Trabzon’da suya yüzde 12’lik zama tepki büyük…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ortahisar Belediyesi CHP Meclis Üyesi Harita Müh. Oktay Söğüt, TİSKİ Genel Kurulu’nda İYİ Parti ve CHP Grubu’nun itirazlarına rağmen suya yüzde 12’lik zam yapılmasını eleştirdi.

SUYA YÜZDE 12 ZAM

Suyun insanlık hakkı olduğuna dikkat çeken Söğüt, Başkan Zorluoğlu’nu eleştirdi. Söğüt, “Hafta başı yapılan ve iki gün süren Tiski Genel Kurulu, geçen yıl yüzde 18,5 zam yapılan suyumuza, yüzde 12 zam daha yaptı.

Tiski Genel Kurulu’nun ilk günü, Büyükşehir Belediyesi’nin, 9 passat dahil onlarca binek aracı kiralaması eleştirilerine cevap veren Başkan Zorluoğlu, bu araçların lüks olmadığını söyledi. 9 passatı lüks görmeyen zihniyet -genel kurulun ikinci günü- ay sonunu getirmek için 9 doğuran vatandaşın suyuna yüzde 12 zam yaptı” dedi.

SU ABONESİ MÜŞTERİ DEĞİLDİR

Vatandaşın bir faturaya 6 bedel ödediğine dikkat çeken Söğüt, “Passat aracı lüks görmeyenlerin, suyun bol olduğu bu coğrafya insanının, en ucuz suyu kullanması gerekirken, hayat pahalılığının her geçen gün biraz daha bunalttığı bu dönemde yapılan bu zam ile Trabzonlu vatandaşın ekonomisi daha da zorlaşacağını anlamasını bekleyemeyiz.

Hemen tüm büyükşehir belediyelerinde olduğu gibi Trabzon’da da su fiyatları, tüketici haklarına ve kamu yararına aykırı olarak piyasa mantığı ile belirlenmektedir. Bunun sonucu; su faturalarında su tutarı dışında, atık su ücreti, bakım bedeli, çevre temizlik vergisi ve iki ayrı KDV olmak üzere bir faturaya 6 bedel ödenmektedir. Bu altı bedelin en ağırı olan su tutarına yapılan yüzde 12’lik zam, faturaları daha da şişirecek, cepleri yakacaktır.

Suyun tam maliyet prensibiyle ücretlendirilmesi, su hizmetlerinin tüm yükünün vatandaşların omuzlarına yüklenmesi ve üstüne sudan kar elde edilmesi mantığı; 438 bin su abonesini üstünden para kazanılacak müşteri gibi görmekten başka bir şey değildir.

Oysaki su, bir insan hakkıdır ve sosyal devletin, ilgili kamu kuruluşlarının ve belediyelerin en başta gelen görev ve sorumluluklarından birisi, tüketiciye – vatandaşa yeterli, sağlıklı, ucuz, hiçbir geliri olmayanlara ise ücretsiz su sağlamaktır” ifadelerine yer verdi.

İNSANLIĞA VERDİĞİNİZ DEĞER BU

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman da 2014 yılına ait su faturasını göstererek 2 kat zam yapıldığını gözler önüne serdi ve şu açıklamayı yaptı: “Geçtiğimiz gün TİSKİ Genel Kurulunda ne dediler? “Bizi Ankara Büyükşehir Belediyesiyle bu şekilde mukayese edilmesi uygun değil” Suya zam yaparken ne dediler? “İstanbul’da su daha pahalı”

İşinize gelince ne güzel cümleler kuruyorsunuz siz öyle. Bir de dediler ki; ihtiyaçlar var hizmet verebilmemiz için zam gerek.

2014 yılından elimizde bir fatura var. Yeni büyükşehir olmuşuz. Suyun birim fiyatı 2.28, ek ödemeler de bakım bedeli ve vergiler… 6 senede 2 kat zam yaptınız nerdeyse ve üzerine atık su vb bedeller de yüklediniz, hala hizmet vermek için zam gerek diyorsunuz. “6 yıldır kat kat hizmet alıyoruz” diyen varsa lütfen söylesin.

Su demişken “su depolarını sene sonuna kadar yapacağız” dediniz; takip ediyoruz, şurada 1 ayınız kaldı!

Su deposu demişken, Ortahisar dahil olmak üzere 30 deponun izolasyonu ve genel bakım ihalesi 1.5 milyon, Muhtelif Su deposu inşaat ihalesi 2.7 milyon ama gel görelim ki makam odası tadilatının ihalesi 3.5 milyon. Sizin insanlığa verdiğiniz değer bu!

Ne zaman makam tadilatını suya aktarırsınız işte o zaman hizmet etmiş olursunuz”

buyuksehir su
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trabzon’da suya yüzde 12’lik zama tepki büyük…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!