayın Bıyık’ın sıkı takibi ile bu dönemde yapıldığına şahit olmuştur. Halen bu çalışmalara devam edilmektedir. Kaşüstü’nde kısa süre içinde abonelik işlemlerine başlanılacaktır. Eski Başkan Sancak Mahallesine henüz doğalgaz getirilmemiş olmasından da Başkanımızı sorumlu tutmuşlardır. Oysa bunun sorumlusu da kendileridir. Kendilerinin vizyonunda doğalgaza yer olmadığı için ilçemizin doğalgazla buluşması için mücadele etmemişlerdir. Sayın Bıyık her alanda olduğu gibi doğalgaz alanında da 2 yılda çok ciddi çalışmalara imza atmıştır. Sancak Mahallemiz içinde plan ve programlarını yapmış bulunmaktadır. İnşallah Sancak’ı da doğalgaz ile buluşturacağız.

YALANLA SİYASET YAPAN İFLAH OLAMAZ
Sayın Sağıroğlu’na tavsiyemiz, Yomra’nın huzurunu kaçıracak her türlü söz ve davranıştan uzak durmasıdır. 31 Mart 2019’dan bugüne kadar, her konuda kapalı kapılar ardında Başkanımız Sayın Bıyık’ın çalışmalarını engelleyebilmek, ilçemizin huzurunu bozmak için planlar yapmışlardır. Bu tutumu ile siyaseten daha da kaybetmektedir. Bunca yıldır siyasetin içinde olan birinin, yalanlarla kimsenin iflah olamayacağını, siyasi başarı elde edemeyeceğini bilmesi gerekir. Yomra’nın huzurunu kimlerin kaçırdığını halkımız çok iyi bilmektedir. Halkın huzurunu bozanlarla mücadele etmek, Belediye Başkanımız Sayın Bıyık’ın asli görevidir. Sayın Bıyık bu gayretleri ile milletimizin gönlünde taht kurmuştur.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İyi Partili Rasim Arslan’dan İbrahim Sağıroğlu’na cevap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!