TTB’den Sağlık Sektörünün Borçlarına Dair Bildiri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TTB, finansal sorunların giderilmemesi durumunda ameliyat ve tetkik işlemlerinin zorlaşacağını aktardı.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Türkiye’de omurga cerrahi ve ortopedi alanındaki tıbbi cihaz üretimi yapan firmaların Bakanlık ve üniversite hastanelerinden alacaklarını temin edene kadar cihaz aktarımı yapmayacaklarını açıkladıklarını duyurdu.

TTB tarafından paylaşılan bildiride şu ifadeler kullanıldı:

“Firmalar, Sağlık Bakanlığı hastanelerinden 17 aydır, üniversite hastanelerinden 36 aydır ödeme alamadıklarını, bazı kamu görevlileri tarafından alacaklardan yüzde 25 feragat olması durumunda ödeme yapılabileceği kendilerine ifade edilmiş. 1 Nisan 2010 tarihinden beri aynı fiyatlar üzerinden kamu kurumlarına tıbbi cihaz sağlandığını, ödeme alamadıklarından bankalara ciddi şekilde borçlandıklarını, buna karşılık hammadde fiyat artışları, personel maliyetleri, belgelendirme ücretleri, gibi durumların her geçen gün artması nedeniyle ödemelerin tamamı tahsil edilinceye kadar tıbbi cihaz temini yapılmayacağını belirten bir açıklama gelmiştir” 

“Sayıştay raporları, ABD büyükelçisinin Türkiye’nin yabancı ilaç şirketlerine borçlarının bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını ve bu borçların ödenmemesi halinde ilaç satışının  durdurulabileceğini açıklaması, devletin uzun süredir sürdürdüğü ‘şirketleşme’ mantığının halkın sağlığını şirket sağlığına tercih ettiğinin önemli bir göstergesidir.”

“Toplumun sağlık hakkı her şeyden önce gelmelidir. Sorun giderilmediği takdirde kısa bir süre sonra ameliyatlar ve gerekli tetkik ve tedavi yapılamaz duruma gelebilecektir. Tedavi hizmetlerinin daha da fazla aksamaması açısından acilen gereken önlemler alınmalıdır. ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ adı altında neoliberal politikaları izleyerek hastaların ‘müşteri’, hastanelerin ‘ticarethane’ olarak görüldüğü bu sistem artık iflas etmektedir. Şu anda birçok açıdan gasp edilmiş olan toplumun sağlık hakkını temel alarak yeniden kurulacak olan “Sağlıkta Sosyalizasyon Projesi” ile koruyucu ve kamucu bir sağlık sistemi kurarak tüm bu sorunlar çözülebilir” 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TTB’den Sağlık Sektörünün Borçlarına Dair Bildiri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!