A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Türkiye’nin Kur Müdahaleleri 2020’de 100 Milyar Doları Aştı

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’nin 2020 yılında döviz piyasalarına müdahale amacıyla toplamda 101 milyar dolar harcadığını açıkladı.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’nin 2020 yılında döviz piyasalarına müdahale amacıyla toplamda 101 milyar dolar harcadığını açıkladı.

Goldman Sachs’tan Murat Unur tarafından müşterilere aktarılan notta Eylül ayındaki müdahalelerin ise toplam 6.4 milyar dolar tutarında olduğu belirtildi.

Unur, bu rakamın Ocak-Ağustos ortalaması olan 11.8 milyar doların altında olduğunu belirtti. İlgili tutarın azalmasına karşın “Brüt döviz rezervlerinin miktarı olduğu göz önüne alındığında görüşümüze göre halen oldukça büyük bir miktar” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Net Bir Veri Yayınlamıyor

Goldman Sachs, bu rakama, MB’nin net dış varlıklarındaki gerçek ve beklenen değişimler arasındaki farkı hesaplayarak ulaştığını söyledi ve bu rakamlarda büyük bir belirsizlik olduğunu sözlerine ekledi.

Bankacılar da MB verilerinden yaptıkları hesaplamalar çerçevesinde 30 milyar doları 2019’da, 100 milyar doları da bu yıl olmak üzere kamunun 130 milyar dolar civarında bir döviz arzı sağladığını hesaplıyor. Lira yılbaşından bu yana dolar karşısında yaklaşık yüzde 30 değer kaybetti.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler