A.Şefik Mollamehmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır.

SağlıkTürkiye'ye İlaç Satışı Durdurulabilir

Türkiye’ye İlaç Satışı Durdurulabilir

ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, yaptığı açıklamada Türkiye’nin ABD’li ilaç şirketlerine olan borçlarını ödememesi halinde ilaç satışı yapan şirketlerin Türkiye’ye satış yapmayı durdurabileceğini söyledi.

ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, yaptığı açıklamada Türkiye’nin ABD’li ilaç şirketlerine olan borçlarını ödememesi halinde ilaç satışı yapan şirketlerin Türkiye’ye satış yapmayı durdurabileceğini söyledi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen 38’inci Amerikan-Türk Konferansı’nda konuşan ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’de devlet hastanelerinin yabancı ilaç firmalarına olan borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını söyledi. Satterfield, şirketlerin böylesine artış gösteren borçlar ile ilaç satışına devam etmek istemeyebileceğini, bu durumun da Türkiye’nin çıkarına olmayacağını sözlerine ekledi.

Bir yıl önce ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la olan görüşmesinde bu sorunun çözümünün sağlanacağına dair söz verildiğini aktaran Satterfield, Türkiye’nin ilaç şirketlerini bazı alacaklarından vazgeçmeye ikna etmeye çalıştığını söyledi.

Bir yıllık zaman diliminin ardından ABD’li şirketlerden borç indirimi talep edildiğini söyleyen Satterfield, borçların ödenmemesinin ya da ödemelerin eksik yapılmasının karşıt sonuçları olacağını kaydetti.

“Türkiye’deki hastaneler bize borçlu”

Türkiye’deki hastanelerin uluslararası sağlık kuruluşlarına borçlu olduğunu ve 2,3 milyar dolarlık borcu geri almak için görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Satterfield, “Şirketler Türkiye piyasasından ayrılmayı ya da Türkiye riskini azaltmayı değerlendirecek. Bu da Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eden bir istikamet değil. Bu konunun derhal ele alınması gerekiyor” ifadesini kullandı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE…

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE...

Serkan Balcı:”2010-2011’de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!”

Serkan Balcı:''2010-2011'de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!''

Karadeniz’de kafes balıkçılığına tepki

Karadeniz'de kafes balıkçılığına tepki